شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 25 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ / ۲۱:۱۳ -
6 Oct 2014
کد مطلب: 27196
۰

40 ساله‌ها بیشتر مراقب این سرطان باشند

محمد مهدی فانی متخصص بیماری‌های دهان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: سرطان دهان در سراسر جهان یکی از شایع‌ترین سرطان‌‌ها و جزء 10 عامل مرگ و میر جهان است. این بیماری با افزایش سن نسبت مستقیم دارد و در 95 درصد موارد در افراد بالای 40 سال گزارش می‌شود.

وی در ادامه داد: شایع‌ترین سرطان‌های دهانی در نواحی زبان، حلق و کف دهان رخ می‌دهد عوامل موثر در ایجاد سرطان دهان افزایش سن، ضعف سیستم ایمنی بدن، استفاده از تنباکو اثر نیکوتین سیگار و مصرف الکل هستند.

وی تصریح کرد: در صورتی که در ناحیه لب یا دهان تورم و توده‌ای غیر طبیعی، زخم و تغییر رنگ مشاهده شد که با علائمی نظیر: در موقع لمس کردن ناحیه‌ای که زخم یا تغییر رنگ ایجاد شده است سفت باشد با علائم عمومی مانند تب، بی حالی، ضعف، سرفه، رنگ‌پریدگی و کاهش وزن همراه باشد بیمار باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در صورتی که زخم یا توده غیر طبیعی رشد سریع داشته یا به تدریج بزرگ شود و بعد از 3 هفته بهبود پیدا نکند یعنی تمام زخم‌های داخل دهان باید بعد از 2 هفته از بین رفته باشند در غیر اینصورت باید نمونه برداری انجام شوند.
وی اذعان داشت: لازم به ذکر است که هرگونه درد یا مشکل در هنگام بلع و خونریزی غیر طبیعی دهان نیاز به پیگیری و ارجاع خواهد داشت معمولا اولین اقدام جراحی است و در بعضی مواقع ممکن است رادیو‌تراپی یا شیمی درمانی نیز افزوده شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!