سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - 10 Dec 2019
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۲ / ۰۸:۲۷
کد مطلب: 21555
۱

70درصد مربیان و بازیکنان فوتبال "دخانیات "مصرف می کنند

است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران محمد مایلی کهن سرمربی اسبق تیم ملی  دیشب در برنامه ذره بین نسبت به مصرف دخانیات بازیکنان یکی از  تیمهای فوتبال  نوجوان گفت: با توجه به اینکه شنیده شده 70 درصد مربیان و بازیکنان فوتبال دخانیات مصرف می کنند اما هیچ کنترل و نظارتی  صورت  نگرفته  و این در حالی است که در کشوری مانند افغانستان طرحی به  عنوان  مبارزه با دخانیات اعمال می‌شود.
 
وی افزود:  در ان مورد  همه ما خطا کار  هستم  و این موضوع  به نحوه برخورد ما  به جریانات بر می گردد یک ورزشکار باید توجه داشته باشد که مملکت برایش هزینه کرده است و او  حتی در کارهای شخصی  و خصوصی‌اش  باید مراعات کند و با توجه به اینکه  در کشور ما  از این موضوع  دفاع  می کنند  این امر باعث شده  قبح قضیه شکسته شود  و در این صورت  ضررش به جوانان و جامعه بر می‌گردد.
 
 عوارض بستن به کالای آسیب رسان از راه‌های کسب بودجه است

 
 دکتر عبدالرحمن رستمیان  نائب رئیس کمیسیون  بهداشت و درمان مجلس گفت: بعضی از کالاها آسیب رسان هستند و باید برای آنها  عوارض تعیین کرد. از جمله فواید عوارض بستن این است  که بودجه از آن کالا کسر می شود و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد  و می توان گفت عوارض بستن می تواند  راهی برای پیشگیری و آموزش باشد.
 
وی افزود:  در سال 85  طرح جامع کنترل  و مبارزه با مصرف دخانیات  در مجلس تصویب شد و یکی از اهداف آن آموزش و تحقیق بود در سال 85 کارهایی در این طرح صورت گرفت و بودجه خوبی هم در نظر گرفته شد اما سالهای بعد اینطور نبود  و به همین خاطر  ارزیابی ما راضی کننده نیست و ما باید  در قانون نویسی بودجه را در نظر بگیریم و نظارت کافی را  در این مورد داشته باشیم.
 
 فروشگاه های عرضع دخانیات بدون مجوز کار می کنند
 
 دکتر آرش نیک خلق دکترای تخصصی مطالعات اعتیاد گفت: در مورد مصرف دخانیات  جوانان  اولین چالش مسئله فرهنگی است و تا زمانی که  در معروف ترین  فیلم سینمایی به صورت بارز قلیان مصرف می‌شود قبح این کار شکسته شده است.
 
وی افزود:  از لحاظ آماری  65 درصد شروع سیگار کشیدن جوانان  به علت رسانه‌ها است و وزارت بهداشت در سال 85 قانون جامعی در این زمینه تصویب کرد  ولی اجرا نشد و اکنون بسیاری از فروشگاه های عرضه دخانیات  بدون مجوز کار می کنند و همچنین شرکت های دخانیات تنباکوهای معطر بدون مجوز تولید می‌کنند.
 
 نیکوتین قلیان 7/1 دهم  بیشتر از میزان یک سیگار است
 
دکتر محمدرضا مسجدی  دبیر کل جمعیت  مبارزه با دخانیات گفت:  بر خلاف تصور مردم که قلیان آسیبش از سیگار کمتر است  باید گفت ،قلیان  18 برابر  دود بیشتری از سیگار وارد بدن می کند  و میزان  نیکوتین قلیان 7/1 دهم بیشتر از میزان یک سیگار است و همچنین  در مقایسه  میزان منوکسید کربن قلیان با سیگار  باید گفت که این میزان  در قلیان  5/6 برابر سیگار است.
 
وی افزود: توتون های معطر از مواد شیمیایی که سرطان زا هستند، درست می شود و اغلب توتون ها بدترین نوع توتون هستند و ما در این زمینه  آگاهی خوبی  به مردم نداده‌ایم.
 
افزایش 30 درصدی  قاچاق دخانیات در کشور

 
 رستمیان گفت: امروزه  پر سودترین صنعت‌ها صنعت سیگار است و با وجود  اینکه  ستادی تشکیل شده تا نظارت بر دخانیات داشته باشد اما باید گفت تولید ما افزایش پیدا کرده  و ما یک افزایش 30 درصدی  قاچاق دخانیات را داریم یعنی این مواد از جایی وارد می‌شود  که ممنوعیت دارد و ما در این مورد کوتاهی کرده‌ایم.
 
وی افزود: با توجه به طرحی که در سال 85 به تصویب رسید باید بر طبق آن ممنوعیت مصرف دخانیات  در اماکن عمومی  اعمال شود.
 
60 هزار مرگ و میر در سال بر اثر مصرف دخانیات
 
 مسجدی گفت: ما فشاری که بر مجلس آورده‌ایم و در عرصه ورزش ، کنترل و نظارت بیشتری باید داشته باشد و تمام حرفه های ورزشی  باید زیر نظر وزارت ورزش باشد و وزیر ورزش  باید جلسه‌ای بگذارد تا آیین نامه ای تصویب شود و بر طبق آن برنامه‌هایی در ورزش داشته باشیم و به سمتی نرویم که شاهد رفتارهای ناشایست باشیم.
 
وی افزود: براساس یک آمار مشخص شده است هر یک میلیون سیگار سبب مرگ یک نفر می شود  و این یعنی  که در سال  سیگار باعث  مرگ 60 هزار نفر می شود.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

پیش از ازدواج درباره این مسائل با همسر آینده‌تان صحبت کنید
پرسشنامه چندمحوری بالینی میلون (MCMI)
انتصاب یک روان شناس به سمت رئیس روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش
نقش انجمن علمی دانشجویان رشته روانشناسی دانشگاه علامه در خلق ایده‌های نو
زبان هیچ استخوانی ندارد اما آنقدر قوی هست که بتواند قلبی را بشکند. پس مراقب حرف هایتان باشید.