جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - 21 Feb 2020
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۰ / ۲۰:۲۸
کد مطلب: 3073
۱۴
۳۳
Varicocele

واريكوسل، يكي از مهمترين بيماريهاي دنياي مردان!

واريكوسل، يكي از مهمترين بيماريهاي دنياي مردان!
شرم و حیای اکثر بیماران مرد ایرانی در مراجعه به پزشکان اورولوژی جهت بیماریهای تناسلی متاسفانه باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری مثل عقیمی می شود و بدنبال آن زندگی اکثر آنها به خاطر مسایل بسیار ساده براحتی از هم می پاشد. نمونه این بیماریها عبارتند از واریکوسل است . واریکوسل در بعضی افراد با درد و با بعضی افراد بدون درد است که باید در هر دو صورت به یک متخصص ارولوژی مراجعه کند. 
واریکوسل در بیضه سمت چپ و یا دو طرفه دیده می شود و در بیضه سمت راست بدون دخالت بیضه سمت چپ خیلی نادر است.
-
-
واريکوسل چيست؟
واریکوسل بیماری سنین جوانی است. واريکوسل بزرگ شدن و پيچ دار شدن عروق و وريدهاي درون کيسه بيضه (اسکروتوم) است. اسکروتوم کيسه پوستي شلي است که بيضه‌ها درون آن قرار دارند. واريکوسل شبيه به وريدهاي واريسي است که در پا ممکن است بروز کنند. حدود يک ششم مردان واريکوسل دارند. در مرداني که دچار ناباروري هستند، اين رقم بالاتر است و به 40 درصد مي‌‌رسد. واريکوسل شايع‌ترين علت توليد کم اسپرم و کاهش کيفيت آن است، گرچه همه واريکوسل‌ها بر توليد اسپرم اثر نمي‌گذارند. اغلب واريکوسل‌ها در طول زمان ايجاد مي‌شوند.
واریکوسل
معمولا در ۱۰درصد مردان دیده میشود و حدودا ۴۵درصد آنها دچار عقیمی(برگشت پذیر) می کند.
به علت خونرسانی بیضه چپ به ورید کلیوی و موقعیت آناتومیکی وریدهای سمت چپ اصولا مشکلات بیشتری نسبت به بیضه سمت راست دارد و عوارض واریس و ترومبوزهای (لخته های) وریدی در سمت چپ بیشتر است. فعالیت زیاد،مسائل ارثی و مشکلات عروقی نیز باعث عود واریس و ایجاد واریکوسلمی شود.
به علت پرخونی بیضه ها هنگام بوجود آمدن واریکوسل ها ، درجه حرارت بیضه ها بالا رفته و باعث کاهش اسپرم سازی و احتمال عقیمی در دراز مدت می شود و از آنجا که قسمت عمده اسپرم سازی با بیضه چپ می باشد برای همین واریکوسل های سمت چپ بیشتر با عقیمی همراه است.
این بزرگ شدن و پیچ دار شدن ورید ها علل مختلفی دارد.
جراحی واریکوسل در موارد علامت دار شدن شامل سنگینی بیضه ها ، درد و نازایی صورت می گیرد. در حقیقت واریکوسل بیضه ها درمان علامتی دارد.
در موارد ایجاد حاد این مشکل و در سمت راست باید به مسائلی غیر از واریکوسل های عادی از قبیل ترومبوزهای ( لخته های ) وریدی عروق کرونر مرکزی یا توده های کلیوی شک کرد که باید بیمار حتما تحت سونوگرافی شکمی و بررسی های بعدی قرار گیرد.

راه تشخیص آن این است که در بالای بیضه یک توده لمس شود مثل این که چند کرم در بالای بیضه باشد.
درمان واریکوسل فقط عمل جراحی است که باید در دو صورت عمل گردد:
1: اگر همراه با درد باشد  
2 : اگر باعث تغییر در کیفییت اسپرم شود.
بیضه عضو جنسی مردان است که درون آن اسپرم سازی صورت می گیرد. به علت این که درجه حرارت محیطی که اسپرم سازی در آن صورت می گیرد باید پایین تر از درجه حرارت بدن باشد (زیر 35 درجه)، برای همین بیضه ها در دو کیسه به نام اسکروتوم در خارج بدن قرار گرفته است. این دوکیسه توسط دو عضله بنام کروماستر در دو طرف تنظیم شده و با تغییر درجه حرارت محیط این دو عضله بیضه ها را به بدن نزدیک و دور می کند. یعنی در محیط های سرد کیسه بیضه ها کوچک شده و کاملا به بدن نزدیک می شود و در محیط های گرم کیسه بیضه ها بزرگ شده و از بدن دور می شود. بیضه ها توسط عروق شریانی و وریدی تغذیه می شود .
اصولا واریکوسل ها تقسیم بندی گوناگونی دارند و در درجه های بالا ورید های بیضه کاملا بزرگ و پیچ دار شده و در حالت ایستاده کاملا معلوم می باشند و در موارد زودرس فقط در هنگام ایستادن و زور زدن وریدها قابل لمس می شوند.

جهت بررسی عملکرد بیضه ها در موارد واریکوسل، آزمایش تعداد اسپرم ( اسپرم کانت) از نظر عملکرد بیضه ها در خواست می شود که بر اساس تعداد اسپرم تصمیم اصلی گرفته می شود.


خوشبختانه اغلب واريکوسل‌ها به آساني تشخيص داده مي‌شوند، و اگر علامت‌دار شده باشند، مي‌توان آنها را با جراحي ترميم کرد. بیمار ممکن است با شکایت بزرگی، یا عدم تقارن بیضه ها، یا درد بیضه، و یا پس از ازدواج، با ناباروری مراجعه کند. ولی شایعترین فرم آن، بدون علامت، و بطور اتفاقی، حین معاینه، متوجه آن می گردند. درمعاینه، بزرگی و تورم عروق بیضه، بخصوص در سمت چپ مشهود است و درحالت ایستاده، و یا افزایش فشار شکمی تشدید می یابد و در حالت خوابیده از بین می رود (درصورتیکه تورم عروق درحالت خوابیده از بین نرفت، بایستی به نوع ثانویه آن شک کرد)
اکثر مردانی که مبتلا به واریکوسل هستند فاقد علامت می باشند. موارد بروز علامت معمولاً در طی معاینات معمول تشخیص داده می شوند.
علایم و نشانه ها ممکن است شامل : درد بیضه، احساس سنگینی در بیضه ها، نازایی، جمع شدگی و کوچک شدن بیضه ها و وریدهای قابل لمس یا قابل مشاهده می باشد. در نتیجه در صورت وجود درد پیوسته و دایمی در ناحیه تناسلی باید به پزشک مراجعه نمود
سن شروع بیماری معمولا در زمان بلوغ و یا بلافاصله پس از بلوغ می باشد ولی در سن کمتر یا سن بالا نیز ممکن است ایجاد گردد. شایعترین علامت واریکوسل درد خفیفی است که مخصوصا هنگام فعالیت بروز میکند .
همانطور که توضیح دادیم این بیماری بیشتر در بیضه چپ اتفاق می افتد و علت آن هم اختلالی در سیاهرگهای این ناحیه است که نمیتوانند خون را به درستی تخلیه کنند. به همین دلیل این رگها گشاد و طویل شده و به ویژه در مردانی که از نظر جنسی فعال هستند موجب ایجاد درد بیضه میشوند
اکثر مبتلایان به واریکوسل به دلیل از دست دادن توانایی تولید اسپرمهای مناسب دچار ناباروری نیز می شوند. این بیماری با عمل جراحی قابل درمان است و حتی ناباروری مردان را نیز تاحدود زیادی میتوان از بین برد. البته اگر واریکوسل در یک مرد مسن به طور ناگهانی بروز کند، میتواند نشانه بدی باشد چرا که تومورهای کلیه می توانند باعث بروز این حالت در افراد مسن شوند.
واریکوسل جانبی سمت چپ در 85% از مردان با این مسئله (برگشت غیر طبیعی خون ) و واریکوسل سمت راست در 15% از مردان مشاهده شده و گرفتار شدن هر دو قسمت (چپ و راست ) این مسئله در 20% از مردان مشاهده شده است .
بعضی از مردان که واریکوسل بزرگ دارند هیچ نشانی از آسیب بیضه ندارند ، حال آنکه برخی از مردان با واریکوسل کوچک ممکن است نابارور باشند.

علائم
علامت ظاهری این بیماری بر اساس درجات آن متفاوت است به گونهای که ممکن است در درجات خفیف بیماری هیچ بیرونزدگی یا تودهای در این ناحیه موجود نباشد و یا در درجات شدید آن وقتی فرد میایستد تودهای از رگها به صورت پیچ در پیچ و متسع در بالا و پشت بیضه قابل لمس باشد.
واريکوسل، اغلب علامتي ايجاد نمي‌کند. ندرتا واريکوسل درد ايجاد مي‌کند که ممکن است در طول روز به علت فعاليت‌هاي جسمي بدتر شود و به طور شاخص با خوابيدن به پشت تخفيف مي‌يابد. در طول زمان ممکن است واريکوسل‌ها بزرگ تر و چشمگيرتر شوند. علل
طناب اسپرماتيک که خون را به بيضه‌ها مي‌رساند و از آنها خارج مي‌کند،‌ حاوي "واز دفرانس" است که اسپرم توليدشده از بيضه را تخليه مي‌کند. "شبکه پامپينيفرم" گروهي از وريدها درون اسکروتوم و بالاي بيضه‌ها هستند. شبکه پامپينيفرم، خون را از بيضه‌ها تخليه مي‌کند. بزرگ شدن اين وريدها اغلب در حين بلوغ رخ مي‌دهد. اگر چه علت دقيق ايجاد واريکوسل معلوم نيست، اما بسياري از کارشناسان معتقدند که دريچه‌هاي غيرطبيعي درون وريدها مانع جريان خون طبيعي در آنها مي‌شوند و پس زدن خون، به گشاد شدن وريدها مي‌انجامد. واريکوسل معمولا در ناحيه بيضه چپ رخ مي‌دهد، که به علت موقعيت وريد بيضه‌اي چپ است. اما واريکوسل در يک بيضه، بر توليد اسپرم در هر دو بيضه تاثير مي‌گذارد. در سنين 15 تا 25 سالگي، بيشترين احتمال بروز واريکوسل وجود دارد.
علت ایجاد واریکوسل چیست؟
عقاید و نظرهای گوناگونی در مورد چگونگی بوجود آمدن واریکوسل و مبتلا کردن افراد وجود دارد :
1ـ درجه بیضه دان. بیضة برآمدة طولانی درجة حرارت زیانبخشی که موجب تولید اسپرم می شود.
2ـ تراکم غیر طبیعی غدة فوق کلیوی و اجسام کلیوی ممکن است مانع رشد عادی اسپرم شود.
3ـ جریان غیرعادی خون سیاهرگ از رشد بیضه دان جلوگیری کرده تولید محصولات زائد سوخت و ساز را افزایش می دهد و کاهش دستیابی به اکسیژن مغزی و ضروری برای رشد اسپرم را موجب میشود.
4ـ جریان غیر طبیعی خون می تواند مانع تراکم تستوسترون شود که این تغییر می تواند مانع تولید اسپرم گردد
زمانیکه دریچه هایی که جریان خون را از وریدهای اطراف بیضه به سیستم گردش خون تنظیم می کنند دچار اختلال شوند واریکوسل ایجاد می شود و در نتیجه خون جمع شده و سبب گشادی وریدها می شود.
به نظر می رسد رژیم های غذایی کم فیبر و پر چربی از جمله عوامل بروز واریکوسل باشند. چرا که در این حالتها فرد دچار یبوست های طولانی مدت شده و برای دفع، نیاز به زور پیدا می کند. همین زور زدنهای مکرر بر روی دیواره عروق فشار وارد کرده و سبب تخریب بافت جداره و عروق می شود.
فاکتور دیگری که برروی ایجاد واریکوسل اثر می گذارد، کاهش میزان فلانوییدها در غذاها می باشد. این ترکیبات به فراوانی در میوه ها و سبزی ها یافت می شود و می تواند در عملکرد اتصالی جداره عروق خونی دخالت داشته باشند .

عامل ایجاد بیماری واریکوسل چیست؟
بیماری واریکوسل با واریسی شدن و گشادشدن عروق وریدی (سیاهرگهای) بیضه ظاهر می گردد که در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی می گردد. در نوع اولیه، هیچ عامل ایجادکننده مشخصی وجود ندارد، گرچه تئوری اشکال در دریچه های لانه کبوتری وریدهای بیضه، طولانی بودن مسیر این وریدها و احتمال اثر فشاری سایر عروق و احشاء شکمی مطرح می باشد ولی هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است. این نوع عامل عمده واریکوسل است و 90درصد در سمت چپ می باشد. نوع ثانویه که بدنبال وجود عامل مشخص ایجادکننده انسداد در عروق داخل شکم ایجاد می گردد درصد کمی از واریکوسل ها را شامل میشود و علت ایجادکننده آن غالبا توده های شکمی، بخصوص تومورهای بدخیم می باشد که تشخیص آن مهم و حیاتی است

تشخيص
از آنجايي که واريکوسل معمولا علامتي ندارد،‌ اغلب در حين ارزيابي ناباروري يا معاينه جسمي کشف مي‌شود. با اين حال اگر در اسکروتوم‌تان احساس درد يا تورم مي‌کنيد، بايد با پزشک تماس بگيريد. علل گوناگوني ممکن است باعث درد بيضه شوند، و برخي از اين عارضه‌ها نياز به درمان فوري دارند. پزشک شما مي‌تواند تعيين کند که کدام عارضه باعث درد بيضه شما شده است.
پزشک در معاينه جسمي شما، ممکن است توده غيردردناک کلاف‌مانندي را در بالاي بيضه شما لمس کند. برخي از افراد، اين توده را به صورت احساس "کيسه‌اي از کرم" وصف مي‌کنند.
اگر اين توده به اندازه کافي بزرگ باشد، پزشک هنگامي که ايستاده‌ايد، مي‌تواند آن را لمس کند. اگر واريکوسل شما کوچک تر باشد، پزشک ممکن است از شما بخواهد نفس عميقي بکشيد و چند ثانيه آن را نگه داريد و به پايين زور بزنيد (مانور والسالوا). اين مانور به پزشک کمک مي‌کند، بزرگي غيرطبيعي وريدها را لمس کند.
اگر معاينه جسمي نتيجه قطعي به دست ندهد، پزشک ممکن است درخواست سونوگرافي اسکروتوم کند. اين آزمون که در آن از امواج صوتي پرفرکانس براي ايجاد تصاوير دقيق از ساختار درون استفاده مي‌شود، براي اين مورد استفاده قرار مي‌گيرد تا اطمينان حاصل شود علائم شما به دليل ديگري رخ نداده است. يکي از علل چنين عارضه‌اي ممکن ست توموري باشد که بر وريد اسپرماتيک فشار مي‌آورد.

تشخیص واریکوسل چگونه انجام می‏شود؟
پزشک بیمار را در حالت ایستاده قرار داده و طناب اسپرماتیک را لمس می‏کند (طنابی که به نظر می‏رسد بیضه‏ها از آن آویزان شده‏اند). از بیمار می‏خواهد که سرفه کند و در این حالت واریکوسل مانند یک دسته کرم در زیر دست لمس می‏شود. این حالت (ورم کردن) به صورت متناوب ایجاد می‏شود.
بهترین راه تأیید تشخیص, استفاده از تست داپلر (Doppler)‌ می‏باشد. در این تکنیک یک میلة کوچک به شکل قلم برروی طناب اسپرماتیک قرار داده می‏شود که امواج صوتی عروق خونی را گرفته و با تقویت آن, جریان خون را اندازه‏گیری نموده و میزان آن را به صورت نمودارهای میله‏ای شکلی نشان می‏دهد.
بیماران مبتلا به واریکوسل دچار نقص بازگشت جریان خون در طی سرفه‏کردن می‏باشند که به صورت امواج بلند میله‏ای نشان داده می‏شود.آزمایشات دیگری که به صورت نه چندان شایع جهت تأیید تشخیص واریکوسل بکار می‏روند عبارتند از: سونوگرافی داپلر، ونوگرام (یک نوع تصویربرداری مخصوص با اشعه X) و ترموگرام

درجه بندی واریکوسل
گرید 3: وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده اند.
گرید 2: وریدها در حالت ایستاده قابل لمس میباشند.
گرید 1: وریدها هنگام زور زدن قابل لمس میباشند.
واریکوسل ساب کلینیکال: که با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می شود.

عوارض واریکوسل چیست؟
عوارض واریکوسل شامل ایجاد درد، آتروفی (کوچک شدن سایز و نرم شدن قوام بیضه) و ناباروری می باشد. درد ناشی از واریکوسل دردی با کیفت احساس سنگینی، که با فعالیت و ایستادن تشدید یافته و با استراحت بهبود می یابد . واریکوسل باعث بروز مشکل در هیچ کدام از مراحل جنسی( میل جنسی- نعوظ- انزال زودرس...) نمیشه. قبل از عمل جراحی گزارشی از ایجاد تحلیل بیضه و کوچک شدن بیضه ها نداریم... اما بعد از عمل ممکنه که ایجاد بشه. نه قبل از عمل و نه بعد از آن, واریکوسل باعث کوچک شدن آلت تناسلی نمیشود.
واريکوسل ممکن است باعث اين عوارض شود: تحليل رفتن (آتروفي) بيضه: توده بيضه از لوله‌هاي سازنده اسپرم تشکيل شده است.
هنگامي که اين لوله‌ها در اثر عاملي مانند واريکوسل آسيب مي‌بينند، ممکن است بيضه‌ها نرم شوند و تحليل روند. روشن نيست که چه عاملي باعث تحليل رفتن بيضه ها مي‌شود،‌ اما اختلال در کارکرد دريچه‌هاي وريدها باعث تجمع خون در بيضه‌ها مي‌شود و افزايش فشار وريدها و قرارگيري در معرض سموم درون خون ممکن است باعث آسيب شود. ناباروري: روشن نيست که واريکوسل چگونه باعث ناباروري مي‌شود.
برخي از کارشناسان معتقدند که وريدهاي بيضه، خون را در شريان بيضه سرد مي‌کنند، و به اين ترتيب به حفظ درجه حرارت مناسب براي توليد مناسب اسپرم کمک مي‌کنند. واريکوسل با مسدود کردن جريان عادي خون، ممکن است باعث شود درجه جرارت بيضه‌ها بيش از حد بالا رود، و به اين ترتيب بر توليد اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.  

