جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - 10 Jul 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ / ۱۰:۱۶
کد مطلب: 22000
۰

۳ پيامد استفاده زياد کودکان از تلفن همراه

۳ پيامد استفاده زياد کودکان از تلفن همراه
استفاده افراطي از تلفن همراه باعث بلوغ زود رس کودکان مي شود

اين روزها اغلب کودکان به تلفن همراه وابستگي شديدي پيدا کرده اند به گونه اي که بيشتر کودکان تلفن همراه شخصي دارند. اگرچه پيشرفت فناوري داراي مزيت هاي فراواني است اما عادت کردن کودکان به وسايلي مانند تلفن همراه پيامدهاي ناگواري به همراه دارد.
به نقل از سايت «هلث نيوز» نتايج بررسي هاي اخير نشان مي دهد، اعتياد کودکان به تلفن همراه بر روابط اجتماعي آن ها لطمه مي زند. اکثر کودکان يا مشغول ارسال پيامک هستند يا با آن بازي مي کنند يا موسيقي گوش مي دهند؛ اگر اين روند ادامه پيدا کند، کودکان قادر به برقراري رابطه با ديگران و حفظ آن نخواهند بود اما چگونه مي توان مانع از اين روند مخرب شد.

خود والدين کمتر از تلفن همراه استفاده کنند:اين روزها، بيشتر والدين از اينکه کودکان ۱۰ تا ۱۴ ساله شان به تلفن همراه وابستگي پيدا کرده اند، نگرانند. کودک پس از مشاهده استفاده بيش از حد والدين از تلفن همراه به اين ابزار اعتياد پيدا مي کند. بنابراين بهتر است تا دير نشده در رفتار خود تجديد نظر کنيد.

وقت بيشتري با کودکان صرف کنيد:اگر تمام ساعت روز در منزل به صفحه تلفن همراه تان خيره مي شويد، کودکان اين امر را يک عادت قابل قبول تلقي مي کنند.اگر مي خواهيد کودکتان کمتر از تلفن همراه استفاده کند بهتر است سر ميز يا زماني که با وي وقت مي گذرانيد از تلفن همراه استفاده نکنيد.

کودکان را سرگرم فعاليت هاي ديگر کنيد:از آنها بخواهيد به جاي انجام بازي هاي تلفن همراه يا وسايل الکترونيکي ديگر، فعاليت هايي مانند شنا، دفاع شخصي، تنيس، ژيمناستيک و... را انتخاب کنند.

محدوديت ايجاد کنيد

از آ نجا که بازي هاي رايانه اي وسوسه انگيز و پرکشش است به آنها اجازه بازي بدهيد اما براي اين کار زمان محدودي را تعيين و ساعت را کوک کنيد و قبل از اتمام زمان، به آنها يادآوري کنيد که به زودي وقت تعيين شده فرا مي رسد. پس از اتمام زمان به آنها چند دقيقه براي ذخيره کردن بازي فرصت بدهيد.

وقت مناسب: براي هر کاري زمان مناسب وجود دارد. درست است که کودکان ما به اين گونه وسايل علاقه دارند اما اين وظيفه ما والدين است که آنها را به انجام فعاليت هاي ديگر تشويق کنيم. پس با راهنمايي درست مي توان بين زندگي واقعي و مجازي تعادل به وجود آورد.

 

آثار مخرب استفاده از تلفن همراه در کودکان

بلوغ زودرس: استفاده زياد تلفن همراه، تماشاي تلويزيون، اينترنت و... مي تواند منجر به بلوغ زودرس کودک شود. کودکان از سن پايين به موضوعات مربوط به بزرگسالان توجه مي کنند.

به زندگي بي تحرک عادت مي کنند: از آنجا که فناوري، زندگي را براي ما خيلي آسان کرده است کودکان همانند بزرگسالان به زندگي بي تحرک عادت مي کنند.بنابراين لازم است کودکتان را به فعاليت فيزيکي تشويق کنيد. آن ها بايد با توپ بازي کنند، بدوند و تحرک داشته باشند.

خشونت بيش از حد: بسياري از بازي هاي ويدئويي خشن است و بر روند رشد ذهني کودکان تأثير منفي مي گذارد، پس روي بازي هايي که کودکان انتخاب مي کنند، کنترل داشته باشيد.

 

 روزنامه خراسان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نگاهی به نظریه فرانکل در روانشناسی دین
چه کنیم قضاوت دیگران برایمان مهم نباشد؟
بازار مکاره مشاوره‌های مجازی
ترامپ مانند دوران کودکی به دنبال جلب توجه است
نور خیابان بر خواب و سلامت روان نوجوانان تاثیر دارد
شرحی بر نظریه های رشد اخلاقی
چه کسانی احساس «شرم سمی» دارند؟
درباره‌ هورمون نوراپی‌نفرین و فواید آن
بدن های رنجیده
ارثی به جامانده از اجداد: خجالتی و کم رو بودن
فوق‌ تخصص بیماری‌های عفونی: ماسک پارچه‌ای بزنید؛ همین!
جزئیات برگزاری آزمون دکتری اعلام شد/ زمان توزیع کارت
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...