پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 14 Dec 2017
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۱۰:۵۶ -
14 May 2014
کد مطلب: 24677
۰
تحقیقات نشان داد

پول خرج کردن الزاما شادی‌آور نیست

پول خرج کردن الزاما شادی‌آور نیست
به گزارش ایسنا، درحالیکه در مطالعات قبلی عنوان شده بود که پول خرج کردن باعث افزایش سطح شادی افراد می‌شود، اما مطالعه صورت گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو نتایج کاملا متضادی را نشان می‌دهد.

افرادی که برای کارهای تفریحی مانند تئاتر یا کنسرت پول خرج می‌کنند، در واقع آدم‌های شاد و خوشحالی نیستند، چراکه احتمالا این خریدها خارج از خط شخصیتی و ارزش‌های آنها است. اما وضعیت افرادی که برای خرید کالا پول خرج می‌کنند، بهتر از دسته اول نیست، چراکه این افراد همواره نگران قضاوت دیگران در مورد انتخاب‌های آنان هستند.

به گفته «رایان هاول» از اساتید روانشناسی دانشگاه سانفرانسیسکو، برخلاف مطالعات قبلی که حاکی از اثربخشی پول خرج کردن در افزایش سطح شادی افراد است، این مطالعه نشان داد که در همه موارد این موضوع صدق نمی‌کند. «هاول» خاطر نشان می‌کند: بطور مثال من طرفدار ورزش بیس‌بال هستم و اگر برای تهیه بلیت این مسابقه هزینه کنم، این کار قطعا باعث خوشحالی‌ام می‌شود؛ برعکس هیچ تمایلی برای بازدید از یک موزه هنری ندارم و اگر برای این کار هزینه کنم، چون این مسئله با شخصیت و روحیه من تطبیق ندارد، قطعا این کار باعث شادی من نخواهد شد.

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد، میزان شادی افراد از خرید کالا کمتر از صرف پول برای کارهای تفریحی مانند یک مسابقه ورزشی یا کنسرت است؛ چراکه خرید کالا با افزایش حس «بیان هویت» - منعکس‌کننده شخصیت فرد- همراه نیست. البته این مسئله در همه شرایط نیز صدق نمی‌کند؛ بطورمثال صرف هزینه برای گذراندن تعطیلات طبیعتا با افزایش شادی و خوشحالی فرد همراه است، اما عدم تمایل به گذراندن زمان با دیگران در نهایت باعث کاهش سطح شادی فرد می‌شود. انتهای پیام
نام شما

آدرس ايميل شما

ریشه های حسادت چیست ؟ درمان حس حسادت
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
مانعی برای پرواز آرزوهایت نباش. آسمان همواره پذیرای قاصدک هایی است که امیدهایت را سوار بر آن کرده ای