دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - 20 Jan 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ / ۱۷:۴۰
کد مطلب: 25292
۰
تحقیقات نشان داد

افزایش توانایی مغز با خواب کافی

به گزارش فارس،‌ تحقیقات جدید نشان داده است که خواب خوب شبانه نقش مهمی در بهبود حافظه و توانایی مغز در یادگیری ایفا می‌کند. دانشمندان از چین و آمریکا دریافتند که خواب می‌تواند از ارتباطات جدید بین سلول‌های عصبی حمایت کند.

محققان در دانشگاه پزشکی نیویورک و دانشگاه تحصیلات تکمیلی دانشکده «شنژن» شهر پکن،‌ موش‌هایی را در مهارت راه رفتن بر روی میله چرخان آموزش دادند. دانشمندان به وسیله میکروسکوپ ویژه، مغز موش‌ها و اتفاق‌هایی که در سلول‌های مغزی آنها روی می‌داد را مشاهده کردند و این حیوانات را به دو گروه خواب و محروم از خواب تقسیم کردند.

در حالی که موش‌هایی که از خواب بهره برده بودند از توانایی یادگیری بیشتری برخوردار بودند، مشاهده مغز آنها همچنین ارتباطات شکل یافته جدیدتری از رشته‌های اعصاب را نشان داد. آنها همچنین دریافتند که گروهی که از خواب محروم شده بوند در مهارت راه رفتن بر روی میله به سختی عمل می‌کردند. این تحقیقات همچنین نشان داد که خواب به سلول‌های عصبی و ایجاد ارتباطات کوچک بین سلول‌های مغزی شناخته شده «مهره‌های دندریتیک» که ممکن است تسهیل کننده حافظه بلندمدت باشد، کمک می‌کند.

محققان دریافتند که خواب، شبکه‌های تصفیه مغز را فعال می‌کند و مواد زائدی که درون مغز به وجود می‌آید را پا‌کسازی می‌کند. این سیستم تمیز کردن (سیستم گلیمفتیک) نقش مهمی را در تثبیت خاطرات در مغز و یادگیری ایفا می‌کند؛ این در حالی است که عدم توانایی مغز در پا‌کسازی مواد سمی نقش مهمی را در اختلالات خود ایفا می‌کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تخلفات تعرفه‌ای روانشناسان را به کجا گزارش دهیم؟
آشنايي و دغدغه هاي شغلي مهمانداري هواپيما
ارتباط «قهوه و شکلات» با هوش انسان
اجرای طرح سلامت روانی و مراقبت اجتماعی سراج در کردستان
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی