شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - 19 Oct 2019
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۲ / ۰۸:۵۹
کد مطلب: 20636
۰

نبود سیستم یکپارچه برای ارایه خدمات "سلامت روان" به نوجوانان

دکتر مهدی تهرانی‌دوست رئیس انجمن روانپزشکی کودکان و نوجوانان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: آموزش فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان در کشورمان نوپا است و حدود ۲۰ سال سابقه دارد.
وی گفت: در حالی این مدت نزدیک به یک صد نفر روانپزشک نوجوان فارغ‌التحصیل شدند ولی با توجه به جمعیت این گروه سنی این تعداد کافی نیست.

تهرانی دوست تصریح کرد: برای ارایه خدمات سلامت روان، به تعداد بیشتری روانپزشک نیاز داریم و باید طی سالهای آینده تعداد بیشتری روانپزشک کودک و نوجوان تربیت کنیم. وی ادامه داد: رشته‌های روانپزشکی نیاز به تجهیزات زیادی ندارد بلکه نیاز به نیروهای آموزش دیده و ماهر دارد، مطلبی که مهم است این است که در کنار این نیرو‌ها وجود سیستم سلامت روان در کشور است تا افرادی را در سطح مختلف شناسایی و آن‌ها را ارجاع دهد و بتواند کارهای درمانی و پیشگیرانه انجام دهد.

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان عنوان کرد: سیستم گسترده‌ای به این شکل نداریم اگر چه به صورت پراکنده این خدمات ارایه می‌شود که بخشی توسط روانپزشکان کودک و روان‌شناسان است ولی سیستم یکپارچه‌ای وجود ندارد.

وی افزود: متأسفانه هنوز سیستم یکپارچه برای آموزش خانواده و ارایه خدمات سلامت روان به کودکان و نوجوانان نداریم.
باید یک فکر اساسی برای تربیت نیروی انسانی شود که آشنا به سلامت روان کودکان و نوجوانان باشد و باید افراد آموزش دیده در مکان‌هایی که ارتباط تنگاتنگ با سیستم‌های دیگری مانند آموزش و پرورش وجود داشته باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

پنجاه پشیمانی مشترک در افرادی که به میانسالی می‌رسند
فواید علمی گریه کردن بر سلامت روان و جسم
چند توصیه برای تشویق کودکان به شستن‌ دست‌ها
ساخت فیلم با موضوع خودکشی اثر نامطلوبی دارد
در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.