شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 25 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ / ۱۲:۵۷ -
20 Dec 2014
کد مطلب: 28281
۱
۱

چگونگي تحصيل دانش آموزان افغانستاني در مدارس کشور

چگونگي تحصيل دانش آموزان افغانستاني در مدارس کشور
معاون مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش گفت: یکی از سیاست های مهم وزارت آموزش و پرورش این است که هیچ دانش آموز یا کودک در سن تحصیل از مدرسه رفتن و حضور در کلاس های درس محروم نشود.

به گزارش میگنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، شاهین نوش آبادی با اشاره به مشترکات فراوان تاریخی ، فرهنگی ، اجتماعی و دینی دولت ایران و افغانستان افزود: بیش از 330 هزار دانش آموز تبعه افغانستان در 27 هزار مدرسه کشور به تحصیل اشتغال دارند و فراوانی این مدارس به خوبی بیانگر این واقعیت است که آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران، با آغوش باز و به صورت ویژه شرایط تحصیل این کودکان را در کنار دانش آموزان ایرانی فراهم ساخته است .

نوش آبادی با اشاره به هزینه های تحصیل دانش آموزان ایرانی گفت: با احتساب هزینه های تحصیلی هر دانش آموز ایرانی مشخص می شود که اولیای دانش آموزان اتباع افغانستان برای تسهیل در امر آموزش کودکان از تخفیف های 76 تا 92 درصدی نسبت به اولیای ایرانی برخوردار هستند و حتی 11 گروه از این خانواده ها از پرداخت هزینه اعلام شده هم معاف می باشند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سالانه بالغ بر 500 میلیارد تومان در امر تحصیل و آموزش کودکان افغان هزینه می کند، خاطرنشان کرد: براساس شیوه نامه اعلام شده به مدارس هزینه تحصیل در پایه اول تا ششم حداقل 120 و حداکثر 300 هزار تومان ، در دوره متوسطه اول یعنی پایه های هفتم و هشتم هزینه تحصیل حداقل 144 و حداکثر 336 هزار تومان در دوره متوسطه دوم و پیش دانشگاهی حداقل 180 و حداکثر 360 هزار تومان تعیین شده است.

نوش آبادی تصریح کرد: در عین حال تمهیداتی اندیشیده شده است تا خانواده های این دانش آموزان که به لحاظ وضعیت اقتصادی در شرایط نامناسب قرار دارند برای تحصیل فرزندانشان با مشکل مواجه نشوند و برنامه هایی از قبیل معافیت 11 گروه خاص و اقساطی کردن شهریه در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه به مدیران مدارس توصیه شده است تا در اجرای این شیوه نامه و دریافت هزینه تحصیل با خانواده ها همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما

زهرا رضایی
Iran, Islamic Republic of
با سلام زمانی که محصل بودیم و تا الان در مدارس محل زندگی تخفیفی که دانش اموزافغان ان هم نسبت به دانش اموز ایرانی برخوردار باشد وجود نداشته بلکه عکس این مطلب ،همیشه هزینه ای مازاد بر هزینه های دانش اموز ایرانی پرداخت میکرده ضمن اینکه ج.ا.ایران هزینه هایی از سازمان ملل در خصوص حضور اتباع افغان دریافت می کند پس انچنان هزینه ای بر ایشان وارد نیست .اتباع همیشه در محدودیت وفشار هزینه های تحصیل با توجه به وضعیت اقتصادی ضعیف و توهین وتحقیر از جانب معلمان و حتی گاها اساتید دانشگاه قرار میگرفتند. رضایی کارشناس متالورژی صنعتی ،اتباع بیگانه افغانستان
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!