پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - 27 Feb 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ / ۰۹:۵۳
کد مطلب: 21938
۰

کودکانی که قبل از ورود به مدرسه باید غربالگری شوند

کودکانی که قبل از ورود به مدرسه باید غربالگری شوند
به گزارش میگنا سولماز قاسمی کار‌شناس ارشد روان‌شناسی عمومی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: برآوردهای خوشبینانه نشان می‌دهد که دست کم بیست درصد از دانش‌آموزان در یادگیری وتحصیل مشکل دارند. از این تعداد، درصد قابل توجهی دارای اختلال یادگیری هستند. کودکان با ناتوانی یادگیری، تفاوت‌های درون فردی قابل توجهی دارند، از این رو، باید به تفاوت‌های مزبور مدرن فرآیندهای تشخیص و آموزش تاکید ویژه‌‌ای را مبذول کرد.

وی افزود: بنابراین سنجش، نقش حیاتی را برای رهنمود بخش به آموزش داراست. براساس ارزیابی‌های روان‌شناختی متعدد از میان مراجعه کنندگان به یکی از مراکز مشاوره که در یکی از مناطق شهر تهران انجام شد ویک دبستان دخترانه به عنوان مدرسه هدف در نظر گرفته شده و دانش آموزان کلاس دوم این مدرسه را که به دلیل مشکلات یادگیری به کلینیک مشاوره ارجاع وارده شده بودند مورد ارزیابی قرار گرفته شد.

قاسمی افزود: شناسایی و ارزیابی کارکردهای‌شناختی واجرایی از طریق آزمون برج لندن، آزمون ویسکانسین و آزمون‌شناختی و ودکاک جانسون صورت می‌پذیرد. بعد از اجرای آزمون‌های‌شناختی، مداخلات آموزشی و درمانی ویژه برای کودک دارای اختلال یادگیری انجام پذیرفته، داده‌های به دست آمده حاکی از اثر بخشی درمان کودک بوده است.

این کار‌شناس ارشد روان‌شناسی کودک خاطرنشان کرد: کودکان مبتلا به اختلال یادگیری، گروهی از کودکان استثنایی هستند که ظاهری طبیعی و هوش بهری بهنجار دارند این کودکان اغلب تا سنین قبل از مدرسه شناسایی نمی‌شوند ولی با ورود به مدرسه به ویژه در سال‌های اول، دوم دبستان، مشکلات آنان در زمینه خواندن، نوشتن، حساب کردن به تدریج مشخص می‌شود. این کودکان در مواجه با شکست‌های تحصیلی دچار آشفتگی‌های هیجانی در رفتارهای ضد اجتماعی می‌شوند که بهتر است هرچه سریع‌تر و قبل از اینکه کودک به مدرسه برود به مشاوره‌های روان‌شناسی مراجعه کنند تا نسبت به رفع این مشکل اقدامات لازم انجام شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آمادگی روان شناسان برای کنترل اضطراب کرونا در کشور
در صفحه اینستاگرام یا فیسبوک شما بعد از مرگ چه اتفاقی می‌افتد؟
بررسی تفاوت های سه ویروس شایع؛ از آنفلوانزا تا کرونا
رادیوتراپی چیست و چگونه سرطان را درمان می کند؟
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "