سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - 7 Jul 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ / ۱۶:۱۴
کد مطلب: 22794
۰
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خبر داد

زمان آغاز به کار مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده

به گزارش فارس، دكتر محمود گلزاری در خصوص مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده گفت: در مردادماه امسال رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به رئیس جمهور سابق مصوبه هیئت وزیران مبنی بر «اصلاح آیین‌نامه ساماندهی و اعتباربخشی مراکز مشاوره» را مغایر قانون اعلام کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که بیش از 9 ماه از آغاز فعالیت وزارت ورزش و جوانان در زمینه ساماندهی مراکز ازدواج گذشته بود.

وی افزود: با لغو مصوبه دولت دو مشکل برای وزارت ورزش و جوانان به وجود آمد. اول آنکه مراسم تحلیف اولین گروه از مراکز مشاوره ازدواج که در سامانه وزارت ورزش و جوانان ثبت‌نام کرده و حتی مصاحبه نیز شده بودند لغو شد، دوم اینکه مراکز مشاوره دارای مجوز از سازمان ملی جوانان سابق نیز برای تمدید مجوز فعالیت خود دچار مشکل شده و از سوی نهادهای نظارتی مربوطه تحت فشار قرار گرفتند.

گلزاری تصریح کرد: با آغاز به کار دولت جدید و تقاضاهای فراوان از سوی افراد و مراکز مشاوره برای پایان دادن به این بلاتکلیفی و همچنین ضرورت ایجاد مراکز مشاوره ازدواج در سطح جامعه طی جلسات کارشناسی متعددی سعی کردیم زمینه های بروز این اختلاف و راه های حل آن را بررسی کنیم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تغییر نگرش دولت به نهادهای صنفی و عدم ورود به وظایف ذاتی آنها را مهمترین علت زمینه ساز برای رفع این مشکل دانست و اظهار داشت: سازمان نظام روان شناسی و مشاوره سازمانی صنفی، تخصصی و قانونی در حوزه روان شناسی و مشاوره است و کلیه پروانه های فعالیت روان شناسان و مشاوران باید توسط این سازمان صادر شود و وزارت ورزش و جوانان نیز خود را ملزم به رعایت قانون می داند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به نشست خود با معاون نظارت حرفه ای و امور کمیسیون های سازمان نظام روان شناسی و مشاوره و امضای صورتجلسه مشترک با وی گفت: مراکزی که برای فعالیت در حوزه مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده مورد تایید سازمان نظام روان شناسی و مشاوره و اداره کل برنامه ریزی ازدواج و تحکیم خانواده وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته اند، بایستی دوره های آموزشی و مشاوره همسرگزینی و آموزش همسران جوان را که از طرف معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و با هماهنگی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره برگزار می شود، بگذرانند و پس از آن فعالیت خود را شروع نمایند.

گلزاری افزود: مراکز با سابقه دارای مجوز از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره که می خواهند در حوزه مشاوره ازدواج فعالیت کنند نیز ملزم به اجرای همین رویه بر اساس محتوای بسته های آموزشی تهیه شده توسط این معاونت هستند.

وی تصریح کرد: این بسته‌های آموزشی با همکاری و اجماع اساتید برجسته روان شناسی و انجمن های علمی فعال در حوزه روان شناسی و مشاوره و و تایید سازمان نظام روان شناسی و مشاوره تدوین می‌شود.

گلزاری اظهار کرد: بسته‌های آموزشی تا پایان اردیبهشت 93 تدوین می‌شود و مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده پس از شرکت در کارگاه های آموزشی در خرداد سال 93 فعالیت خود را آغاز کنند.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تأکید کرد: تابلوی مراکز مشاوره ازدواج و خانواده با آرم وزارت ورزش و جوانان و سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور طراحی و در سردر مراکز نصب می شود. نظارت عمومی، اجرایی و نیز ارزیابی دوره ای عملکرد مراکز مشاوره بر عهده وزارت ورزش و جوانان است اما نظارت تخصصی بر کلیه مراکز مشاوره اعم از ازدواج و تحکیم خانواده برعهده سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور می باشد.

گلزاری در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به وضعیت مراکز مشاوره دارای مجوز از سازمان ملی جوانان سابق گفت: وزارت ورزش و جوانان لیست مراکز مشاوره دارای مجوز از سازمان ملی جوانان سابق را اعم از حقیقی و حقوقی به همراه سابقه فعالیت آنها به سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور ارائه می کند تا پروانه و صلاحیت این مراکز مورد بررسی قرار گیرد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تقدیر از تعامل سازنده سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور گفت: این سازمان قول مساعد داده تا صلاحیت مراکز یادشده در مدت یک ماه از تاریخ 20 فروردین 93 در کمیسیون ویژه ای مورد بررسی قرار گیرد تا در سریعترین زمان ممکن مشکل این مراکز حل شود.

گلزاری تصریح کرد: مراکز دارای مجوز از سازمان ملی جوانان سابق اعم از مراکز مشاوره حقوقی و یا مراکزی که مدیر آن شرایط احراز صلاحیت و دریافت پروانه از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره را ندارند ابتدا باید سابقه و عملکرد آنها به تایید وزارت ورزش و جوانان رسیده و سپس با معرفی نامه این وزارتخانه یک نفر را که پروانه صلاحیت تخصصی از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره دارد به عنوان مدیر فنی معرفی کرده تا مجوز آنها هم در کمیسیون ویژه مورد بررسی قرار گیرد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در پایان با تأکید بر مخالفت این وزارتخانه با سایت های همسریابی گفت: در خصوص مؤسساتی که متقاضی فعالیت در بحث تأمین جهیزیه برای زوج‌های جوان و یا توسعه فرهنگ ازدواج از طریق برگزاری همایش و یا طرق دیگر هستند نیز به زودی نشستی را با مسئولان وزارت کشور برگزار می‌کنیم تا در این موارد هم به وحدت رویه برسیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

بدن های رنجیده
ارثی به جامانده از اجداد: خجالتی و کم رو بودن
فوق‌ تخصص بیماری‌های عفونی: ماسک پارچه‌ای بزنید؛ همین!
جزئیات برگزاری آزمون دکتری اعلام شد/ زمان توزیع کارت
کارهایی که باعث می شود احساس ثروتمند بودن کنید
علم روانشناسی در بازاریابی محصولات فناوری
راه‌های پذیرش اشتباه؛ چگونه اشتباهتمان را بپذیریم؟
کورى عاطفى در زندگى مشترک
تلقین چیست و چطور از قدرت آن استفاده کنیم؟
احتمال ابتلای بیماران کووید-۱۹ به "اختلال استرس پس از سانحه"
دكتر محمدباقر ثنايي ذاكر پدر مشاوره خانواده ایران درگذشت + عکس
چرا در فضای مجازی به دنبال لایک و فالوئر هستیم؟
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "