پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 14 Dec 2017
تاریخ انتشار :
شنبه ۳ تير ۱۳۹۱ / ۱۴:۱۰ -
23 Jun 2012
کد مطلب: 12095
۰

چپ‌دستي، تهديد يا فرصت

كمتر از 15 درصد جمعيت دنيا چپ‌دست هستند. اگرچه عوامل ژنتيكي به عنوان عامل اصلي چپ ‌دستي يا راست ‌دستي افراد شناخته مي‌شوند، اما بدون ترديد اين صفت نيز مانند بسياري از ديگر صفات مي‌تواند نتيجه تاثير متقابل عوامل ژنتيكي و محيطي باشد.

برخي افراد به طور مطلق چپ‌دست هستند و در مقابل افرادي هستند كه در انجام بعضي كارها استفاده از دست راست را به دست چپ ترجيح مي‌دهند. اين صفت از جمله صفات اختصاصي انسان هاست و در ديگر موجودات ويژگي مشابهي وجود ندارد.

از اين‌رو بسياري از دانشمنداني كه در اين زمينه به تحقيق پرداخته‌اند علت اصلي تظاهر چنين صفاتي را همچون خصوصياتي نظير زبان يا تكلم، تكامل يافته‌تر بودن انسان‌ها در مقايسه با ديگر موجودات مي‌دانند.

معمولا پردازش زبان در نيمكره چپ مغز انجام مي‌شود. مسئوليت كنترل نيمه راست بدن نيز به عهده نيمكره چپ مغز است.

از اين‌رو به نظر مي‌رسد علت اصلي چپ‌دستي يا به عبارتي غالب شدن نيمكره راست مغز بر نيمكره چپ براي كنترل فعاليت‌هاي بدن ريشه در تغييراتي دارد كه موجب شده است نيمكره چپ مغز مسئوليت پردازش زبان را به عهده گيرد.

بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد احتمال تولد كودكان چپ‌دست در خانواده‌هايي كه يكي از والدين يا اقوامشان چپ‌دست بوده به مراتب بيشتر است.

اگرچه عوامل محيطي نيز مي‌تواند اين ويژگي را تا حدودي تحت تاثير قرار دهد، اما حقيقت اين است كه ترجيح استفاده از يك دست از دوران جنيني و از داخل رحم مادر آغاز مي‌شود.

اما ممكن است در مراحل بعدي زندگي در نهايت نيمكره چپ مغز كه نيمه راست بدن را كنترل مي‌كند بر نيمكره راست غلبه كند.

به گفته محققان حتي اگر نيمكره راست مغز فاتح ميدان باشد و فرد چپ دست شود، نيمكره چپ مغز همچنان فعال باقي مي‌ماند و مسئوليت كنترل بعضي فعاليت‌ها و از جمله پردازش زبان را به عهده دارد.

اين در حالي است كه در افراد راست دست پردازش زبان تنها در نيمكره چپ مغز انجام مي‌شود و نيمكره راست هم تنها فعاليت‌هاي ديگر را كنترل مي‌كند.

با توجه به آنچه گفته شد مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه در افراد چپ‌دست در مقايسه با افرادي كه ترجيح مي‌دهند از دست راستشان براي انجام كارهاي مختلف استفاده كنند، ساختارهاي عصبي ارتباطي پيچيده تري وجود دارد و به همين سبب توانايي‌هاي اين دو گروه در مقايسه با هم قدري متفاوت است.

معمولا افراد چپ دست در زمينه‌هايي كه نيازمند رهبري است توانمندتر هستند و بهتر عمل مي‌كنند.

گرچه در گذشته والديني كه فرزند چپ‌دست داشتند تلاش مي‌كردند فرزندشان را به استفاده از دست راست عادت دهند اما امروزه اين ويژگي به عنوان يك صفت اختصاصي براي گروهي از افراد پذيرفته شده است.
جام جم - ضميمه سيب

منبع: livescience

نام شما

آدرس ايميل شما

۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
وظیفه و نقش پدر د‌ر تربیت فرزند‌ان
ای انسان حرفی را بزن که بتوانی آنرا بنویسی و چیزی را بنویس که بتوانی آنرا امضاء کنی و چیزی را امضاء کن که بتوانی به آن متعهد باشی