دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - 20 Jan 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳ / ۰۲:۱۲
کد مطلب: 26215
۰
۱

آموختن از دوران جنینی آغاز می‌شود

براساس گزارش رويترز، محققان دانشگاه فلوريدا مي‌گويند اين كشف مرزهاي شناخته شده درباره توان يادگيري نوزادان را در دوران جنيني، گسترده‌تر ساخته‌است.
در اين مطالعه روي 32 زن باردار از بيست و هشتمين هفته بارداري تا سي و هشتمين هفته بارداري مطالعه شد. محققان از زنان درخواست كردند لالايي يا آوازي 15 ثانيه‌اي را سه بار تكرار كنند و اين كار را دوبار در روز و براي 6 هفته ادامه دهند. لالايي انتخاب شده براي مادران ناآشنا بود.

محققان با كنترل ضربان قلب جنين‌ها در هفته‌هاي 32، 33 و 34 محققان دريافتند ضربان قلب نوزادان با گوش دادن به اين آواز كه در زمان آزمايش توسط زني غريبه خوانده مي‌شد، در مقايسه با جنين‌هايي كه به لالايي جديدي گوش مي‌دادند، كاهش يافته‌است.

به گفته محققان كاهش ضربان قلب به معني اين است كه جنين با پديده‌اي مواجه‌شده كه از قبل آن را مي‌شناسد. در مقابل بالارفتن ضربان قلب جنين‌هايي كه به لالايي جديدي گوش مي‌دهند به اين معني است كه اتفاقي جديد درحال رخ‌دادن است.
مادرها در 34 هفتگي خواندن لالايي را براي فرزندانشان متوقف كردند اما جنين‌ها در 36 و 38 هفتگي نيز مورد آزمايش قرار گرفتند و محققان در 38 هفتگي جنين، يعني چهار هفته پس از توقف خواندن مادر، در نهايت اطمينان اعلام كردند جنين‌ها مي‌توانند آواز را به‌خاطر بياورند.
محققان اميدوارند اين يافته بتواند در فرايند نگهداري و حفظ جنين در دوران بارداري موثر واقع شود. همچنين اين يافته سندي ديگر بر تاييد پيچيدگي تعاملي است كه ميان مادر و جنين وجود دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سحر
Iran, Islamic Republic of
شگفت انگيزه
تخلفات تعرفه‌ای روانشناسان را به کجا گزارش دهیم؟
آشنايي و دغدغه هاي شغلي مهمانداري هواپيما
ارتباط «قهوه و شکلات» با هوش انسان
اجرای طرح سلامت روانی و مراقبت اجتماعی سراج در کردستان
تنها مانع موجود بر سر شادماني و نشاط، اعتقاد شما به وجود مانع بر اين راه است. به همين دليل راه را اشتباه مي رويد و گرفتار مشكل مي شويد. الهی قمشه ای