جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 24 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۲ / ۱۱:۰۴ -
21 Jan 2014
کد مطلب: 21591
۱

والدین روحیات کودکان را شکل می‌دهند

والدین روحیات کودکان را شکل می‌دهند
حجت‎الاسلام «مرتضی رضاخانی» در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه‌ی زنجان، با اشاره به نقش پدر و مادر در تربیت صحیح فرزندان، تصریح کرد: خداوند در قرآن‌کریم و ائمه‌ی اطهار(ع) نسبت به تربیت کودکان وظایفی را به والدین گوشزد کرده‎اند و خداوند تاکید کرده است که پدر و مادر باید فرزندان خود را آن‌طور که در قرآن آمده است، تربیت کنند.
وی با بیان اینکه کودکان با توجه به اینکه، روحیه‌ی بسیار حساسی دارند، نباید در خصوص برخورد با آن‎ها بی‏‌توجه شد، خاطرنشان کرد: در هر دوره‎ای کودکان آن زمان بعنوان نسل آینده‌ی آن جامعه مطرح هستند، جامعه‎ای که قشر کودک در آینده عهده‌دار بسیاری از مسائل است، اما چنانچه قشر کودک بنا به عللی نتوانند درست و اصولی تربیت شوند، آینده‌ی آن جامعه دچار بحران‎های ناگوار می‌شود.

حجت‎الاسلام رضاخانی اظهار کرد: متأسفانه برخی والدین در تربیت فرزندان خود با خشونت رفتار می‎کنند و بچه‎ها را مورد آزار و اذیت قرار می‎دهند، در حالی که خداوند بچه‎ها را بعنوان امانت در اختیار والدین قرار داده است و چنانچه کودکی بنا به هر علتی و با توجه به روحیه‌ی ضعیفی که دارد، مورد بی‎مهری و کودک‌آزاری والدین قرار گیرد عملیات سرکوب در وی اتفاق می‎افتد.

این کارشناس مسائل مذهبی افزود: کودکان همانند گل‎های تازه شکفته‎ای هستند که با هر موضوع غیرمنطقی دچار شکست روحی می‎‌شوند. در واقع بچه‎ها هنگام مشاهده مواردی از جمله نزاع پدر و مادر، اذیت‎های لفظی و کتک خوردن از والدین از حالت عاطفی قضیه جدا می‌شوند، زیرا روح آن‎ها توان مقابله به این گونه مسائل را ندارد.
وی گفت: بچه‎هایی که مورد آزار و اذیت والدین قرار می‏‎گیرند پس از گذشت زمانی این مسائل ناگوار به قسمت خودآگاه ذهن کودک برمی‎گردد و در آینده خود را به شکل‎های مختلف از جمله اضطراب‎های شدید، افسردگی و برخی اوقات به شکل وسواس نشان می‎دهند.
حجت‎الاسلام رضاخانی خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم(ص) فرموده‎اند به فرزندان خود رحم کنید و با آن‎ها زیبا و با ملاحظه رفتار کنید.
نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!