سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - 24 Sep 2019
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۳ / ۰۳:۱۹
کد مطلب: 26887
۰

اثرات مخرب روانگردانها بر سیستم عصبی و دستگاه تولید مثل

اثرات مخرب روانگردانها بر سیستم عصبی و دستگاه تولید مثل
به گزارش مهر، دکتر محمدتقی جغتایی افزود: تخریب دستگاه عصبی فرد معتاد در اثر مصرف آمفتامین ها و متامفتامین ها (روانگردان ها و محرک های اعتیادآور) باعث بروز توهم و رفتارهای پرخطر از فرد معتاد می شود تا حدی که به خود و اطرافیان صدمه می زند بدون آنکه خودش متوجه اعمالش بشود.

وی ادامه داد: تحقیقات روی نمونه انسانی و مدل حیوانی نشان داده است که روانگردانها، در سرعت تولید اسپرم و تخمک و همچنین عملکرد آنها، اختلال ایجاد می کند و در نتیجه، قدرت باروری در مردان و زنان معتاد به روانگردان ها کاهش می یابد. این محقق علوم اعصاب همچنین با اشاره به نتایج مطالعه دیگری در بررسی اثرات روانگردان ها بر سیستم گوارشی، گفت : نتایج اولیه این تحقیق نشان می دهد که به دلیل خاصیت سمی بودن مواد روانگردان، مصرف آنها باعث مرگ سلولهای اصلی کبد می شود.

جغتایی افزود: این تحقیق همچنان ادامه دارد و آثار مخرب مصرف آمفتامین ها (روانگردان) بر دیگر بخشهای دستگاه گوارش انسان، بررسی خواهد شد که به مرور نتایج آن نیز اعلام می شود.
هشتمین کنگره بین المللی "دانش اعتیاد" به عنوان بزرگترین کنگره علمی منطقه مدیترانه شرقی در حوزه اعتیاد، با محوریت "پیشگیری"، از 19 شهریور به مدت سه روز در مرکز همایشهای رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

بازگشایی مدارس را تبریک نمی گوییم؛ به هفت دلیل!
افسردگی فصلی بین زنان شایع‌تر است
حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش‌آموزان
لطفا هر شب شام بخورید!
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود