جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - 19 Jul 2019
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۳ / ۱۳:۲۹
کد مطلب: 23590
۰

چرا قلیان اسباب تفریح دختران و پسران شد؟

خبرگزاری ایسنا: هاله‌ای از دود هوای پاک طبیعت را پر کرده است،با بویی شبیه میوه‌هایی که انگار میوه واقعی نیستند، قلیان‌ها‌، پارک‌ها، بوستان‌ها، فضاهای سبز و آلاچیق‌ها را مأمن خودنمایی خود ساخته‌اند و در هر رنگ و بویی دیده می‌شوند.
دختران و پسران ‌نوجوان که خیلی وقت است قبح مصرف قلیان در بینشان شکسته است، پکی به نی قلیان می‌زنند، چرا که قلیان خیلی راحت و خودمانی به عنوان یک وسیله تفریحی مدرن نام گرفته است‌. روز طبیعت است، اما اجازه نفس کشیدن به طبیعت را از آن گرفته‌ایم، فقط باید قلیان همراهت باشد، چرا که متاسقانه حالا یکی از اعضای جدید خانواده‌ها‌ست‌. در روز طبیعت در هر گوشه و کناری، قلیان‌ها خودنمایی می‌کنند، دو سیب، لیمو نعنا، دارچین و... گویی قلیان‌ها برای سیزده بدر به طبیعت آمده بودند، چند سالی است که قلیان از پستوی خانه‌ها و قلیان‌سراها بیرون آمده و سر از طبیعت درآورده و جوانانی که تصور درستی از تفریح نداشتند، دست به دامن این مخدر آسیب زا شدند و ساده‌ترین تفریح‌شان، دود کردن لحظه‌های عمرشان است‌.

یک دکترای جامعه شناسی در این باره می‌گوید: 90 درصد از معتادان کار خود را با سیگار و قلیان شروع می‌کنند و این در حالیست که زیان قلیان برای جوانان به‌ویژه بانوان خیلی بیشتر از سیگار است.

"سعیده گروسی" معتقد است: ایجاد و عرضه سرگرمی‌های سالم و امکانات رفاهی، تفریحی ارزان و رایگان برای جوانان مثل بازی‌ها و ورزش‌های دسته‌جمعی باعث می‌شود آنها قلیان را وسیله تفریح ندانند، او می‌گوید: باید با ایجاد مراکز تفریحی و رفاهی و سرگرمی‌های سالم برای جوانان نسبت به گسترش تفریحات سالم برای آنها اقدام شود. او می گوید: متاسفانه نبود کوچکترین محدودیت در مصرف قلیان و مراکز فروش عرضه کننده آن موجب شده است، سن مصرف کنندگان استفاده از آن هر روز پایین تر بیاید و این زنگ خطری است برای سلامتی جوانان ما.

گروسی می گوید: مهم‌ترین علت گرایش نوجوانان به قلیان نبود شادی و تفریح در جامعه عدم ارائه جایگزین‌های مناسب از سوی خانواده‌ها، عدم کنترل و نظارت والدین، سرخوردگی جوانان و خانواده‌های بدسرپرست، فشار گروه همسالان، عدم موفقیت تحصیلی و تامین نشدن نیازهای عاطفی است، بطوری که 59 درصد آنها به دلیل تفریح و سرگرمی و نیز کسب لذت به مصرف سیگار و قلیان روی آورده‌اند و بقیه نیز به دلایلی نظیر کنجکاوی، الگوبرداری از افراد ناشناس، تقلید از دوستان که این موضوع اهمیت فرهنگ سازی درست در این زمینه را بیش از پیش نشان می‌دهد.

این دکترای جامعه شناسی ادامه می دهد: متاسفانه در میان اقشار جامعه قبح استعمال دخانیات به خصوص در میان جوانان و حتی بانوان شکسته شده، به همین دلیل است که قلیان می‌تواند زمین ساز مصرف دیگر مواد دخانی باشد در واقع در سایه قلیان کشیدن مجاز و عادی کردن مصرف مواد دخانی در جوانان که در آنها ایجاد نیاز شدید به نیکوتین می‌کند، امکان آسیب‌های اجتماعی بزرگتر‌ نیز بروز پیدا می‌کند.

او معتقد است: ترس از بیماری و از دست دادن سلامتی هنوز ‌مهم‌ترین دلیل عدم مصرف سیگار و قلیان است و می‌تواند به عنوان مبنایی برای کار فرهنگی بیشتر قرار بگیرد. این جامعه شناس می‌گوید: یکی از مهم‌ترین عواملی که بر مصرف قلیان در میان دختران و پسران تأثیرگذار است، محیط خانه و خانواده است. از بدو خلقت خانواده یک رکن اساسی در پرورش روح و فکر انسان‌ها به شمار می‌آمده است و رئیس خانواده مهم‌ترین رکن برای پیشگیری از انحرافات خانواده و به دنبال آن، جامعه است.

او می گوید: خانواده در این ارتباط نقش بسیار تأثیرگذاری دارد، بسیاری از بزرگترها در دورهم‌نشینی‌ها مبادرت به کشیدن قلیان می‌کنند که فرزندان هم به تأسی از آنان این کار را انجام می‌دهند و بی‌تفاوتی خانواده‌ها نسبت به این مسئله، یکی از عوامل بسیار مهم و زنگ خطری در این حوزه است، اما متاسفانه می‌بینیم قبح قلیان در بین خانواده‌ها ریخته شده است، به طوری که والدین به راحتی اجازه می‌دهند بچه‌ها از قلیان استفاده کنند، اما در این بین نمی‌توان نبود تفریحات سالم، برخوردهای سلبی برخی نهادهای مسئول، بی برنامگی و عدم وجود سرگرمی‌های جذاب را نیر نمی‌توان در بوجود آمدن چنین وضعیتی بی تاثیر دانست.
طبیعت دارد از دود قلیان جوانان شهر خفه می‌شود، در هر خانه و جمعی، وجود قلیان و ذغال و تنباکو تبدیل به یک ضرورت شده و نوجوانان ما دود را جایگزین همه تفریحات سالم‌شان کرده‌اند، تفریحی که آنها را یک قدم به مرگ نزدیکتر می‌کند...
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نپذیرفتن شخصیت فردی، عامل تنش های رفتاری در افراد
تصاویر/ مراسم افتتاحیه دوره آموزشی توجیهی مجریان طرح نماد
راه اندازی سامانه پایش مشارکت علمی ایرانیان در جهان
هفت شیوه روان‌درمانی در مثنوی
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن