دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 20 May 2019
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ / ۱۸:۴۷
کد مطلب: 22348
۰
۱
هیات وزیران تصویب کرد

جریمه فروش دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال

جریمه فروش دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات وزیران بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به استناد تبصره (2) ماده (13) قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات ـ مصوب 1385 ـ تصویب کرد؛ حداقل و حداکثر جزای نقدی در قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات افزایش می یابد.

بر اساس ماده 10 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، جرایم هرگونه تبلیغات مغایر با قانون یاد شده و آیین نامه اجرایی آن تا 215 میلیون ریال تعیین شده است.

همچنین بر اساس ماده 11 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، جرایم فروش و عرضه دخانیات از سوی افراد فاقد پروانه فروش، عرضه محصولات بدون شماره سریال و علامت مصوب و تکرار عدم پرداخت مالیات دومیلیون و 150 هزار تا 130 میلیون ریال تعیین شد.

جریمه عرضه دخانیات به افراد زیر هجده سال

بر طبق ماده 12 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، فروشندگان یا عرضه کنندگان دخانیات به افراد زیر هجده سال یا به واسطه این افراد از مبلغ 430 هزار تا دو میلیون 150 هزار ریال در صورت تکرار، 43میلیون ریال جریمه خواهند شد.

همچنین بر اساس بند (ب) ماده (13) این قانون، استعمال دخانیات در نهادهای موضوع ماده (18) قانون رسیدگی به تخلفات اداری(کلیه وزارتخانه ها، سازمانها، مؤسسات و شرکت های دولتی، شرکت های ملی نفت و گاز و پتروشیمی و شهرداریها و بانکها و مؤسسات و شرکت های دولتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است و مؤسساتی که تمام یا قسمتی از بودجه آنها از بودجه عمومی تأمین می شود و نیز کارکنان مجلس شورای اسلامی و نهادهای انقلاب اسلامی) درخصوص مرتکبین غیر از کارکنان نهادهای مذکور بین 300هزار تا 430 هزار ریال تعیین شده است.


جریمه مصرف دخانیات در اماکن عمومی

بر اساس تبصره (1) ماده (13) قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، برای مصرف دخانیات در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی مبلغ 220 هزار تا 430 هزار ریال جریمه تعیین شده است.

همچنین بر طبق ماده 16 قانون ذکر شده، جریمه عرضه فرآورده های دخانی در بسته های بدون شماره سریال و برچسب ویژه شرکت دخانیات و عدم درج عبارت «مخصوص فروش در ایران» بر روی بسته های فرآورده های دخانی وارداتی و عرضه و فروش بسته های باز شده فرآورده های دخانی 220 هزار تا 860 هزار ریال است.

این مصوبه 23 بهمن 1392 از سوی اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

مواد 12،11،10،بند(ب) ماده(13)،تبصره(1) ماده(13) و ماده 16 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

یادآور می شود، بر اساس ماده 10ـ انجام هرگونه تبلیغات مغایر با این قانون و آیین نامه اجرایی آن، جرم و مستوجب مجازات از پانصد هزار ریال تا پنجاه میلیون ریال جزای نقدی است.

دادگاه مکلف است علاوه بر مجازات دستور جمع آوری محصولات مورد تبلیغ را صادر کند و میزان مجازات های یاد شده بر اساس نرخ تورم (هر سه سال یکبار) بنا به اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تأیید هیأت وزیران قابل افزایش است.

ماده 11 ـ فروش و عرضه دخانیات به استثنای اماکن موضوع ماده (7) این قانون، عرضه محصولات بدون شماره سریال و علامت مصوب، تکرار عدم پرداخت مالیات، مستوجب مجازات از پانصد هزار ریال تا سی میلیون ریال جزای نقدی است و میزان مجازات های یاد شده بر اساس نرخ تورم (هر سه سال یکبار) با اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تأیید هیأت وزیران قابل افزایش است.

ماده 12 ـ فروش یا عرضه به افراد زیر هجده سال یا به واسطه این افراد، علاوه بر ضبط فرآورده های دخانی کشف شده نزد متخلف، وی به جزای نقدی از یکصد هزار ریال تا پانصد هزار ریال محکوم می شود، تکرار یا تعدد تخلف، مستوجب جزای 10 میلیون ریال مجازات است.

ماده 13ـ بند (ب) ـ سایر مرتکبین به جزای نقدی از هفتاد هزار ریال تا یکصد هزار ریال محکوم می شوند.

تبصره 1 ماده 13- مصرف دخانیات در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی موجب حکم به جزای نقدی از پنجاه هزار ریال تا یکصد هزار ریال است.

ماده 16 ـ فروشندگان مکلفند فرآورده های دخانی را در بسته های مذکور در ماده (6) عرضه کنند، عرضه و فروش بسته های باز شده فرآورده های دخانی ممنوع است. متخلفین به جزای نقدی از پنجاه هزار ریال تا دویست هزار ریال محکوم می شوند.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

United States
کاشکی هرکی فیلم میسازه و به دست بازیگرها تو فیلم سیگار میده هم میلیاردی جریمه بشه
راهنمای درس خواندن یک هفته قبل از امتحانات!
در جوامع متمدن مراجعه افراد به روان شناس مزیت محسوب می شود
خودشیفتگی بدون مشاوره با روانپزشک یا روانکاو قابل درمان نیست
مرگ زودرس با افراط در نوشیدن آبمیوه‌های طبیعی
در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.