سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 12 Dec 2017
تاریخ انتشار :
جمعه ۱ فروردين ۱۳۹۳ / ۱۰:۵۱ -
21 Mar 2014
کد مطلب: 23238
۰

بسیاری از دعواهای والدین با فرزندانشان بر سر این موضوع است!

علی عطری پورقمی کارشناسی بهداشت روان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: نوجوانان تمایل به ابراز عقاید و خواسته های خود و عملی کردن آنها دارند این در حالی است که بسیاری از این خواسته ها همسو و هماهنگ با نظرات والدین نیستند.

وی ادامه داد: این کشمکش از خسته کننده ترین مرحله تربیتی فرزند است اما از سوی دیگر برخورد اصولی و صحیح با آن و مشاهده تاثیر این برخورد در بهبود روابط والدین با فرزندان و کمک به تکامل شخصیت فرزندان می‌تواند از لذت بخش ترین تجربه های فرزند پروری باشد.

عطری پور تصریح کرد: باور داشته باشید که نوجوان شما شایستگی این را دارد که فرصت تجربه کردن و آموختن را داشته باشد و روی پای خودش بایستد و زندگی‌اش را با موفقیت مدیریت کند.

وی اذعان داشت: شما نمی‌توانید بسیاری از جنبه‌های رفتار نوجوانان خود را کنترل تحت داشته باشید همچنین پرسشها و سرزنشهایی را که رفتار جوانتان را زیر سوال می‌برد با دستورهای ساده، روشن و مستقیم و آرام جایگزین کنید.

این روانشناس عنوان کرد: یاد بگیرید که به جای سوال کردن، خواسته‌هایتان را واضح و مستقیم بیان کنید به عنوان مثال : چرا همیشه برای دیر می آید، تو میدانی قانون خانه ما این است که همیشه ساعت 8 شام می‌خوریم، بعد از این زمان باید غذا را از یخچال برداری و بعد از آن ظرفها را جمع کنی.
وی در پایان اظهار داشت: بسیاری از نزاع‌های والدین و فرزندان بر سر مشکلاتی است که نوجوانان نمی‌توانند راه حل‌های منطقی برای آن پیدا کنند در نتیجه احساس ناتوانی، خشم وعصبانیت در آنها تقویت و واکنشهای منفی آنان تشدید می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
وظیفه و نقش پدر د‌ر تربیت فرزند‌ان
مناسبت ترین زمان ها برای دریافت وعده های غذایی و کاهش وزن
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند