دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 20 May 2019
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ / ۰۸:۵۶
کد مطلب: 29784
۱

نوجوانان در حال شکستن رکورد دخانیات

وقتی قبح مصرف قلیان در جامعه ـ حتی جلوی والدین ـ هم شکسته شود و مصرف انواع و اقسام دخانیات به سطح پدیده ای رایج و معلولی در بین گروه های دوستی برسد، آن وقت دیگر خیلی عجیب نیست که در سال های آینده رکورد مصرف دخانیات در جهان را بشکنیم. حتی رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات هم پیش بینی کرده است که با رشد فزاینده استعمال دخانیات در بین نوجوانان، تا ۴۰ سال آینده جزو سه کشور اول مصرف دخانیات در جهان خواهیم شد.

خسرو صادق نیت به مهر گفته، با وجود تعهدی که به سازمان بهداشت جهانی داده ایم، باید مصرف دخانیات را 30 درصد کاهش دهیم، اما متاسفانه در میزان استعمال دخانیات سیر صعودی داشته ایم و نتوانستیم اقدامات جدی انجام دهیم. این افزایش سیر صعودی مصرف دخانیات در نوجوانان که عامل اصلی این اتفاق ناخوشایند معرفی شده، زنگ هشدار جدی است که اگر خانواده ها و مسئولان آن را جدی نگیرند، آن وقت اصلا دور از انتظار نیست که این پیش بینی تلخ محقق شود.
فرض کنید وقتی نوجوانی چهارده ساله در خفا یا آشکارا سیگار بکشد و با دوستان و حتی اعضای خانواده اش هم قلیان مصرف کند، احتمالش تقریبا نزدیک به صفر است که آن نوجوان در سنین بالاتر به جمع مصرف کنندگان ثابت دخانیات نپیوندد. در واقع، وقتی پایه های اخلاقی، روانی و اجتماعی نوجوان در مواجهه با وسوسه مصرف دخانیات، لرزان و شکننده باشد، بسیار سخت است که بشود آن نوجوان را در سنین بزرگسالی قانع کرد که دخانیات مصرف نکند. یعنی وقتی فرصت حساس و طلایی دوران نوجوانی برای فرهنگ سازی و آموزش هدر برود و این نهال نوپا به حال خود رها بشود، آن وقت اصلاح یک درخت تنومند، ده ها برابر انرژی مضاعف می طلبد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

راهنمای درس خواندن یک هفته قبل از امتحانات!
در جوامع متمدن مراجعه افراد به روان شناس مزیت محسوب می شود
خودشیفتگی بدون مشاوره با روانپزشک یا روانکاو قابل درمان نیست
مرگ زودرس با افراط در نوشیدن آبمیوه‌های طبیعی
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!