جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ - 28 Feb 2020
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۹
کد مطلب: 44475
۰
۱

علایم وسواس فکری، همسرم دکتر نمی رود!

علایم وسواس فکری، همسرم دکتر نمی رود!
سوال مخاطب:
سلام
همسر 32 ساله ام وسواس رفتاری شدید دارد و به شدت عصبی و پرخاشگر است به طوری که من هفته ها با او هم کلام نمیشوم از ترسه دست درازی هایش. من لیسانسم بیمه است اما به روانشناسی بسیار علاقه مند بودم و کتاب های بسیاری مطالعه کردم راهی پیدا نکردم که او را مجاب کنم به دکتر بیاید. خواهش میکنم راهنماییم کنید چطور او رو پیش روانشناس ببرم. زندگی من که تباه شد اینگونه ممکن است زندگی نوزاد دو ماهه ام را هم تباه کند چون با او هم پرخاش می کند.


پاسخ نسیم کمونه، روانشناس:
علت عصبانیت را پیدا کنید. یکی از مباحث اساسی در زندگی مشترک داشتن بهداشت روانی و سلامت همسران است. این که افراد معنی و مفهوم واقعی بهداشت روانی را بدانند خود می تواند تاثر فراوانی در عدم شکل گیری ناسازگاری روابط شان داشته باشد. برخی مشکلات که همسران در روابط خود با ان درگیر هستند، پیدایش برخی مشکلات و اختلالات رفتاری است. همسری که اختلال رفتاری داشته باشد می تواند مشکلات زیادی برای خود و خانواده اش خلق کند. این جا لازم می داتم که در مورد کودک گوشرد کنم که حتی الامکان از همسرتان دور باشد. طوری تنظیم کنید مواقعی که همسرتان در منزل هستند، کودک در خواب باشد.

یکی از نخستین ترس هایی که انسان دارد ترس از صدای بلند است. اگر همسرتان خشمگین شود و داد و بیداد کند به طور حتم کودک تان می ترسد و این ترس آسیب های شخصیتی و روانی زیادی به کودک تان می زند.. تا آن جا که می توانید اجازه ندهید دست درازی های همسرتان شامل کودک تان نیز بشود. زیرا احساس درد در زیر 18 ماه برای کودک اصلا مناسب نیست و روانشناسان تاکید دارند که جلوی احساس درد در کودکی که زیر 18 ماهگی است را بگیرید. اکثرا افرادی که در مقابل مراجعه به درمان مقاومت می کنند، خود را مشکل دار و مریض نمی بینند و باور ندارند که برای حل مشکل شان باید کمک بگیرند.

توصیه می کنم با همسرتان لجبازی و مقابله به مثل نکنید. در مواقعی که آرامش دارید تو را متوجه نوع رفتارش بکنید و از او بخواهید به عواقب کارش فکر کند و زندگی خود را تباه شده ندانید. هر مشکلی راه حل خاص خودش را دارد. کلاس های کنترل خشم بسیار می تواند مفید باشد. برای این که او را راضی کنید تا به روانشناس مراجعه کند باید از تکنیک های غیر تهاجمی استفاده کنید و در زمان خوشی با او صحبت کنید. خاطر نشان می کنم مطالعات نشان داده که اثر تخریبی خانواده های متشنج بر شخصیت کودک بسیار بیشتر از خانواده هایی است که پدر و مادر از هم جدا شده اند. پس تشویقش کنید به فکر کودک دلبندش باشد.

در این جا چند توصیه دارم تا شما در مواقعی که همسرتان عصبانی هستند شرایط را کنترل کنید. اول علت عصبانیت را پیدا کنید زمان هایی وحود دارد که به طورناگهانی با عصبانیت همسرتان مواجه می شوید. بدون آن که بدانید او از چه چیز عصبانی است. گاهی عصبانیت همسرتان ممکن است دلیلی خارج از خانه و روابط زناشویی داشته باشد بنابراین بهتر است زن یا شوهر از علت عصبانیت همسرش آگاهی پیدا کند. در این مواقع ترک کردن فرد عصبانی کار عاقلانه ای نیست. زیرا این تصور وجود دارد که اگر او را ترک کنید او آرامش پیدا می کند. در حالی که با ترک او نه تنها اوضاع بهبود پیدا نمی کند بلکه وخیم تر نیز می شود. زیرا هجوم افکار همراه با تنش و عصبانیت در مواقع تنهایی او را رها نخواهد کرد. در مساله دوم توصیه می کن ارام باشید.

عصبانیت غذای عصبانیت است. وقتی همسرتان عصبانی است و شما علت آن را متوجه شده اید حتی اگر شما موضوع عصبانیت او باشید سعی کنید در آن موقعیت شما عصبانی نشوید زیرا بهم ریختن اوضاع تنها باعث ادامه مشاجرات شده و اوضاع را بدتر از پیش خواهد کرد.

در فاز سوم، احساسات همسرتان را در نظر گرفته و به زبان بیاورید. خیلی آرام و بدون پرده به او بگویید که می دانم عصبانی هستی. این بیان به فرد عصبانی اطمینان می دهد که همسرش درک مناسبی از او داشته و موضوع به زودی حل می شود. وقتی همسر بداند که هنگام تنش فکری تنها نیست احساس آرامش بیشتری خواهد کرد.

در فاز چهارم با همسرتان همدردی کنید. اگر شما هم احساس عصبانیت می کنید و از احساس عصبانیت همسرتان ناراحت هستید، این احساس خود را به زبان بیاورید زیر اگر فرد عصبانی بداند که همسرش احساسات واقعی اش را انکار کرده و نسبت به موضوع پیش آمده بی تفاوت است بیشتر عصبانی خواهد شد.

در فاز پنج برای صلح پیشقدم شوید. وقتی از دلایل عصبانیت همسرتان خبر دار شدید و به طور واقع بینانه متوجه شدید شما نیز در این ماجرا مقصر بوده اید برای صلح چند قدم بردارید. چون این قدم ها نشان دهنده این است که شما خواهان آشتی و صلح هستید و اشتباه خود را پذیرفته و قصد دارید مشکل پیش آمده را هر چه سریع تر حل کنید. البته در این راه چند قدم واقعی تر هم باید بردارید.

در فاز ششم از تکنیک رکورد شکنی استفاده کنید. غالب اوقات رسم خانه شما این است که پس از چند روز قهر دوباره صلح برقرار می شود حال شما از همان ابتدا پیش قدم شده و این رسم کهنه را بشکنید. عصبانیت و کشدار کردن ماجرا را به روزهای بعد موکول کنید و با آرامش به حرف های همسرتان گو.ش کنید. اگر هنگام صحبت پیرامون موضوع پییش آمده عصبانیت را فراموش کنید آرامش همه چیز را حل خواهد کرد. در تکنیک هفتم که به مه آلود معروف است، این تکنیک به شما کمک می کند تا عیب جوییی بی دلیل را دفع کنید چون عیب جویی باعث می شود تا عصبانیت همسرتان اوج گرفته و اوضاع به مراتب بدتر شود. به جای بحث کردن با همسرتان درباره موضوع پیش امده سعی کنید او را از فضا عصبانیتش جدا کرده و وارد جاده مه آلود کنید. به طور مثال وقتی او به خاطر خود پسندی شما عصبانی است، به او بگویید موافقم بعضی وقت ها در مورد عواقب کارهایی که انجام می دهم فکر نمی کنم اما در این باره بیشتر سعی می کنم. یا اگر به خاطر تاخیر شما عصبانی است، به جای دلیل آودن تنها بگویید می دانم تاخیر داشته ام سعی می کنم همین امروز این مساله را به شکل دیگری جبران کنم.
مرجع : نی نی بان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

sam
Europe
سلام و وقت بخیر
ببخشی دوست عزیز من تو زندگی زناشوییم یه مشکلاتی پیش اومده و احساس میکنم خانمم بهم علاقه نداره
همسرم سر چیزای الکی وساده قهر میکنه و هیچ موقع هم برای آشتی کردن قدمی بر نمیداره
ما حدود 1 ساله ازدواج کردیم تو این یک سال به جز یکی دو ماه اول بقیشو همش در حال قهر و آشتی هستیم
همیشه هم من پیش قدم میشم تا حالا یک بار هم نشده که ایشون پیش قدم بشن
لطفا راهنماییم کنید من همسرمو خیلی دوست دارم ولی فکر میکنم این دوست داشتن یک طرفس
با تشکر
مثلث کارپمن؛ نگاه روانشناسی به یک سبک زندگی بیمارگون
آمادگی روان شناسان برای کنترل اضطراب کرونا در کشور
در صفحه اینستاگرام یا فیسبوک شما بعد از مرگ چه اتفاقی می‌افتد؟
بررسی تفاوت های سه ویروس شایع؛ از آنفلوانزا تا کرونا
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.