سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - 12 Nov 2019
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۳ / ۱۲:۱۵
کد مطلب: 24993
۱

چرا کمبود ویتامین D و نرمی استخوان شایع است

چرا کمبود ویتامین D و نرمی استخوان شایع است

عملکرد اصلی ویتامین D حفظ مخازن کلسیم و فسفر بدن است. این ویتامین با تاثیر روی مخاط روده باریک باعث می شود درصد زیادی از کلسیم و فسفر موجود در مواد غذایی جذب شود و مانع از دفع این مواد با ارزش می شود.

کمبود ویتامین D به دلایل مختلفی ایجاد می شود. دلیل اول این است که مواد غذایی حاوی ویتامین D خیلی کم مصرف شود که این حالت در بیشتر نقاط جهان از جمله بیشتر مناطق ایران شایع است.

دلیل دوم، سوء جذب ویتامین D است یعنی با وجود مصرف کافی مواد غذایی حاوی ویتامین به دلیل بیماری های مختلف روده ای این ویتامین جذب نشود و کمبود ویتامین ایجاد شود.

افراد مسن به دلیل بیماری های مختلف روده ای در معرض این نوع کمبود ویتامین هستند. سومین و مهم ترین دلیل کمبود ویتامین D دوری از آفتاب است.

برخورد اشعه آفتاب به صورت، گردن، بازوها و دست ها به مدت 15 دقیقه برای ساخته شدن ویتامین D کافی است و پس از آن می توان از ضد آفتاب ها برای جلوگیری از مضرات اشعه ماوراءبنفش استفاده کرد.

این میزان پرتو خورشید البته به شرط این که هوا صاف باشد و هیچ مانعی در مقابل آن وجود نداشته باشد اگر دو بار در هفته به بدن بتابد تمام نیاز فرد به ویتامین D را تامین می کند و از بیماری نرمی استخوان پیشگیری می شود.

متاسفانه زندگی ماشینی در سال های اخیر بیشتر انسان ها را از حضور در طبیعت محروم کرده است و برخورد آفتاب با پوست بدن در بیشتر روزهای سال اصلا رخ نمی دهد.

وجود آلودگی ها در شهرهای بزرگ که مانع رسیدن نور کافی آفتاب به سطح زمین است نیز مشکل را دو چندان ساخته است و شیوع کمبود ویتامین D را بسیار بالا برده است.

کمبود ویتامین D باعث می شود سطح کلسیم خون پایین بیاید و رسوب کلسیم در استخوان ها کم شود، به این ترتیب بیماری نرمی استخوان ایجاد می شود.

علامت اصلی این بیماری درد شدید سراسری استخوان ها بخصوص استخوان های تنه و لگن است. از دیگر علائم مهم این بیماری ضعف عضلانی بخصوص عضلات ران و شانه است. استخوان های نرم ضمنا در معرض شکستگی هستند.

باید دانست که کمبود ویتامین D اگر در سنین کودکی رخ دهد بیماری راشیتیسم رخ می دهد که علائم مخصوص به خود را دارد.

افرادی که به آفتاب دسترسی ندارند و مواد غنی از ویتامین D نیز مصرف نمی کنند، به اجبار باید از انواع مکمل های ویتامینی موجود در بازار استفاده کنند.

فقط باید دانست که استفاده از این مکمل ها حداکثر به میزان 1000 واحد در روز مورد نیاز است و مقادیر بیشتر می تواند باعث مسمومیت مزمن و خطرات ناشی از آن شود.

دکتر رضا کریمی - فوق تخصص بیماری های غدد

 
مرجع : روزنامه جام جم
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

استادی محبوب و موثر در اتصال مدیریت کشور به نظام روانشناسی
دیر شام خوردن چه عوارضی دارد؟
اعلام آمادگی روانپزشکان برای شهادت دادن در روند استیضاح ترامپ
«روان شناسی» رشته محبوب علوم انسانی ها در کنکور 98
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "