دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - 23 Sep 2019
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ / ۱۵:۴۵
کد مطلب: 22758
۲
۴

بحران هویت جنسی در ایران

دنیای امروز ، دنیایی است که از سنت ها فاصله می گیرد و به سوی مدرنیته و پست مدرنیته پیش می رود و این امر سبب دگرگونی ها و تغییر نقش ها در جامعه ی بشری شده است .

 صحبت از برابری زنان و مردان و اصرار زنان برای ایفای نقش ، این پرسش را در ذهن می آورد که نقش حقیقی زن و مرد در یک جامعه چیست ؟ آیا زنان می توانند در عین زن بودن به ایفای نقش های مردانه بپردازند ، بی آن که هویت زنانه ی آن ها دچار هرگونه آسیب اجتماعی نشود ؟

 

بحران هویت جنسی ، مسئله ای است اجتماعی و روان شناختی که بسیاری از مردم با آن دست به گریبان هستند و می توان آن را حالتی روانی ، اجتماعی یا وضعیتی ناسازگار به ویژه در دوران نوجوانی و جوانی توصیف کرد .

این بحران ،  به سبب تضاد تجربیات درونی و بیرونی ، فشارها و انتظارات ، اغلب با ایجاد اضطراب شدید به وجود می آید و خانواده ها را  دچار مشکل می کند. در این صورت  والدین یا نسل دیروز با آن مقابله می کنند و نوجوان یا جوان نیز برای دفاع از خود به مشاجره با والدین می پردازند که این امر موجبات تعارضات بیشتر بین دو نسل را فراهم می نماید .

اما بحران هویت جنسی به راستی به چه معناست و چه چیز سبب پدید آمدن آن می شود ؟

« هویت جنسی » را احساس فرد در مورد "دختر یا پسر بودن خود " و نقش پذیری جنسی را "کسب رفتارها و ویژگی هایی  که فرهنگ آن را برای جنس خود متناسب می داند" تعریف کرده اند   .

و بحران هویت جنسی این است که : مثلا دختری خود را به عنوان مونث بپذیرد اما  از هرگونه رفتاری که بر چسب مردانه دارد پرهیز نکند ؛ و یا اینکه  یک دختر یا پسر از این که چرا دختر یا پسر آفریده شده است ناراحت است و اشتیاق برای بودن در قالب جنس مخالف را دارد .

پژوهش ها نشان می دهند که این امر در دختران بیشتر از پسران وجود دارد . چرا که همواره در بیش تر جوامع و در واقع در اذهان مردم ، به زن نقش های فرودست واگذار شده است و چهره ی قهرمانان اغلب به صورت مردانه نمایانده می شود و کمتر زنی را می بینیم که به عنوان قهرمان واقعی معرفی شود .

هویت مردانه ی یک فرد مذکر، از طریق رفتارهای ویژه ای قابل تشخیص است که این امر عموما به چگونگی عملکرد جنسیتی او باز می گردد . برای نمونه از فردی که به عنوان یک مرد شناخته می شود ، انتظار کار بیش تر در خارج از منزل و داشتن خشونت ذاتی می رود و این نشان می دهد که او یک مرد بوده و ایده آل های مردانه را دارا می باشد .

در مورد یک زن هم انتظار می رود که موجودی احساسی ، زود رنج ، وابسته و بالاخره کدبانو باشد .

کودک هنگامی که با اندام های دخترانه یا پسرانه متولد می شود ، در مرحله ای است که هیچ شناختی از خود ندارد. سپس با افزایش سن کم کم از واقعیت های ذهنی خود فاصله گرفته و با نخستین کسانی که از وی مراقبت می کنند ، به ویژه مادر خود ، ارتباط برقرار می کند . از حدود شش ماهگی این ارتباط دو طرفه می شود و پس از یک سالگی ، واقعیت های فرهنگی و اجتماعی به صورت تعریف شده شامل سنن ، آداب و اخلاقیت ناشی از یک فرهنگ و تمدن به افراد منتقل می شود .

اصولا هر فرد عاقل و بالغ باید از جنسیت خود راضی باشد. چگونگی برخورد با فرزندان و جایگاه زن و مرد در خانواده ، در نگرش فرزندان به نوع جنسیت خود تأثیر به سزایی دارد

هویت جنسی و شکل گیری آن در پسران و دختران متأثر از الگوبرداری ، تلقین و مشاهده ی فرهنگ و موقعیت در جامعه است ، چرا که اجتماعی شدن هر فرد به صورت خاص بوده و از جامعه ای تا جامعه ای دیگر متفاوت است و امروز با توجه به گسترش رسانه های ارتباط جمعی ، دیدگاه های افراد دگرگون شده و نوجوانان و جوانان از روزنامه ، تلویزیون ، اینترنت و ماهواره الگو برداری می کنند و این امر نسل دیروز ( والدین ) را حساس کرده و تحریک به مبارزه با این امر می کند ؛چرا که آنان خواهان الگوبرداری بی چون و چرای نوجوان و جوان از نسل آن هاست .

جالب اینجاست که فکر می کنیم با مدرن شدن زندگی هایمان ، این بحران ها از بین رفته است ، اما با نگاهی دقیق و موشکافانه متوجه می شویم که هنوز که هنوزه ، این دغدغه در میان خانواده های ایرانی وجود دارد.

 در بخش آسیب های اجتماعی ، دختران بسیاری را می بینیم که کاملا نقش های جنسی آن ها پسرانه است و هنگامی که وارد کارهای خلاف می شوند از ظاهر و رفتاری پسرانه استفاده می کنند .

در خانواده ها و زندگی زناشویی ، اساس بسیاری از اختلافات به تعارضی باز می گردد که افراد از نقش جنسیتی خود دارند . متاسفانه امروز از هر پنج مورد ازدواج یک مورد آن به طلاق می انجامد و این به سبب تغییر تعریف نقش های جنسیتی است . در همین راستا نقش خانواده را نیز باید در نظر داشت که یکی از کارکردهای خانواده ، تشکیل هویت جنسی کودکان بوده و بی تردید تربیت صحیح جنسی ، تحت تأثیر مستقیم خانواده است .

اصولا هر فرد عاقل و بالغ باید از جنسیت خود راضی باشد. چگونگی برخورد با فرزندان و جایگاه زن و مرد در خانواده ، در نگرش فرزندان به نوع جنسیت خود تأثیر به سزایی دارد .

متأسفانه در بسیاری از روستاها و شهرها ی کوچک ایران هنوز دیدگاه سنتی به دختر و پسر دارند . برخی عقاید قالبی در خانواده ، مردان و زنان را در برابر هم قرار داده و سرمنشأ بسیاری از مشکلات می شوند . حتی این عقاید موجب شده که دختران نوجوان و جوان به دلیل تبعیضات بسیار زیاد در خانواده بین دختر و پسر ، با خانواده های خود مشکلات زیادی داشته باشند ، باورهایی چون : «دختر نباید در جمع بلند حرف بزند ، دختر نباید در جمع میهمانانی که به خانه می آیند و پسر مجرد بین آن هاست وارد شود ، یا اگر پسر کار نادرستی انجام داد اشکالی ندارد ، چون برای پسر عیب نیست . و ... » که همه و همه ناشی از دیدگاه های نادرست سنتی است .

بحران هویت جنسی در ایران

مشکلی که امروزه گریبانگیر بسیاری از خانواده هاست این است که از سویی فرهنگ کار کردن زن در بیرون از خانه گسترش یافته و از سوی دیگر دیدگاه های سنتی هنوز به قوت خود باقی است . زنان پا به پای مردان در خارج از منزل کار می کنند و علاوه بر آن کارهای خانه را نیز انجام می دهند . اما مردان هیچ گونه احساس مسئولیتی در قبال انجام کارهای خانه احساس نمی کنند و در برابر همسر و ابراز خستگی وی از کار دو برابر ، او را از کار بیرون از خانه منع می کنند که این امر سبب دلسردی و سرخوردگی زن از زندگی و ناخشنودی از جنسیت خود می شود .

بسیاری از دختران به خاطر تبعیض فراوانی که از کودکی میان آن ها و برادران شان گذاشته می شود دچار اختلال در هویت جنسی شده و گرایش به مرد بودن پیدا می کنند .

بسیار پیش می آید که برخی خانواده ها به هنگام جر و بحث خواهر یا برادر به طور علنی طرفدار دختر یا پسر هستند . حتی موقع دادن پول توجیبی نیز بین آنان تفاوت قایل می شوند و این امر سبب اختلال هویت جنسی و عدم اعتماد به نفس در فرد می شود و دختر یا پسر را علیه خانواده تحریک می کند .

گاهی اوقات نیز خانواده ها خواهان داشتن فرزند دختر یا پسر هستند ولی جنسیت نوزاد آن ها مطابق با میل شان نیست و برای جبران این مسئله لباس های جنس مخالف را به کودک می پوشانند و در برابر رفتار خشن دخترشان اعتراضی نمی کنند .

بی تردید شکل گیری هویت جنسی پسران و دختران متأثر از یادگیری ، مشاهده ، الگوبرداری ، تلقین و همانند سازی سنن فرهنگی و اجتماعی است که در این میان واکنش ، بسیار مهم و در واقع اصل ماجراست .

 خانواده مهم ترین نهادی است که فرزندان نگرش ، ارزش و رفتار خود را از آن آموخته و در خود درونی می کنند و بدین وسیله ویژگی های شخصیت آنان ساخته می شود .

به هر حال "نباید" هایی در این زمینه وجود دارد که باید از میان برداشته شود. به یاد داشته باشیم که هرگز نمی توان همه ی تعاریف و باورها را برای هویت جنسی یک شبه تغییر داد ، باید خانواده ها آرام آرام بسیاری از تفکرات سنتی که منشاء عقلانی و شرعی ندارد  را از خود دور کنند تا بتوانند فرزندی سالم و طبیعی  به جامعه تحویل دهند و از این حیث خودشان نیز دچار مشکلاتی  با فرزندان شان نشوند .

 

سرور حاجی سعید

تبیان

 


 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

zeynab
سلام
کدام پژوهش ها نوشته است که این اختلال ( منظور هویت جنسی) در دختران بیشتر است؟
لطفا بدون استناد به مراجع علمی چیزی ننویسید.
علی
سلام
من فارغ التحصیل رشته حقوق هستم ما تو دوره کارشناسی یه درسی داشتیم به نام پزشکی قانونی، استادمون که یه آقای دکتری که هم باسواد و هم رئیس پزشکی قانونی بود، یادم هست راجع به همین بحران صحبت میکرد و از تغییر جنسیت میگفت بین جوونا، من از ایشون نقل میکنم که میکفتن برای تغییر جنسیت سیر پسرا به سمت پزشکی قانونی بیشتر از دختراست یعنی پسرا بیشتر با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند که از جنسییتشون راضی نیستند و دوست دارند تغییر جنسیت بدهند...
نیشتمان
Iran, Islamic Republic of
خوب بود بد نبود من ده رو میدم فقط کمی شور بود
سندس هستم
Iran, Islamic Republic of
جالب بود ولی تو این وضعیت و زمانه ای که توش افتادیم هر جنسی که باشی بدبختی خودت رو داری
حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش‌آموزان
لطفا هر شب شام بخورید!
جنایت خونین در عشق یک طرفه به دخترهمسایه
با کودکان «بیش فعال» در مدرسه چگونه رفتار کنیم؟
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.