جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ / ۱۲:۰۸
کد مطلب: 27695
۰

قبل از عمل جراحی، آدامس بجوید!

بر اساس تحقیقات جدید، جویدن آدامس، قبل از عمل جراحی با وجود ناشتا بودن خوب است.
 
در حالی که به بیماران گفته می‌شود قبل از عمل جراحی برای پیشگیری از عوارض بیهوشی چیزی نخورید و نیاشامید اما جویدن آدامس مشکلی در این مورد ایجاد نمی‌کند. در این تحقیق، محققان 67 بیمار را که تحت لاپاروسکوپی دستگاه گوارش قرار داشتند مورد بررسی قرار دادند.
 
محققان دریافتند افرادی که قبل از عمل جراحی آدامس جویده بودند در مقایسه با دیگر بیماران حجم مایعات درون معده آنان افزایش یافته بود.همچنین محققان اظهار کردند: جویدن آدامس برای آرامش قبل از عمل و بیهوشی موثر است.
 
 دکتر بایوانا گودرا، استاد هوشبری بالینی دانشکده پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا و سرپرست این تحقیق اظهار کرد: تاثیر جویدن آدامس زمان ناشتا بودن هنوز بحث برانگیز است و در بیمارانی که قبل از عمل جراحی آدامس می‌جوند ممکن است برخی مراحل عمل حذف و یا با تاخیر انجام شود. ما دریافتیم جویدن آدامس موجب افزایش بزاق و افزایش حجم مایعات موجود در شکم شده، اما بر اسید معده تاثیر ندارد و موجب افزایش عوارض دیگری نخواهد شد.
 
خوردن و آشامیدن قبل از بیهوشی به کاهش خطر ابتلا به آسپیراسیون ریوی کمک می‌کند و فقط در موارد شدید ممکن است مواد موجود در معده بالا آمده و موجب حمله تنفسی شود. به همین دلیل بسیاری از پزشکان موافق خوردن و نوشیدن قبل از بیهوشی نیستند و با وجود اینکه جویدن آدامس خوب است آن را به بیماران پیشنهاد نمی‌کنند.
 
نتایج این تحقیق در نشریه آمریکایی انجمن هوشبری در نیواورلئان منتشر شده است.

منبع: نیک صالحی
 
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا کودکان عصبی می‌شوند؟
دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شد+لینک
ارائه واحد درسی «خوشبختی» در دانشگاه ییل آمریکا
مسائلی که در انتخاب همسر اهمیت ندارند
نگرانی مشکلات فردا را دور نمی کند بلکه تنها آرامش امروز را دور می کند...