شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - 16 Feb 2019
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ / ۰۸:۵۶
کد مطلب: 29784
۱

نوجوانان در حال شکستن رکورد دخانیات

وقتی قبح مصرف قلیان در جامعه ـ حتی جلوی والدین ـ هم شکسته شود و مصرف انواع و اقسام دخانیات به سطح پدیده ای رایج و معلولی در بین گروه های دوستی برسد، آن وقت دیگر خیلی عجیب نیست که در سال های آینده رکورد مصرف دخانیات در جهان را بشکنیم. حتی رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات هم پیش بینی کرده است که با رشد فزاینده استعمال دخانیات در بین نوجوانان، تا ۴۰ سال آینده جزو سه کشور اول مصرف دخانیات در جهان خواهیم شد.

خسرو صادق نیت به مهر گفته، با وجود تعهدی که به سازمان بهداشت جهانی داده ایم، باید مصرف دخانیات را 30 درصد کاهش دهیم، اما متاسفانه در میزان استعمال دخانیات سیر صعودی داشته ایم و نتوانستیم اقدامات جدی انجام دهیم. این افزایش سیر صعودی مصرف دخانیات در نوجوانان که عامل اصلی این اتفاق ناخوشایند معرفی شده، زنگ هشدار جدی است که اگر خانواده ها و مسئولان آن را جدی نگیرند، آن وقت اصلا دور از انتظار نیست که این پیش بینی تلخ محقق شود.
فرض کنید وقتی نوجوانی چهارده ساله در خفا یا آشکارا سیگار بکشد و با دوستان و حتی اعضای خانواده اش هم قلیان مصرف کند، احتمالش تقریبا نزدیک به صفر است که آن نوجوان در سنین بالاتر به جمع مصرف کنندگان ثابت دخانیات نپیوندد. در واقع، وقتی پایه های اخلاقی، روانی و اجتماعی نوجوان در مواجهه با وسوسه مصرف دخانیات، لرزان و شکننده باشد، بسیار سخت است که بشود آن نوجوان را در سنین بزرگسالی قانع کرد که دخانیات مصرف نکند. یعنی وقتی فرصت حساس و طلایی دوران نوجوانی برای فرهنگ سازی و آموزش هدر برود و این نهال نوپا به حال خود رها بشود، آن وقت اصلاح یک درخت تنومند، ده ها برابر انرژی مضاعف می طلبد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احتمال خیانت برونگرا‌ها بیشتر است یا درونگراها؟
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران انتخاب شد
مواجهه با دنیای فلسفه و روانشناسی با «درمان شوپنهاور»
ازدواج چشم بسته، داماد جوان را به خاک سیاه نشاند
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی