يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - 7 Jun 2020
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۷:۵۸
کد مطلب: 29871
۱
یک روانپزشک:

بیماری‌های اعصاب و روان، محرومیت از خدمات اجتماعی را در پی دارد

 

ارسیا تقوا در گفت‌وگو با ،فارس،‌ اظهار داشت: مبتلایان به بیماری‌های اعصاب و روان علاوه بر درد بیماری با مشکلات متعددی مواجه‌اند یکی از این مشکلات انگ زدن و محروم  ساختن تدریجی خود از خدمات و مزایای اجتماعی است.

وی ادامه داد: با اینکه به نظر می‌رسد برچسب زدن تاثیر مخرب‌تری بر زنان دارد اما مردان هم در این مورد آسیب‌پذیر هستند.

تقوا گفت: گاهی می‌شنویم که دلیل این تردید مردان برای مراجعه را مشغله روزمره مردان ذکر می‌کنند و اینکه گمان می‌کنند  درمان در روند شغلی آنها تاثیر منفی می‌گذارد ؛در نتیجه درد بیماری را تحمل و این موضوع آن‌ها را مجبور می‌کند که شرایط و تبعات سخت‌تری را تحمل کنند.

وی افزود: مردانی که با اختلالات روانی مواجه‌اند دچار فرسودگی شغلی زودتری می‌شوند، در روابط بین فردی با اطرافیان و نزدیکان به مشکل برمی خورند، نشانه‌های جسمانی که به سلامت روان مرتبط است مانند بیماری‌های قلبی- عروقی و دستگاه گوارش در این افراد افزایش می‌یابد و همچنین دچار عدم تمرکز در امور زندگی و مهارت‌هایی مانند رانندگی می‌شوند.

این متخصص بهداشت روان ادامه داد: کاهش میزان بهره‌وری، خطاهای شغلی و افزایش ضریب خطا حین رانندگی جزو تبعات عدم پیگیری درمانی در افرادی است که به بهانه‌های مختلف از درمان خودداری می‌کنند.

تقوا گفت: گاه دیده می‌شود که این افراد به استفاده از موادی مانند سیگار و مواد مخدر به عنوان وسیله‌ای برای تسکین دردهای خود روی می‌آورند در حالی که با این روش نه تنها مشکل آن‌ها بهبود نمی‌یابد که این خود یک معضل جسمی روانی جدید ایجاد می‌کند.

وی افزود: این در حالی است که درمان موجب افزایش بهره‌وری فرد می‌شود،‌بنابراین توصیه می‌ شود مردان از درمان و ادامه روند آن نترسند. 

این روانپزشک اظهار داشت: مردانی که اختلالاتی مانند افسردگی،‌ اضطراب، وسواس و ترس‌های مرضی دارند، تحت درمان قرار نمی‌گیرند و با دلایلی مانند هزینه درمان و عوارض جانبی دنبال درمان نیستند منتظر تبعات آن باشند.

وی با ذکر این مطلب که در مطالعه ها دیده شده بیش از 85 درصد مردان معتقدند که دارو درمانی اعتیاد‌آور است، خاطر نشان کرد: این تفکر ابداً صحیح نیست و اگر مبتلایان به اختلالات روانی بپذیرند که با درمان نه تنها معتاد نمی‌شوند بلکه سلامتی خود را به دست خواهند آورد برای مراجعه به متخصصان حوزه بهداشت روان و دارو درمانی و روان درمانی تردید نمی‌کنند.

 

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

این تله‌ها زندگی شما را خراب می‌کنند
عوامل پنهانی که می‌توانند شما را عصبی کنند
رویکردی برای کنترل اضطراب
احساسات منفی اشتها را افزایش می‌دهند
این پرستار می‌خواهد گمنام بماند
والدینی که کودکشان را از راه به دَر می‌کنند
سه راه عالی برای افزایش عزت نفس
چند توصیه‌ بهداشتی، هزینه و مدارک سنجش سلامت نوآموزان
قتل‌هایی که ریشه در تعصب دارند نه مذهب
بی وفایی و خیانت
چگونه قافله عمر نوجوان به دود آغشته می‌شود؟
تأثير ارتباط كلامى بر زندگی مشترک
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