چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - 27 May 2020
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ / ۱۱:۲۰
کد مطلب: 28635
۰

دختري که از کمبود محبت والدين رنج مي برد!

دختري که از کمبود محبت والدين رنج مي برد!
پدر و مادرم به من کمکي نمي کنند


طرح مساله:
دختري ۱۵ ساله ام. پدر و مادرم در هر کاري که شروع مي کنم، مرا تشويق نمي کنند و بيشتر با من مخالفت مي کنند و درس هايم برايشان مهم نيست. برادرم فوت کرده است و آن ها هنوز در گذشته زندگي مي کنند و هميشه به ياد او هستند. در تمام مراحل زندگي ام و تصميم گيري ها به من کمکي نمي کنند. راهنمايي ام کنيد.

مخاطب گرامي باتوجه به نکاتي که در پيامک تان به آن ها اشاره کرده ايد، مشخص مي شود که شما احساس مي کنيد والدين تان به شما بي توجهي و بي محبتي مي کنند. همچنين ظاهرا اين احساس بي علاقگي والدين تان به شما باعث غمگيني و حتي خشم شما شده است.

در خور ذکر است که استفاده والدين از شيوه هاي نامناسب فرزندپروري سهل گيرانه يا بي توجهي، سبب ايجاد چنين حالت هايي در فرزندان مي شود و باعث اعتماد به نفس و عزت نفس پايين فرزندان هم خواهد شد.

 

راهکارهاي تقويت عزت نفس

در پيامک تان گفته ايد که وضعيت تحصيلي تان براي والدين تان مهم نيست بنابراين به نظر مي رسد شما بايد مهارت تقويت اعتماد به نفس و افزايش عزت نفس را بياموزيد تا علاوه بر اين که خودتان را دوست داشته باشيد، بتوانيد از وابستگي براي انجام امور شخصي تان به استقلال دست يابيد. درخور ذکر است که اولين قدم براي تقويت عزت نفس اين است که براي خودتان ارزش و احترام قايل شويد تا ديگران هم براي شما ارزش و احترام قايل شوند. در ادامه اين مطلب راهکارهايي براي تقويت عزت نفس مطرح مي شود که لازم است شما با عمل به آن ها، مشکل فعلي تان را حل کنيد.مراقب پيام هاي دروني تان باشيد و توجه بيش از حد به خودانتقادي را متوقف کنيد. همچنين به دستاوردها و پيشرفت هايي که در زندگي تان داشته ايد، توجه کنيد. در پيامک تان هيچ نشانه اي از نکات مثبت تان ديده نمي شود و اين نشان دهنده توجه بيش از حد شما به مشکلات تان است. همچنين به شما توصيه مي شود که از معاشرت با دوستاني که مدام از شما و رفتارهاي تان انتقاد مي کنند، پرهيز کنيد تا بتوانيد عزت نفس خود را دوباره به دست آوريد.

 

توقف مقايسه خود با ديگران

انتظارات بجا و منطقي از خود داشته باشيد. افرادي که اهداف دور از دسترس و تحقق ناپذير دارند، در صورت شکست از خود ناراضي و مدام به سرزنش خودشان مشغول مي شوند.

همچنين از مقايسه ديگران با خودتان بپرهيزيد چراکه معمولا مقايسه خود با ديگران، باعث نارضايتي از خود مي شود و يکي از نشانه هاي عزت نفس پايين است. در پيامک تان گفته ايد که بعد از فوت برادرتان، پدر و مادرتان هنوز به ياد او هستند. اگر از فوت برادرتان مدت زيادي نمي گذرد به والدين تان حق دهيد که به خاطر از دست دادن او غمگين باشند و ياد او را زنده نگه دارند، تلاش کنيد تا در کنار آن ها باشيد نه اين که توقع داشته باشيد، والدين تان همه توجه شان را به شما جلب کنند.

 

نداشتن توقع هاي بيجا

با پدر و مادرتان در اين زمينه صحبت کنيد و از آن ها مشورت بخواهيد. توقع نداشته باشيد که والدين تان از همه دغدغه هاي شما آگاه باشند. بنابراين در فرصت هاي مناسب، سر صحبت را با پدر يا مادرتان باز کنيد و در حوزه هاي مختلف از آن ها مشورت و کمک بگيريد. فراموش نکنيد که والدين تان به شما علاقه دارند و با همه توان براي موفقيت شما تلاش خواهند کرد.
-
-

دکتر هادي صدري - کارشناس و مشاور خانواده

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

جزئیات قتل دختر ۱۴ ساله تالشی توسط پدر سنگدل
با این ۳ نکته دانش‌آموزان بدقلق را به درس‌خواندن تشویق کنیم
شخصیت زنان از دیدگاه شینودا بولن
۸ عاملی که باعث می‌شود خاطرات‌مان را فراموش کنیم
بیماری ام اس با چه علائمی بروز می‌کند؟
چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟
مقدمه ای بر مشاوره طلاق
چرا از بعضی چیز‌ها می‌ترسیم؟
ضرورت و اهمیت زبان بدن
افسردگی ما را چاق‌تر می‌کند
همه چیز درباره فلسفه «ایکیگای-Ikigai»
خوابیدن در 10 ثانیه +تکنیک‌ها و توصیه‌های موثر
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود