يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - 19 Jan 2020
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ / ۱۹:۲۱
کد مطلب: 48234
۲

سرانجام رمز چپ دستی افراد کشف شد

سرانجام رمز چپ دستی افراد کشف شد
میگنا: کارشناسان در جدیدترین مطالعه‌های خود دریافتند افراد چپ دست به دلیل تولید ژن‌هایی منحصر به فرد در رحم مادر دارای توانایی و مهارت‌های کلامی بهتری نسبت به راست دست‌ها هستند.

کارشناسان چهار ناحیه ژنتیکی کشف کرده‌اند که در ایجاد چپ دستی اثر گذار است؛ این مناطق ژنتیکی نقش قابل توجهی در توسعه مغز در رحم مادر دارند و به گفته دانشمندان این یکی از دلایلی است که سبب می‌شود چپ دست‌ها مهارت‌های زبانی منحصربه فردی داشته باشند.
 
محققان هنوز نتوانسته اند به طور دقیق علت چپ دستی در برخی افراد را شناسایی کنند، اما مطالعه‌های جدید نشان می‌دهند ژنوم انسان‌ها در ایجاد این قابلیت اثر گذار است.

در این مطالعه دانشمندان همچنین دریافتند چپ دستی می‌تواند به دلیل نوعی تفاوت در داربست سلولی بدن انسان باشد و این داربست سلولی بیشترین سنگینی در سلول‌های بدن انسان را دارد.

چپ دستی می‌تواند بر اثر رشد مغز به گونه‌ای متفاوت و همچنین تولید میکروتوبول‌های بدن انسان باشد.

به گفته محققان چپ دست‌ها به دلیل توانایی استفاده بهتر از مهارت‌های کلامی خود سخنران‌هایی منحصربه فرد هستند هر چند که این قابلیت در همه آنها  وجود ندارد، اما بین عده زیادی از آنها رایج است.

بنا برآمار‌ها ۹۰ درصد از مردم کره زمین راست دست هستند و تنها ۱۰ درصد جمعیت کره زمین را چپ دست‌ها  تشکیل می‌دهند.

این یافته‌ها به وسیله محققان انگلیسی دانشگاه آکسفورد با مطالعه و تجزیه تحلیل ژن‌های حدود ۴۰۰ هزار نفر که از میان آنها حدود ۳۸ هزار و ۳۳۲ نفر آنها  چپ دست بوده اند، به دست آمده است.

مطالعه جدید که در مجله Brain منتشر شده است نشان می‌دهد چپ دستی نتیجه نوعی تکامل و رشد و نمو مغز جنین درون رحم مادر است که بخش زیادی از آن به تقابل و اثر‌های ژن‌ها بر یکدیگر بستگی دارد.
 

دانشمندان در این مطالعه اولین کد‌های ژنتیکی که به DNA انسان متصل است، شناسایی کرده اند که سبب چپ دستی آنها می‌شود.

با وجود به دست آوردن مهارت‌های کلامی بالا در افراد چپ دست، این افراد با درصد بالاتری به نسبت راست دست‌ها  دچار مشکل‌های عصبی، اختلال‌های ذهنی چون اسکیزوفرنی می‌شوند؛ آمار‌ها نشان می‌دهد چپ دست‌ها  کمتر از راست دست‌ها  به پارکینسون مبتلا  می‌شوند.
 
بنا بر آمار‌ها از حدود ۱۰ درصد جمعیت کره زمین که چپ دست هستند، حدود ۱۲ درصد از مردان و ۸ درصد از بانوان چپ دست هستند و میزان چپ دستی بین زنان و مردان به یک اندازه نیست.

چپ دستی به دلیل نوع رسم الخط رایج در کشور‌ها نیست، کما اینکه در کشور‌هایی که رسم الخط از سمت راست به چپ شروع می‌شود میزان قابل توجهی چپ دست وجود دارد.

هر نیمکره از مغز برای انجام مهارت‌ها وقابلیت‌های ویژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هردو نیمکره مغز با لایه ضخیمی از الیاف عصبی به نام corpus callosum به یکدیگر متصل هستند و جدا از فعالیت نمی‌کنند.

منبع:Dailymail
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آشنايي و دغدغه هاي شغلي مهمانداري هواپيما
ارتباط «قهوه و شکلات» با هوش انسان
اجرای طرح سلامت روانی و مراقبت اجتماعی سراج در کردستان
خدمات روانشناسی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح قرار گرفت
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...