جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - 29 May 2020
تاریخ انتشار :
شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۱ / ۱۸:۳۴
کد مطلب: 12752
۰

دانش آموزان تا پایان دبیرستان در نظام "3ـ3ـ6" فقط 3 مدرک می گیرند

در راستای اجرای طرح های تحولی آموزش و پرورش، این وزارتخانه در نظر دارد به دانش آموزان تا پایان دوران دبیرستان 4 مدرک دهد؛ البته این طرح پس از آماده شدن فضای آموزشی، اجرا می شود و فعلاً در "3ـ3ـ6" سه مدرک می گیرند.
به گزارش فارس ، بر اساس گفته های مسئولان آموزش و پرورش ساختار "3ـ3ـ6" که به معنی 6 سال ابتدایی، سه سال اول متوسطه و سه سال دوم متوسطه است، در حقیقت مقدمه ساختار "3ـ3ـ3ـ3" است.


ساختار "3ـ3ـ3ـ3" به معتی سه سال اول ابتدایی، سه سال دوم ابتدایی، سه سال اول متوسطه و سه سال دوم متوسطه است و قرار است با اجرای این ساختار، دانش آموزان با پایان هر سه سال، مدرک دریافت کنند.

*ارائه مدرک به فارغ التحصیلان سوم ابتدایی پس از آماده شدن فضا

حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: این وزارتخانه به سمتی حرکت می‌کند که در آینده به سه ساله اول ابتدایی نیز مدرک خواهد داد.

وی افزود: در ابتدا باید ساختمان‌های آموزشی را ساماندهی کرد و ساختمان 3 سال اول ابتدایی با ساختمان 3 سال دوم ابتدایی متفاوت باشد و پس از آن طرح ارائه مدرک به فارغ‌التحصیلان سوم دبستان اجرا می‌شود.

* برای ارائه 4 مدرک به دانش آموزان باید صبر کرد

با توجه به گفته های وزیر آموزش و پرورش و در شرایطی که هنوز این وزارتخانه در تلاش است تا ساختار "3ـ3ـ6" را اجرا کند، به نظر می رسد که هنوز برای ارائه 4 مدرک به دانش آموزان باید صبر کرد.

اجرای ساختار "3ـ3ـ6" در سال جاری، فشار زیادی را بر وزارت آموزش و پرورش متحمل کرده است و مسئولان این وزارتخانه در تلاش هستند تا بتوانند فضای کلاس ششم ابتدایی را با در نظر گرفتن خط قرمزها، فراهم سازند.

در این راستا، مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش نیز گفته است «ارائه گواهینامه پس از سوم و ششم ابتدایی در حد یک پیشنهاد مطرح شده، اما مورد بررسی و تصویب قرار نگرفته است».

البته این گفته درباره پایه سوم ابتدایی دور از انتظار نیز نیست چرا که وقتی هنوز بر اساس گفته وزیر آموزش و پرورش، فضا آماده نشده است پس طرحی نیز برای تصویب، پیشنهاد نخواهد شد.

* ارائه 3 مدرک در نظام "3ـ3ـ6"

در نظام "1ـ3ـ3ـ5" که به معنی پنج سال ابتدایی، سه سال راهنمایی، سه سال متوسطه و یک سال پیش دانشگاهی بود، دانش آموزان پس از پایان هر دوره، مدرک می گرفتند.

با توجه به اینکه دانش آموزان تاکنون پس از پایان دوره ابتدایی یعنی پس از فارغ التحصیلی در پایه پنجم ابتدایی، مدرک می گرفتند و هم اکنون با وجود پایه ششم، مدرکی ارائه نمی شود پس به نظر می آید که پس از فارغ التحصیلی در پایه ششم باید مدرک ارائه شود؛ در حقیقت بر اساس نظام "3ـ3ـ6" باید فعلاً سه مدرک به دانش آموزان داده شود.

با این اوصاف به نظر می آید پس از اجرای ساختار "3ـ3ـ6" در ابتدای مهر، مسئولان آموزش و پرورش با فراغ خاطر بیشتر به فکر مدرک پایه ششمی ها خواهند بود.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

جایگاه بازی درمانی در مشکلات روان‌شناختی کودکان
چطور برای درس خوندن برنامه‌ریزی کنیم؟
از واکاوی علت گرایش به خالکوبی تا «عقده آدونیس»
داستان رومینا و قتل در خانه‌ پدری
ساختار مغزی در افراد اسکیزوفرن با هوش بالا
افراد با تیپ شخصیتی نوع D  و آسیب های روانی کرونا
جزئیات قتل دختر ۱۴ ساله تالشی توسط پدر سنگدل
با این ۳ نکته دانش‌آموزان بدقلق را به درس‌خواندن تشویق کنیم
شخصیت زنان از دیدگاه شینودا بولن
۸ عاملی که باعث می‌شود خاطرات‌مان را فراموش کنیم
بیماری ام اس با چه علائمی بروز می‌کند؟
چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی