دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - 11 Dec 2017
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۹:۲۹ -
25 Feb 2015
کد مطلب: 29575
۱

سنت چهارشنبه سوری را حذف نکنیم، اصلاح کنیم

حسن عشایری کارشناس مسائل اجتماعی در روزنامه آرمان نوشت:
بعد از این فرهنگ سازی که باید طی برنامه‌ای مدت‌دار صورت گیرد نوبت می‌رسد به نیروی انتظامی که اولین کارش نظارت و نظم بخشیدن است. نیروی انتظامی باید در این روز در مکان‌های مشخصی حضور یابد و با این حضور و نظارت نظم و امنیت را برقرار کند و اگر مسیر به جایی رفت که امنیت با نظارت ممکن نبود، دست به عمل بزند و دخالت کند. جوانان نیاز به با هم بودن در مراسم‌ شاد دارند. این طور مراسم و سنت‌ها ویژه جوانان است وگرنه آدم‌های مسن که نمی‌روند چهارشنبه سوری اجرا کنند. جوان باید این فرصت را داشته باشد که انرژی‌اش را تخلیه کند. وقتی جوانی که می‌خواهد با دوستانش آیین چهارشنبه سوری را اجرا کند، می‌بیند از این کار منع شده، عصبی می‌شود و بیشتر مُصر می‌شود تا حتما کارش را انجام دهد و حتما هم همین کار را می‌کند با این تفاوت که آن عصبانیت باعث می‌شود که به اقدامات خطرناکی دست بزند. به علاوه مگر می‌شود چیزی را به صرف خطر داشتن ممنوع کرد؟

آمار تصادفات سالانه در ایران و تعداد کشته‌ها و معلولیت‌های به جا مانده از این تصادفات به قدری بالاست که واقعا ناراحت‌کننده و اسفبار است، اما مگر می‌شود برای جلوگیری از این خطرات رانندگی را ممنوع کرد؟ الان در همه جای دنیا مراسمی وجود دارد که ممکن است خطراتی را نیز به دنبال داشته باشد، اما کشورهای مختلف تمامی تلاش‌شان را به کار می‌گیرند تا هم با فرهنگ‌سازی و هم با تغییر برخی از کارهایی که ایجاد خطر می‌کنند، چیزهای غلط را اصلاح کنند نه اینکه از بین ببرند. برای مثال بازی رایج گاوبازی در اسپانیا همواره خطراتی را در پی دارد، اما با تغییراتی که در آن اعمال کرده‌اند و همین‌طور با فرهنگ‌سازی شرایطی را فراهم آورده‌اند که هم مردم آسیب نبینند، هم حیوانات و هم سنت‌شان پا برجا بماند و انرژی جوانان نیز تخلیه شود. در بسیاری از کشورهای دنیا به نحوی سنت‌هایی را که می‌توانند خطرآفرین باشند، کنترل کرده‌اند که حتی از کشورهای دیگر به عنوان توریست برای تماشای آن می‌روند.

بعد چرا ما به جای اصلاح باید سنتی چند هزار ساله را حذف کنیم؟ هیجانات جمعی را نباید قطع کرد بلکه باید کانالیزه کرد. وقتی در جایی با مشکل و نابهنجاری مواجهیم باید برایمان پرسش ایجاد شود و دنبال پیدا کردن جوابش باشیم نه اینکه کلا سوال را پاک کنیم.
باید دید چرا برخی از جوانان هر سال خشن‌تر از سال‌های قبل چهارشنبه سوری را برگزار می‌کنند؟ جوان می‌خواهد حرف بزند، دوست دارد مورد توجه باشد و این خودش را به شکل نابهنجاری در چهارشنبه سوری نشان می‌دهد. چرا فکر نمی‌کنید این یک واکنش است به گوش نکردن ما به حرف‌های جوانان؟
یادمان باشد کسی که به شیشه سنگ می‌زند می‌خواهد با کسی که آن طرف شیشه است حرف بزند، ارتباط برقرار کند؛ اگر این ارتباط برقرار نشود، اگر کسی که پشت شیشه است با صدای آن سنگ ریزه توجهی نکند آن شخص ممکن است برای اینکه او را متوجه خودش بکند سنگ سنگین‌تری بردارد که ناخواسته شیشه را بشکند. پس به جای حذف کردن بهتر است با جوانان ارتباط برقرار کرد.

 
نام شما

آدرس ايميل شما

روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
وظیفه و نقش پدر د‌ر تربیت فرزند‌ان
مناسبت ترین زمان ها برای دریافت وعده های غذایی و کاهش وزن
از دونفر همیشه بترس : کسی که هیچ چیز برای از دست دادن ندارد و کسی که به هیچ چیزی اعتقاد ندارد . . .