چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - 18 Sep 2019
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۲ / ۱۳:۱۰
کد مطلب: 21385
۰

باباهای چاق، سلامت بچه های شان را به خطر می اندازند

باباهای چاق، سلامت بچه های شان را به خطر می اندازند
وزن کودک در هر سن و هر شرایطی برای والدین ارزشمند است. جالب آن که برخی دانشمندان در بسیاری موارد سلامت والدین را بر سلامت کودکان تاثیرگذار می دانند.
مطالعات گذشته نشان داده بود که سلامت مادران، به خصوص برنامه غذایی آنها قبل از زایمان بر سلامت کودک تاثیرگذار است. در این راستا، پژوهشگران به جمع آوری اطلاعاتی در مورد وزن والدین و ارزیابی DNA از بند ناف نوزادان به منظور تعیین ارتباط میان الگوی متیلاسیون DNA کودکان و چاقی پدر و مادر پرداختند. این پژوهشگران دریافتند علاوه بر اینکه تغذیه و عوامل محیطی در دوران بارداری مادر می تواند در سلامت کودکان تأثیرگذار باشد، چاقی پدر نیز می تواند از طریق تغییرات ژنتیکی در سلامت فرزندان نقش داشته باشد.

محققان می گویند: کاهش متیلاسیون در ژن فاکتور رشد شبه انسولینی (IGF2) در نوزادان با افزایش خطر بروز سرطان در آینده مرتبط است و نتایج حاصل از این مطالعه نشان داده است، متیلاسیون DNA در ژن IGF2 میان کودکانی که پدرانشان چاق بودند به طور معناداری پایین تر از کودکانی بود که پدرانشان دارای وزن نرمال بودند، این امر نشان می دهد چاقی پدر می تواند با افزایش خطر ابتلای کودک به برخی از سرطان ها ارتباط مستقیم داشته باشد.
به گفته محققان، در طی اسپرماتوژنز تشکیل ساختار اسپرم بعضی مناطق بر روی DNA ممکن است به شرایط محیطی حساس باشند. این تاثیراتی که بر DNA اعمال می شود به نسل بعدی انتقال می یابد. احتمالا تغذیه نامناسب و سطح هورمون ها در پدران چاق می تواند به متیلاسیون ناقص DNA و یا علامت گذاری ژنومی غیرپایدار سلول های اسپرم منتهی شود. / ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

50 درصد «ام آر آی» های تجویزی غیرضروری است
بیماری خطرناکی که جان مردان را تهدید می کند
تشخیص اوتیسم در زنان مشکل‌تر است
قبولی 54 درصدی دختران در کنکور سراسری
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی