دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - 19 Aug 2019
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ / ۰۰:۴۱
کد مطلب: 47723
۱

راه اندازی سامانه پایش مشارکت علمی ایرانیان در جهان

راه اندازی سامانه پایش مشارکت علمی ایرانیان در جهان
میگنا: رسولی مسئول پایگاه دانش ایران در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی از پایگاه اطلاعات دانش ایران (مشارکت ایرانیان در دانش جهان) اظهار داشت: سامانه دانش ایران برای پایش مشارکت علمی ایرانیان در جهان داده‌های دو نمایه جهانی «واس» و «اسکوپوس» را تحلیل می‌کند و دارای پنج بخش کلیدی است.

وی ادامه داد:‌ پنج بخش این سامانه شامل آمارهای فراگیر انتشارات علمیَ، مشارکت مؤسسه‌های ایرانی در انتشارات علمی، مشارکت علمی ایران در منطقه و جهان، مقایسه شاخص‌های پایه و انتشارات علمی و تأثیر انتشارات علمی ایرانیان است.

رسولی گفت: برای نخستین‌بار در کشور همپوشانی این دو پایگاه روشن و آمار صحیح انتشارات علمی ایران در جهان قابل گزارش شده است و این سامانه تنها سامانه‌ای است که در آن نام مؤسسه‌ای ایرانی یکسان گزارش شده است در حالیکه مؤسسه‌های ایرانی در نمایه‌های جهانی روش‌های نگارش گوناگونی دارند و با یکسان کردن نام مؤسسه‌ها گزارش صحیح از انتشارات هر مؤسسه برای کاربران قابل احصا شده است.

مسئول پایگاه دانش ایران با اشاره به نتایج قابل احصا از این سامانه گفت: برای مثال سازمان‌های از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه‌ها در این سامانه‌ قابل مقایسه شده‌اند. همچنین میزان همکاری‌های ملی و جهانی مؤسسه‌های ایرانی در انتشارات علمی قابل تشخیص خواهد بود.

به گفته وی، انتشارات علمی همواره از ملاک‌های پیشرفت علم و نشان‌دهنده توان علمی کشورها به شمار می‌آید و از این‌رو احصای تعداد و روش انتشارات علمی برای سیاست‌‌گذاران علم اهمیت دارد.

رسولی گفت: در حال حاضر سامانه‌های مختلفی نوشته‌‌های علمی و دانشگاهی به زبان‌های مختلف در سراسر جهان را گردآوری می‌کنند و نخستین ویراش سامانه دانش ایران با هدف سنجش مشارکت ایرانیان در دانش جهان در سال 81 در کشور چاپ شد و پس از آن گزارش‌های تحلیلی بیشتر به سامانه افزوده شده است.

به گزارش فارس این سامانه در نشانی اینترنتی DA.IRANDOC.AC.IR در دسترس است.

این سازمان توسط مسعود برومند معاون پژوهشی وزارت علوم افتتاح شد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

خسته‌ام از شغلم!
۱۱ اشتباه رایج زبان بدن که نمی‌دانستید
اگر آدم حساسی هستید، بخوانید
هیپنوتیزم، تسخیر ذهن برای درمان بیماری های روانشناختی
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن