چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - 13 Nov 2019
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۱ / ۰۶:۰۴
کد مطلب: 13657
۰

علت قرمزی چشم‌ها بعد از شنا

کلر که برای ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتری‌ها به آب استخر اضافه می‌شود بخودی خود برای چشم مشکل ساز نیست. بلکه مشکل زمانی رخ می‌دهد که کلر در مجاورت نیتروژن یا آمونیاک موجود در آب قرار می‌گیرد و از ترکیب این‌ها کلرامین تشکیل می‌شود.
دکتر نگار برومند، استاد یار دانشگاه علوم پزشکی گلستان می‌گوید: قرمزی و سوزش چشم بعد از شنا کردن بویژه در استخر یکی از مسائلی است که بسیاری با آن مواجه‌اند.

دکتر نگار برومند افزود: کلر که برای ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتری‌ها به آب استخر اضافه می‌شود بخودی خود برای چشم مشکل ساز نیست. بلکه مشکل زمانی رخ می‌دهد که کلر در مجاورت نیتروژن یا آمونیاک موجود در آب قرار می‌گیرد و از ترکیب این‌ها کلرامین تشکیل می‌شود.

این متخصص چشم افزود: در حقیقت علت اصلی قرمزی چشم کلرامین است. عروق سطحی روی سفیدی چشم بر اثر تماس با کلرامین ملتهب شده و چشم قرمز می‌شود. کلرامین همچنین لایه موقتی روی قرنیه ایجاد می‌کند که سبب التهاب، حساسیت، خشکی و قرمزی چشم می‌شود. به این وضعیت کراتیت می‌گویند. وی گفت: بر خلاف بسیاری که تصور می‌کنند درمان این وضعیت استفاده از قطره‌هایی است که قرمزی چشم را کم می‌کنند، درمان صحیح استفاده از ترکیباتی نظیر اشک مصنوعی است. زیرا اشک مصنوعی لایه‌ای روی قرنیه ایجاد کرده و به آن فرصت می‌دهد التیام یابد. مکانیسم اثر ترکیباتی که قرمزی چشم را کم می‌کنند منقبض کردن عروق خونی است و قطع این دارو‌ها سبب شدید‌تر شدن مشکل خواهد شد. وی تاکید کرد: در صورتیکه قرمزی بعد از شنا در استخر از حد یک التهاب خفیف فرا‌تر رفته و با ترشح همراه باشد، بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فارغ‌التحصیلي پسر اعجوبه ۹ ساله از دانشگاه !
غذاهایی که سرماخوردگی‌ را بدتر می‌کند
علت گریه‌های بی‌وقفه کودکان در شب چیست؟
کمی با من حرف بزن!
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.