يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - 17 Nov 2019
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ / ۱۶:۵۳
کد مطلب: 28688
۰

موفقیت محققان ایرانی در ارائه روشی برای تعیین میزان درگیری گره لنفاوی مبتلایان سرطان سینه

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد از طریق تزریق سطحی رادیو دارو روشی را برای تعیین میزان درگیری گره لنفاوی با سرطان در بیماران مبتلا به سرطان سینه ارائه دادند.
دکتر رامین صادقی مجری طرح در گفت‌وگو باایسنا با بیان اینکه مطالعات ما بر روی سرطان سینه و بیوپسی گره‌های لنفاوی پیشاهنگ بوده است، گفت: این مساله که آیا شبکه لنفی سطحی و عمقی سینه به یک لنف و یا چند لنف یکسان ختم می شود مورد بحث محققان است؛ چرا که هنوز مشخص نیست که کدام شبکه وضعیت لنفی سرطان سینه را بهتر نشان می‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه مطالعات ما دراین زمینه بوده است، اظهار داشت: به منظور تعیین مرحله بندی بیماری سرطان سینه لازم است پزشک بداند چه میزان از لنف زیر بغل درگیر سرطان شده است.
صادقی ادامه داد: برای این منظور اقدام به تزریق رادیو اکتیویته به محل گره‌های لنفی پیشاهنگ به صورت سطحی و یا عمقی می‌شود که تحقیقات ما نشان داد تزریق‎های سطحی راحت‎تر و موجب کاهش هزینه‌های درمانی برای بیماران خواهد شد. وی با بیان اینکه این مطالعات به مدت 8 سال در بیمارستان قائم مشهد انجام شد، ادامه داد: در این مطالعات محل گره‌های لنفی پیشاهنگ حاصل از تزریق عمقی و سطحی را با هم مورد مقایسه قرار دادیم که نتایج نشان داد تزریق سطحی روش مناسبی برای تعیین میزان درگیری گره لنفاوی پیشاهنگ است.
این محقق حوزه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: پس از آنکه ابتلا به سرطان در بیماران به اثبات رسید در مرحله بعد اقدام به تززیق سطحی رادیو دارو به گره لنفاوی پیشاهنگ می‌شود و پس از آن بیمار برای انجام جراحی آماده خواهد شد.
صادقی این روش را یکی از مراحل درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه توصیف کرد و یادآور شد: در گذشته پس از مشاهده سرطان سینه در بیماران اقدام به تخلیه زیر بغل بیمار می‌شد که امروزه بر اساس استانداردهای جهانی این اقدام ممنوع است.
وی با تاکید بر اینکه در این مطالعات سعی شده است تا درمان این بیماران بر اساس استانداردهای جهانی صورت گیرد، اظهار داشت: اجرای این مطالعات در راستای بومی سازی این روش در کشور بوده است. وی همچنین خاطر نشان کرد: این روش در حال حاضر در بیمارستان قائم مشهد در حال اجرا است. به گزارش ایسنا این طرح به عنوان رتبه دوم گروه علوم بالینی در بیستمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی مورد تقدیر قرار گرفت.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اجبار دانشجویان دکتری شهید بهشتی به ارائه مقالات ISI!
چگونه اضطراب در هنگام رخداد‌های طبیعی را کاهش دهیم؟
دکتر محمود گلزاری
افرادی که نباید هرگز لب به چای بزنند!
سلامتي هميشه با دارو بدست نمياد بيشتر اوقات از آرامش خيال آرامش قلب و روح مياد سلامتي با خنده و عشق مياد