يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - 17 Nov 2019
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۷:۴۴
کد مطلب: 29569
۰
اجابت درخواست غذا!

نوع دوستی در دنیای باکتری‌ها

به گزارش مهر، زیست شناسان دریافته اند باکتری E.coli در زمان گرسنگی از باکتری های مجاور خود طلب غذا می کند. این کار از طریق فرستادن ریزلوله ای به سوی باکتری های همسایه صورت می گیرد. این مطالعات نشان می دهد سایر باکتری های E.coli و حتی گونه های دیگری از باکتری ها به این درخواست واکنش نشان داده و مواد غذایی مورد درخواست را به درون لوله دراز شده تزریق می کنند.

این کشف جدید درحالی صورت گرفته که تا پیش از این زیست شناسان از این موضوع آگاه بودند که میکروب های مختلف تبادلات جالب غذایی با یکدیگر دارند. در این روش اینگونه تصور می شود که باکتری A مقادیری غذا در محیط آبی اطراف خود ریخته تا باکتری B از آن استفاده کند اما در این میان امکان استفاده باکتری C نیز از این مواد غذایی وجود دارد. درحقیقت زیست شناسان دریافته اند باکتری C می تواند غذای باکتری B را به سرقت ببرد! اما در استراتژی حیرت انگیز باکتری E.coli خبری از به سرقت رفتن مواد غذایی نیست.

از سوی دیگر زیست شناسان آلمانی متوجه شده اند که انتقال مواد غذایی از طریق ریزلوله ها تنها می تواند بخشی از عملکرد این سیستم باشد. آنها معتقدند باکتری ها از این وسیله کاربردی برای زنده ماندن خود نیز استفاده کنند. اینکه در دنیای باکتری ها نیز طلب کردن مواد غذایی و دریافت پاسخ و ارایه واکنش از سوی باکتری دیگر وجود داشته باشد دانشمندان زیست شناس را حیرت زده کرده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اجبار دانشجویان دکتری شهید بهشتی به ارائه مقالات ISI!
چگونه اضطراب در هنگام رخداد‌های طبیعی را کاهش دهیم؟
دکتر محمود گلزاری
افرادی که نباید هرگز لب به چای بزنند!
مردم هرگز خوشبختی خود را نمیشناسند اما خوشبختی دیگران همیشه جلو دیدگان آنهاست به داشته هاي خود عميق تَر نگاه كنيم