جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - 29 May 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۲ / ۱۵:۰۴
کد مطلب: 21089
۰
۱

هشدار یک روانپزشک درباره افزایش خشونت بین مردم در روزهای آلوده

یک روانپزشک گفت: روزهایی که هوا آلوده می‌شود، میزان تحریک‌پذیری افراد و خشونت بین مردم افزایش می‌یابد. همچنین قدرت یادگیری، تمرکز و حافظه کودکان کاهش می‌‌یابد. عباس علی ناصحی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: آلودگی هوا یکی از معضلات زندگی صنعتی و شهرنشینی است که هرچه شهرها صنعتی‌تر می‌شوند این معضل نیز بیشتر می‌شود.
وی افزود: این معضلات اغلب با مشکلات جسمی و روانی همراه است. مشکلاتی که ناشی از کم تحرکی، تغذیه نامناسب، کاهش ارتباطات اجتماعی و خانوادگی افراد است. ناصحی تصریح کرد: در کنار این معضلات، آلودگی هوا می‌تواند بر جسم و روان اثر بگذارد. همان‌طور که می‌دانید جسم و روان از هم جدا نیستند و هرچه بر جسم اثر بگذارد بر روان نیز اثر می‌گذارد.بنابراین آلودگی هوا با ایجاد مشکلات جسمی می‌تواند باعث مشکلات روانی نیز شود.

وی افزود: آلودگی هوا موجب کمبود اکسیژن در هوای تنفسی و افزایش گازهای سمی می‌شود. هر چه اکسیژن دریافتی کمتر و گازهای سمی بیشتر باشد، بر غلظت اکسیژن خون روی سلول‌های مغز اثر منفی گذاشته و موجب احساس خستگی، کسلی، کمبود انرژی و کاهش انگیزه شده و در کنار این‌ها موجب افزایش تحریک‌پذیری می‌شود.

این متخصص بهداشت درمانی گفت: در روزهایی که هوا آلوده است میزان خشونت بین فردی افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه هوای آلوده، موجب آسیب روان و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن می‌شود. وی افزود: افزایش خودروها و دود ناشی از آنها نیز معضلی است که شلوغی و تراکم جمعیت ناشی از آن موجب آسیب روان و تشدید مشکلاتی نظیر اضطراب و افسردگی می‌شود.

ناصحی اظهار داشت: برای حل این معضل باید راه‌حل‌های کوتاه مدت و بلندمدت برای جلوگیری از آلودگی هوا و شلوغی شهرها اندیشیده شود. وی افزود: هر چند این مشکل بر همه افراد اثر می گذارد اما، تأثیر آلودگی هوا بر جسم و روان کودکان و سالمندان بیشتر است.

ناصحی ادامه داد: آلودگی هوا قدرت یادگیری، تمرکز و حافظه کودکان را کاهش می‌دهد و هرقدر بیشتر باشد این آسیب‌ها نیز بیشتر می‌شود.
وی خاطرنشان کرد:‌ تعطیلی مدارس راهکاری کوتاه‌مدت است و برای جلوگیری از آلودگی هوا باید راه‌ دیگری در نظر گرفته شود. البته باید گفت تعطیل مدارس به این دلیل است که حضور افراد کمتر شود تا آلودگی از بین برود و بهتر است در این فاصله کودکان و سالمندان در خانه بمانند و از تردد در سطح شهر بپرهیزند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قربانی
Iran, Islamic Republic of
اینها را براساس پژوهش گفته اند یا فرضیات ایشان است؟؟؟
جایگاه بازی درمانی در مشکلات روان‌شناختی کودکان
چطور برای درس خوندن برنامه‌ریزی کنیم؟
از واکاوی علت گرایش به خالکوبی تا «عقده آدونیس»
داستان رومینا و قتل در خانه‌ پدری
ساختار مغزی در افراد اسکیزوفرن با هوش بالا
افراد با تیپ شخصیتی نوع D  و آسیب های روانی کرونا
جزئیات قتل دختر ۱۴ ساله تالشی توسط پدر سنگدل
با این ۳ نکته دانش‌آموزان بدقلق را به درس‌خواندن تشویق کنیم
شخصیت زنان از دیدگاه شینودا بولن
۸ عاملی که باعث می‌شود خاطرات‌مان را فراموش کنیم
بیماری ام اس با چه علائمی بروز می‌کند؟
چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟
شايد شخصي آنقدر ميل به درك شدن دارد، ميل به دوست داشته شدن ندارد