سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - 20 Nov 2018
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۶:۰۸
کد مطلب: 29669
۰

برای نخستین بار تولید نورون‌های کنترل‌کننده اشتها

به گزارش ایسنا، سلول‌هایی که اشتها را کنترل می‌کنند، در بخش غیرقابل‌دسترس مغز یعنی هیپوتالاموس قرار دارند. تا پیش از این، دانشمندان مجبور بودند با استفاده از مدل حیوانی (موش) یا سلول‌های انسانی برداشت‌شده از طریق کالبدشکافی (اتوپسی) مطالعات خود را انجام دهند؛ این موضوع توانایی آن‌ها برای بررسی جوانب بنیادی چاقی انسان را محدود می‌کرد.

در شیوه جدید که توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا و بنیاد سلول بنیادی نیویورک ارائه شده است، برای تولید نورون‌های کنترل‌کننده چاقی، محققان سلول‌های پوست انسان را از لحاظ ژنتیکی طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که به سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (iPS) تبدیل شوند.

سلول‌های iPS مانند سلول‌های بنیادی طبیعی، در صورت داشتن سیگنال‌های مولکولی لازم، می‌توانند به هر نوع سلول انسانی تبدیل شوند. تا پیش از این، از سلول‌های iPS برای تولید انواع مختلف سلول‌های بزرگسال انسانی از جمله سلول‌های بتای تولیدکننده انسولین و نورون‌های حرکتی استفاده می‌شد و هیچ تیم تحقیقاتی قادر به درک چگونگی تبدیل سلول‌های انسانی به نورون‌های هیپوتالاموس نبود.

تیم علمی حاضر در این مطالعه، سیگنال‌های موردنیاز برای تبدیل سلول‌های iPS به نورون‌های هیپوتلاموس را شناسایی کردند؛ این نوع نورون‌ها، اشتها را کنترل می‌کنند. فرآیند تبدیل سلول‌های پرتوان القایی به نورون‌های کنترل‌کننده چاقی، ظرف 30 روز رخ داد و نورون‌های حاصل، ویژگی‌های کلیدی نورون‌های هیپوتلاموس موش‌ها را از خود به نمایش گذاشتند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به توانایی پردازش دقیق، ترشح نوروپپتیدهای خاص و همچنین نشان‌دادن واکنش‌ به سیگنال‌های متابولیکی مانند انسولین و پروتئین لپتین اشاره کرد.
می‌توان از این نورون‌ها برای بررسی فیزیولوژی عصبی کنترل وزن و ناهنجاری‌های مولکولی استفاده کرد که منجر به چاقی می‌شوند؛ این نورون‌ها همچنین امکان ارزیابی داروهای بالقوه چاقی را به شیوه‌ای که پیش‌تر مشاهده نشده، فراهم می‌کند.
جزئیات این دستاورد علمی در مجله Clinical Investigation منتشر شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

گذری بر نکات مهم تحقیق و پژوهش در مقطع دکتری
تغییر ساختار مغز دانش آموزان دبیرستانی با فوتبال بازی کردن!
اسباب بازی موردعلاقه پدرومادرها برای بچه‌ها چیست؟
خبری بد برای آن‌هایی که اسم اطرافیان را فراموش می‌کنند!
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.