پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - 13 Dec 2018
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۳ / ۲۳:۵۰
کد مطلب: 26667
۰
محققان پاسخ دادند

پیش‌بینی رفتار والدین با کودک قبل از تولد

پیش‌بینی رفتار والدین با کودک قبل از تولد

چگونگی رفتار با عروسک در والدینی که در انتظار تولد فرزند هستند، بیانگر همکاری والدین و چگونگی مراقبت آنها بعد از به دنیا آمدن فرزندشان است.

 

به گزارش ایسنا، سارا اسچوپ، محقق این پژوهش و استاد علوم انسانی دانشگاه ایالتی اوهایو اظهار کرد: همکاری والدین با یکدیگر و یا همکاری نکردن آنها و دیگر کنش‌های آنان رفتار با فرزند را در سال بعد پیش‌بینی می‌کند. ما رفتارهای مشابه بین والدین زمان بازی با عروسک و رفتار با نوزاد را بعد از تولد مشاهده کردیم.

 

در این تحقیق، محققان رفتار 182 زوج داوطلب در طی سه دوره سه ماهه بارداری در بازی با عروسک به عنوان فرزند آینده خود را مورد بررسی قرار دادند. بعد از آن نیز محققان رفتار والدین نسبت به یکدیگر را تحلیل کردند.

 

نتایج نشان داد چگونگی رفتار زوج‌های جوان، مشابه رفتار واقعی با نوزاد در سال بعد خواهد بود و رفتارهای مثبت و منفی آنها را مشخص می‌کند.

 

برخی زوج‌ها در مورد پدر و مادر شدن با عروسک خود بسیار زیبا سخن می‌گویند و بعد از تولد فرزند خود نیز رفتار مشابهی داشتند و چنین برداشت می‌شود که این رفتارها ذاتی است.

 

با این وجود برخی زوجین نمی‌دانند چه کنند و مدام در حال سوال کردن از یکدیگر هستند.

 

تمام داوطلبان این تحقیق متعلق به پروژه والدین جدید بودند. پروژه‌ای که بر روی درآمد هریک از زوج‌ها و توجه آنان به کودک خود تحقیق می‌کند.

 

در طی این تحقیق دستیاری نقش پرستار داشت و پنج دقیقه در یک جلسه گروهی به والدین کمک می‌کرد. در ابتدا هریک از والدین آینده به تنهایی از عروسک نگهداری می‌کردند و سپس تجربه‌های خود را برای شریک زندگیشان بیان می‌کردند.

 

بعد از 9 ماه گروهی محقق دیگر با نوارهای ویدیویی رفتار والدین با نوزاد خود را کنترل کردند.

 

نتایج نشان داد چگونگی رفتار والدین با عروسک، مشابه رفتار آنان با نوزاد متولد شده خود است. با کمک این تحقیق می‌توان رفتارهای نادرست والدین نسبت به فرزند را تا حدی اصلاح و در این رابطه به آنها کمک کرد.

 

نتایج این تحقیق در نشریه روانشناسی خانواده منتشر شده است.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دانش‌آموز متأهل از مدرسه اخراج نمی‌شود
فریب در ازدواج چیست؟
تست/ از نظر دیگران شما چگونه آدمی هستید؟!
از دوره‌های 7 ساله تکاملِ ذهن و شخصیت انسان در طول‌عمر، چه می‌دانید؟
ز باغ رعيت، گر مَلك خورد سيبي / برآرند غلامان، درخت از بيخ