جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 15 Dec 2017
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳ دی ۱۳۹۱ / ۱۷:۳۳ -
23 Dec 2012
کد مطلب: 15892
۰

هورمون عشق باعث وفاداري مردها به همسرانشان مي‌شود

يک پژوهش جديد نشان مي‌دهد هورمون «اکسي‌توسين» که به نام «هورمون عشق» شناخته مي‌شود، باعث مي‌شود مردان متاهل فاصله‌شان را از زنان جذاب، حفظ کنند...

به گزارش لايوساينس، پژوهشگران مي‌گويند بررسي آنها نشان داده اکسي‌توسين باعث مي‌شود هنگامي که مردان متاهل با زني جذاب برخورد مي‌کنند، به اصطلاح «حباب شخصي‌شان» را گسترش مي?دهند و به او پيام مي?دهند: «نزديک من نيا!» اما مردان مجرد با يا بدون اکسي‌توسين به زن زيباي بيگانه جذب مي‌شوند.

پژوهشگران در دانشگاه بن آلمان که اين بررسي را انجام داده بودند، مي‌گويند پژوهش‌هاي قبلي روي موش‌هاي قطبي نشان داده بود اکسي‌توسين نقشي اساسي در وفاداري ميان جفت‌ها در حيوانات دارد اما اين بررسي براي اولين بار نشان مي‌دهد وجود اکسي‌توسين در انسان‌ها هم باعث تک‌همسري مي‌شود.

بررسي‌هاي قبلي نشان داده‌اند اکسي‌توسين در پيوند عاشقانه ميان همسران و نيز در پيوند عاطفي ميان مادر و نوزاد نقش دارد. البته اين هورمون ممکن است نقشي منفي در روابط ميان افراد هم داشته باشد؛ زيرا مي‌تواند باعث ‌شود فرد نسبت به کساني که آنها را غريبه مي‌شمارد، خوش‌بيني کمتري داشته باشد و اين سوءظن ممکن‌است در موقعيت‌هايي باعث بروز پرخاشگري شود.

پژوهشگران آلماني در اين بررسي 86مرد مجرد و متاهل را به‌طور تصادفي به 2 گروه تقسيم کردند و به يک گروه با اسپري بيني اکسي‌توسين دادند و به گروه ديگر دارونما.

سپس يک زن جذاب به اين مردان نزديک مي‌شد. به اين مردان گفته شده بود که مي‌توانند واکنشي نشان ندهند يا هنگامي که فاصله اين زن به حدي رسيد که احساس ناراحتي ‌کردند، از او بخواهند ديگر به آنها نزديک نشود و به اصطلاح يک «حباب شخصي» براي خود ايجاد کنند.

فرضيه ابتدايي اين پژوهشگران اين بود که تجويز اکسي‌توسين باعث جذب شدن اين مردان به اين زن مي‌شود اما يافته‌ها نشان داد بسته به اينکه مردان در رابطه عاشقانه با زن ديگري باشند يا نه، واکنششان به نزديک شدن اين زن زيبا متفاوت است.

مردان مجرد و مرداني که دارونما دريافت کرده بودند، نزديک شدن زن زيبا تا فاصله 50 تا 60 سانتي‌متري را تحمل مي‌کردند اما در مردان متاهلي که اکسي‌توسين دريافت کرده بودند، اين فاصله بيشتر و در حد 70 تا 75 سانتي‌متر بود.

به گفته دانشمندان، با توجه به اين يافته‌ها به نظر مي‌رسد که اکسي‌توسين باعث وفاداري زوج‌ها و دوام وضعيت تک‌همسري مي‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

چطور شکست عشقی خود را فراموش کنیم؟!
ریشه های حسادت چیست ؟ درمان حس حسادت
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد