چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - 18 Sep 2019
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ / ۰۰:۱۲
کد مطلب: 41324
۱
۱
امیر زنده نام مشاور و برنامه ریز درسی

نگاهی به کنکور ۹۶

نگاهی به کنکور ۹۶
به گزارش میگنا امیر زنده نام،مشاور و برنامه ریز درسی طی یادداشتی در مورد کنکور96 نوشت:

کنکور سال ۹۶ هم‌ در تمام گروه های آزمایشی برگزار شد. بنابر گفته های مسئولین سازمان سنجش؛ سطح سوالات طراحی شده امسال در تمامی آزمونها ساده انتخاب شده است. پس از برگزاری آزمون نیز بسیاری از دانش آموزان شرکت کننده و دبیران تایید می کردند که سوالات امسال بسیار ساده طراحی شده و داوطلبی که همه درسها را خوانده بوده می توانسته است به آنها پاسخ دهد . با این حال باید گفت کنکور سال ۹۶ با این روش برگزاری، بسیار هوشمندانه و هدفمند طراحی شده است و این نوع برگزاری در آزمون حاوی نتایج دیگری نیز می باشد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد .
۱. طی سالهای گذشته که کنکور با سطح سوالات دشوارتر برگزار میشد داوطلبان برای پاسخگویی به آن سطح از سختی تلاش می کردند که برای فهمیدن یک مطلب از چند منبع کمک درسی دیگر نیز استفاده کرده تا به اصطلاح خودشان سوالی و یا نکته ای حل نشده باقی نمانده باشد . البته روی دیگر این قضیه نیز گرمی بازار فروش انواع محصولات کنکوری بوده است که در آن ادعا می شد حاوی تمام نکات خاص و ویژه است. بسیاری از محصولات مولتی مدیا در کنکور با این منطق به دانش آموزان مناطق محروم فروخته می شود که بتوانند با استفاده از آنها به سوالات سالهای اخیر پاسخ بدهند . یعنی حجم تجارت محصولات کنکوری به شدت بالا رفته بود.
۲. کنکور امسال نشان داد که فقط دانش آموزانی موفق خواهند بود که تمامی دروس را فراگرفته باشند. طی سال گذشته کلاسهایی برگزار می شد با روش تدریس مباحث منتخب و یا دقیقتر بگوییم به قول برگزار کنندگان پراهمیت تر ! امسال تمامی این دوره ها برای دانش آموزان مخاطب خود فایده نداشته و اکنون برگزار کنندگان باید پاسخگوی دانش آموزان خود باشند .

۳. موازی با برگزاری روشهایی آموزشی بند ۲ مشاورانی نیز بودند که برنامه های مطالعاتیی به دانش آموزان می دادند با عنوان "مطالعه به روش حذفیات و براساس بودجه بندی سوالات کنکور ". دانش آموزان بهره گیرنده از این نوع خدمات؛ بجای دستورالعمل مطالعه تمام دروس بصورت گزینشی مطالعه می کردند .

در کنکور ۹۶ تمامی دانش آموزانی که برنامه مطالعاتی گزینشی داشته اند ضرر کرده اند . البته این اشتباه به علت اعتماد به پیشنهاد دهندگان این خدمات بوده است .

۳. امسال دانش آموزان از شدت سادگی سوالات وقت کم می آوردند. این گروه از دانش آموزان تمرین مناسبی روی زمانسنجی نکرده اند و وقتی با سوالاتی به این سادگی مواجه شده اند نمی توانستند به سرعت پاسخ دهند. نتیجه اینکه حتی یک‌ کنکور با سوالات ساده هم می تواند برای کسانی که الگوهایی اشتباه را پیروی می کنند تبدیل به دردسر و در آخر حسرت بشود .

به داوطلبان سال آینده توصیه می شود:
۱.تمامی سرفصلها را بخوانید و تمرین کنید .
۲. استفاده از کلاسها و خدمات اموزشی که قرار نیست آموزش کامل داده شود اشتباه است .
۳. مهارتهای آزمون را تمرین کنید .
۴. از برنامه های جامع و فراگیر استفاده کنید
۵. بجای استفاده از خدمات موازی و شلوغ کردن دور و بر خودتان از یک برنامه ریزی صحیح استفاده کنید .
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

امیر
Romania
با تشکر
با این رفتار‌ها فریاد می‌زنید که آدم خوبی نیستید
ضرورت پوشش بیمه‌ای خدمات روان‌شناسی چیست؟
50 درصد «ام آر آی» های تجویزی غیرضروری است
بیماری خطرناکی که جان مردان را تهدید می کند
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!