چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 13 Dec 2017
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۲۳:۳۲ -
7 May 2014
کد مطلب: 24486
۱
دبیر کنگره فیزیوتراپی:

تیم درمانی جایگاه خود را درکشور از دست داده است!

به گزارش ایرنا «دکتر نادر معروفی» روز چهارشنبه در مراسم بیست و پنجمین کنگره سالیانه فیزیوتراپی ایران طی سخنانی اظهار داشت: بی حرکتی، فقر حرکتی و اختلالات اسکلتی و عضلانی ناشی از صنعتی شدن جوامع امروزی است.
وی با بیان اینکه در عصر کنونی باتوجه به صنعتی شدن جوامع، مشکلات و اختلالات اسکلتی و عضلانی در حال افزایش است افزود :جامعه به سمت سالمندی در حال حرکت است و همین شرایط باعث شده است در آینده بیماری های اسکلتی، عضلانی و اختلالات ناشی از فقر حرکتی در جوامع افزایش داشته باشد.

وی اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته نظام سلامت با واقع بینی و آینده نگری محدود شده است و سیاستگذاران با برنامه ریزی توانسته اند اقدامات موثری را اجرا کنند. معروفی هشدار داد: در کشور اتخاذ سیاست های انقباضی و محدود کننده در مورد برخی از رشته ها از جمله فیزیوتراپی ، به جای تعامل ، تقابل بین حرفه ای را به ارمغان آورده است . به گفته وی رشته فیزیوتراپی در شرایط کنونی می توانند توجه بیشتری به بیماری ها و اختلالات عملکردی قلب و عروق و سیستم عصبی داشته باشد و همین شرایط فرصتی است برای تعاملات بین رشته ای و سیاستگذاران متاسفانه توجه کافی نداشته اند.

دبیر علمی بیست و پنجمین کنگره سالانه فیزیوتراپی ایران اظهار داشت: سیاستگذاران از بالا به پایین ضرورت تغییر رویکرد ارتقای حرفه ای را باید درک کنند. وی اظهار داشت: رسالت اصلی جامعه فیزیوتراپی تلاش در جهت ارتقای حرفه ای و گسترش رویکرد تخصصی بیمار – محور است که با ایجاد تعامل سالم علمی و منطقی با سایر گروه های پزشکی می توان به این اهداف رسید. وی گفت: امروزه فیزیوتراپی به عنوان یکی از ارکان اصلی و در زمره متخصصان پیشرو در زمینه مشکلات سیستم حرکتی انسان شناخته شده است.

معروفی ادامه داد: امروزه باتوجه به تبعات فقر حرکتی و نیز اجرای الگوهای غلط زندگی در جوامع صنعتی حرکت به عنوان محور اصلی کنگره فیزیوتراپی قرار گرفته است. وی با اشاره به اینکه راه اندازی دکترای حرفه ای رشته فیزیوتراپی به طور جدی از سوی مسئولان اجرا نشده است گفت: در حال حاضر با گذشت چند سال، ارتقای رشته فیزیوتراپی به دکترای حرفه ای همچنان با ممانعت های بسیاری روبه رو شده است.

وی گفت: یکی از مطالبات اصلی رشته فیزیوتراپی ارتقا این رشته به دکترای حرفه ای است که امیدواریم دولت تدبیر و امید با پیگیری و راه اندازی فیریوتراپی تخصصی، پیشرفت حرفه ای این رشته را رقم زند.

وی گفت : فیزیوتراپی نقطه ای است برای همگرایی سه مساله دانش، تجربه و هنر و همچنین به عنوان علم پیشرو در سیستم حرکتی محسوب می شود.
وی ادامه داد: 220 مقاله علمی به دبیرخانه کنگره امسال ارسال شده است که از بین آنها 24 مقاله به صورت سخنرانی علمی و 97 مقاله به صورت پوستر به کنگره ارایه شده است.
بیست و پنجمین کنگره انجمن فیزیوتراپی ایران در روزهای 17 تا 19 در هتل المپیک در حال برگزاری است .
نام شما

آدرس ايميل شما

۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
وظیفه و نقش پدر د‌ر تربیت فرزند‌ان
هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.