 
درمان
درمان واريکوسل ممکن است ضروري نباشد. اما اگر نابارور هستيد، يا واريکوسل شما باعث درد يا تحليل‌رفتگي بيضه‌ها شده است، ممکن است لازم باشد واريکوسل را ترميم کنيد. درمان، با هدف بستن وريدهاي آسيب‌ديده و هدايت جريان خون به وريدهاي طبيعي انجام مي‌گيرد. گرچه واريکوسل معمولا در دوران نوجواني رخ مي‌دهد،‌ اما روشن نيست که آيا بايد واريکوسل را در همان زمان ترميم کرد يا نه. در صورتي که تحليل‌رفتگي پيشرونده بيضه،‌ درد يا نتايج غيرطبيعي در آزمايش اسپرم رخ دهد، ترميم در دوره نوجواني ممکن است ضرورت پيدا کند. ترميم واريکوسل ممکن است با جراحي باز، يا جراحي از طريق لاپاراسکوپي، و يا بستن وريد با بالون يا فنر از راه پوست (آمبوليزاسيون از راه پوست) انجام گيرد.
در طب سنتی نیز زالو درمانی یکی از روش های درمان واریکوسل است. این روش ارزان قیمت ، کم دردسر و با آثار جانبی مفید ( مانند تقویت سیستم ایمنی بدن ) است. زالو جانور عجیبی است که صدها سال است از آن به صورت زنده یا فرآورده برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. پس از ظهور پزشکی مدرن ، استفاده از زالو به تدریج به فراموشی سپرده شد. اما جالب این جاست که پس از سال ها، باز هم استفاده از زالو بازهم در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی در کشورهای پیشرفته رایج شده است ، چنان چه اکنون زالو را با عنوان جراح کوچولو (Micro Surgeon) می شناسند.
مکیدن خون بیمار و ترشح آنزیم هایی با خواص درمانی متعدد ، باعث شده است که زالو درمانی ، روشی ساده و ارزان قیمت برای درمان بسیاری از بیماری ها باشد. در طب سنتی ایران ، زالو درمانی همراه با سایر روش های درمانی مثل گیاه درمانی به صورت ترکیبی برای درمان بسیاری از بیماری ها تجویز شده است. زالو درمانی معمولاً در مراکز معتبر انجام حجامت انجام می شود.   

چه بيمارانی احتياج به درمان دارند ؟
همانگونه که گفته شد 10درصد مردان پس از سن بلوغ درجاتی از واريکوسل دارند ولی همه آنها احتياج به درمان ندارند. اگر واريکوسل برای فرد، عارضه‌ای ايجاد کند لازم است درمان انجام گردد. درغيراينصورت احتياج به درمانی نيست.

عوارض واريکوسل چيست ؟
عوارض واريکوسل شامل ايجاد درد، آتروفی (کوچک شدن سايز و نرم شدن قوام بيضه) و ناباروری می باشد. درد ناشی از واريکوسل دردی با کيفت احساس سنگينی، که با فعاليت و ايستادن تشديد يافته و با استراحت بهبود می يابد.
 

آيا بيمار مبتلا به واريکوسل بدون عارضه احتياج به پيگيری دارد ؟
بلی؛ همانگونه که گفته شد اگر واريکوسل عارضه ای ايجاد نکند احتياج به درمان نيست. ولی لازم است بيمار بصورت ماهانه، خود را معاينه کند. و درصورت کوچک شدن سايز بيضه، و يا تغيير در قوام آن، لازم است توسط پزشک معاينه شود.
همچنين اگر بيمار مبتلا به واريکوسل ازدواج نکرده و يا خواستار داشتن فرزند ديگری در آينده می باشد، بايستی هر 6 ماه با آزمايش اسپرم، ازنظر باروری بررسی گردد و درصورت شروع تقييرات و ضعيف شدن نطفه احتياج به درمان دارد.

آيا درمان دارويی برای واريکوسل وجود دارد ؟
جواب: خير.
درمان واريکوسل فقط اقدامات مداخله گرانه (غيردرمان خوراکی يا دريافت دارو ازطريق تزريق) می باشد. در ساده ترين روش تزريق مواد ايجادکننده انسداد عروق از طريق پوست بداخل وريدهای بيضه مبتلاست که اين روش درصد موفقيت کمتر و عارضه درد مزمن و يا هيدروسل بيشتری می باشد.

روشهای جراحی واريکوسل چيست ؟
جراحی واريکوسل يا به اصطلاح پزشکی واريکوسلکتومی اقدام به بستن وريدهای بيضه مبتلا می باشد که پس از انسداد اين وريدها بتدريج بدليل عدم حرکت خون، وريدهای مسدود شده کوچک شده و از بين می رود و واريکوسل برطرف می گردد. اين اقدام از طريق برش کوچکی بر روی پوست شکم به طول 4-2 سانتيمتر قابل انجام است.

روشهای جديد جراحی واريکوسلکتومی چيست ؟
روشهای جديد واريکوسلکتومی يکی انسداد عروق از طريق کاتتريزاسيون وريدی و انسداد عروق مبتلا است. که هزينه آن بالاست و درصد موفقيت آن بالا نيست ولی بصورت سرپايي و با کمترين درد انجام می گردد.
روش لاپاروسکوپی(laparoscopic varicocelectomy) که امتياز آن برش کوچکتر و بزرگنمايی حين جراحی، ولی بدليل عدم دسترسی جراح به وريدهای فرعی، احتمال عود واريکوسل بيشتر است و همچنين سه برش بر روی پوست بجای يک برش انجام می گيرد.
روش ميکروسرجری(microsurgical varicocelectomy) که به عقيده بسياری بهترين روش جراحی واريکوسلکتومی می باشد. امتيازات آن بزرگنمايی حين جراحی و دسترسی به تمامی وريدهای فرعی می باشد ولی مدت زمان جراحی طولانی تر می گردد و ازنظر تکنيکی نيز مشکل می باشد.
امتيازات روش ميکروسرجری نسبت به روش معمولی واريکوسلکتومی‌چيست ؟
در روش ميکروسرجری با توجه به استفاده از ميکروسکوپ حين جراحی و بزرگنمايی جراح، قادر است با دقت بيشتر وريدها را از شريان ( سرخرگ ) و عروق لنفاتيک ( عروق برنده آب ) جدا کند و فقط وريدها را مسدود نمايد.
همچنين وريدهای با سايز کوچک را که استعداد واريسی شدن در آينده دارد و منشاء عود واريکوسل درآينده خواهد بود. در روش جراحی معمولی قابل تشخيص نمی‌باشد درحاليکه در روش ميکرسرجری بدليل بزرگنمايی 6-4 برابر توسط ميکروسکوپ، جراح قادر است اين وريدهای کوچک را نيز مشاهده کند و از عروق لنفاتيک و شريان مجزا نمايد و مسدود کند.
در نتيجه شانس عود واريکوسل در اين روش بسيار کمتر و حدود نيم درصد ( يعنی موفقيت 5/99 درصد ) می‌باشد همچنين بدليل قابليت بهتر در تمايز شريان و لنفاتيک و حفظ آنها احتمال آتروفی بيضه بدنبال جراح و يا ايجاد هيدروسل ( آب آوردگی بيضه ) بسيار نادر می‌باشد.

آيا واريکوسلکتومی ‌عارضه‌ای دارد ؟
درجواب بايستی گفت که هر اقدام پزشکی احتمال عارضه دارد همانگونه که عدم درمان واريکوسل نيز احتمال بروز عارضه دارد.

عوارض واريکوسلکتومی‌شامل :
1- احتمال عود واريکوسل که در روش معمولی و سنتی واريکوسلکتومی‌25% - 5% ذکر شده و در روش ميکروسرجری نيم درصد می‌باشد.

2- ايجاد هيدروسل ( آب آوردگی بيضه ) که احتمال آن در روش معمولی جراحی واريکوسلکتومی‌15- 5 درصد و در روش ميکروسرجری بسيار نادر گزارش شده است.
3- عارضه سوم احتمال آتروفی بيضه که در روش جراحی معمولی کمتر از 3% و در روش ميکروسرجری بسيار نادر گزارش شده است. ( اينجانب طی حدود 700 مورد واريکوسلکتومی‌ميکروسرجری که انجام داده ام 4 مورد عود و هيچ مورد هيدروسل يا آتروفی نداشته ام. در حاليکه بيش از 200 مورد از اين بيماران، مواردی بوده اند که قبلا در مراکز مختلف تحت عمل واريکوسلکتومی‌به روش معمولی قرار گرفته بودند ولی واريکوسل برطرف نشده بوده و يا عود کرده بود که مجددا تحت عمل واريکوسلکتومی‌ميکروسرجری قرار گرفتند و موفق بوده است.) 

آيا عمل جراحی واريکوسلکتومی‌منجر به معلوليت يا ناباروری می گردد ؟
اين سؤالی است که بسياری از بيماران قبل از جراحی سؤال می‌کنند و درجواب بايستی گفت که عمل واريکوسلکتومی‌جهت درمان يا جلوگيری از ناباروری انجام می‌گردد و خود منجر به ناباروری نمی‌گردد و پس از جراحی نيز فرد می‌تواند به فعاليتهای عادی روزمره و انجام ورزش و کار بطور معمول و قبل از جراحی بازگردد. لذا معلوليتی ايجاد نمیکند.
توصيه‌هاي پزشكی : آنچه كه درخصوص واريكوسل اهميت دارد اين است كه اگرچه اين بيماري ريشه‌اي بس كمرنگ در ژنتيك بيمار دارد، اما نقش عوامل پيشگيرانه در جلوگيري از ابتلا به اين بيماري بسيار پررنگ است. از اين‌رو به توصيه‌هاي پزشكی  توجه كنيد: 1 از پوشيدن لباس‌هاي زير بسيار تنگ اجتناب كنيد و سعي كنيد لباس‌هاي زير راحت باشند. 2 از ضربه‌زدن‌هاي مكرر همچون پدال زدن اجتناب كنيد. 3 شب‌ها بعد از رسيدن به منزل براي نيم ساعت پاها را بالا نگه داريد تا خون به پايين جريان پيدا كند. 4 از ايستادن به مدت طولاني اجتناب كنيد. 5 در صورت احساس درد مختصر در ناحيه مذكور سريعا به يك اورولوژيست يا متخصص مجاري كليه مراجعه كنيد و نگذاريد كه درد پيشرفت كند.
-
تصمیم گیری در باره نحوه برخورد با واریکوسل
اگر مریضی بعلت شک به نازایی مورد معاینه قرار گیرد اولین آزمایش، انجام آزمایش اسپرم می باشد. الگوی نازایی که بوسیله واریکوسل ایجاد می شود معمولاً سبب رشد و تکامل ناکافی اسپرمها و افزایش نسبت اسپرمهای مرده می شود. اگر بیمار بدون علامت است یا علایم خفیف است و مسأله نازایی وجود ندارد. تنها راه درمان پوشیدن محافظهای بیضه جهت حمایت از بیضه ها می باشد.ترمیم واریکوسل زمانی ضروری می شود که زوجین با ناباروری مواجه شوند یعنی در حالتی که زن طبیعی است ولی مرد یک بار یا بیشتر آنالیز منی غیرطبیعی دارد و در معاینه بالینی وجود واریکوسل مسجل می باشد.اگر واریکوسل درد یا احساس ناراحتی در بیضه ایجاد بکند نیاز ترمیم لازم است.
با سلاممن فکر می کنم دچار واریکوسل شده ام اما در ناحیه بیضه ی راست . گاهی اوقات احساس درد دارم . لطفا منرا راهنمایی کنید.
United States
سلام و خسته نباشیداگر امکان دارد به سؤآل من جواب بدینمن بیضه ی سمت راستم تحلیل رفته یعنی به جای بیضی بودن به صورت توده های رگی است خؤاهشن مرا راهنمایی کنید که اگر لازم است به پزشک مراجعه کنم سن من 17 سال استاگر امکان دارد پاسخ را به ایمیل من بفرستید(خواهش میکنم)
با سلامبرادرم چندین دکتر رفته همین مشکل داره هشت سال بچه دار نشدن خواهشا راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
سلام. خونریزی بعد از درمان با زالو به نظر پردردسر می آید. من خدم واریکوسل گرید3دارم و می خواهم به زالو آن را درمان کنم. اما از خونریزی آن نگرانم. چه کنم؟--------------زالو درماني خونريزي ندارد... با طب سنتي ها مشورت كنيد
سلام من بیضه ی چپم اکثر مواقع متورم است میخواستم ببینم واریکوسل من درجه چند است واین که آیا با این وضعیت میتوانم از خدمت معاف شون و آیا برای باروری من مشکل دارد ممنون میشم اگر راهنماییم کنید و پاسخ را به ایمیلم بفرستید.----------------------حتما به یک متخصص ارئولوژی مراجعه نموده و تحت آزمایشات و معاینات پزشکی قرار گیرید
Iran, Islamic Republic of
باسلام، 45 سال دارم و بيضه ي سمت راستم مدتي متورم بود و چندين سال است كه آتروفي پيدا كرده و در شكمم جمع شده ولي قابل لمس در حالت ايستاده است بخصوص اگر به قسمت پايين شكم فشار بياورم. ولي رگهاي انتهايي آن اندكي كلفتتر از بيضه ي سمت چپم است. ازدواج كرده ام و صاحب فرزند نيز هستم. درد يا عارضه ي ديگري ندارم.علت چيست و آيا مراجعه به پزشك متخصص ضروري است؟ متشكرم--------------------بعله حتما
Iran, Islamic Republic of
با سلامبنده 7 سال است كه واريكوسل درجه 2 دارم، نتيجه آزمايش semen بعد سه سال بيماري اين هست:volum 1.8 ph:8 viscosity:normal total sperm count 40 mutility 70 abnormal 80 wbc sells 2-3الان در سال هفتم بيماري قرار دارم آخرين آزمايش semen نتيجه اش اين بوده: ph:alk total count:12 million motile:10% weakly motile: 50% nonemotile:40% abnormal: 15-20% wbc 6-8 با اين توضيحات به نظرتون بنده حتما" بايد واريكوسلكتومي رو انجام بدم يا ميتونيم تا ازدواجم صبر كنم؟ با تشكر------------- جواب آزمایش خود را به متخصص ائورولوژی حتما نشان دهید و نظر وی را جویا شوید
سلام.22 سالمه و در تصادف دچار تروما و تخلیه سه چهارم از بیضه راست شدم. خیلی وقته نگرانم میشه راهنماییی کنید چه عوارضی خواهم داشت در آینده؟ منظورم عقیمی و...--------شما هم باید با مراجعه به متخصص مربوطه تحت معاینه قرار گیرید دوست عزیز .
می خواستم بدونم برای معاینه ی اندام تناسلی و به خصوص بیضه ها نزد چه پزشک ومتخصصی باید مراجعه کرد وایا این مراجعه منجر به دیدن اندام تناسلی توسط پزشک خواهد شد با تشکر================به متخصص ارئولوژي يا مجاري ادراي و كليه ها مراجعه نمائيئ و حتما مورد معاينه و آزمايش قرار خواهيد گرفت
Iran, Islamic Republic of
سلام بنده رفتم دکتر گفتن توده اکسررتم دارم واطراف بیضه ام موقع فعالیت بزرگ می شه دلیلش چیه؟آیا از خدمت سربازی معاف هستم؟
Iran, Islamic Republic of
سلام:بیضه راست من حدود 1سانت پایین تره و هیچ دردی هم نداره .میخواستم ببینم این نشان از بیماری هست یا نه.با تشکر
سلامبرای عمل میکروسرجری به کدام دکترمراعه نمایم با تشکر
United States
با سلام .سایت مفیدی دارید استفاده بردم .پایدار باشید با تشکر
سلام درمان واریکوسل با استفاده ازطب سنتی چگونه انجام می شود ایا طب سنتی قبل از جراحی را توصیه می کنید؟
Germany
باسلامیک دکتر خوب در همدان معرفی کنید
United States
با سلاممن بر اثر گرفتن اوربون در 18 سالگی دچار آتروفی شدید 2 طرفه شده ام و بیضه سمت چپم از سمت راست کوچکتر است میخواستم بدونم اصلا را درماتی برای برگرداندن سایز بیضه وجود دارد ؟و اینکه میتوانم بچه دار شوم ؟
با سلام من سنم 40 سال است و حدودا یک هفنه است که بیضه سمت چپم درد می کند البته منقطع آیا دچار واریکوسل شده ام لطفا راهنمایی بفرمائید
man 5sale varikosel daram va beyzeye chapam alan kochik shode aya mitonam bache dar besham va andaze beyzam mesle ghabl beshe va mafiyate pezeshki nagiram
United States
با سلام اگه قراره جواب ندید برای چی نظر بدیم
Luxembourg
سلام من واریکوسل درجه3 دارم .میشه راهنمایی کنید کجا عمل کنم که ان شاالله خوب شم ؟ تهران یا مشهد. من شهرستان زندگی میکنم.بعد یه سوال دیگه من الان دانشجو هستم آیا از خدمت هم معاف میشم. ممنون میشم جواب بدین. اجرتون با الله=========به یک متخصص ارئولوژی رد بیمارستان های معتبر مراجعه نمائید.
United States
مرسی از کپی پیست و مرسی از این همه راهنمایی
Iran, Islamic Republic of
سلام تا حالا شده کسی با وجود واریکوسل بازم بچه دار بشه یعنی امکانش هست؟
Iran, Islamic Republic of
سلام من بهتون دکتر قرائتی توصیه می کنم در اصفهان drgharaati.ir
Iran, Islamic Republic of
آیا امکان داره کسی که واریکوسل داره بچه دار بشه؟؟و اینکه بعد از عمل بچه دار شدنش حتمیه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
با سلامبنده در بیضه ای چپم چیزی شبیه کیست در حد و اندازه ای لوبیا می باشد آیا می تواند واریکسول باشد ؟
سلام دکترمتخصص ارولوژی به من گفته واریکوسل گرید 3 دارم واسه معافی اقدام کردم نامه دکترروقبول میکنن میتونم معاف بشم؟
من پارسال عکس گرفتم دکتر گفت چرک دارهوامسال تکرار کردم مگه واریکوسل درجه 2 داری.اسپرمم 3ماه پیش 12 و حرکتش 5% بود دکتر دارو اولیگو کیرر فورت داد 2ماه مصرف کردم الان ازمایش دادم تعداد اسپرم شد 8 وحرکت 0% لطفاراهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
با سلام وعرضه خسته نباشید بنده دو سال است که جراحی شده ام اما حالا در بالای هر دو بیضه ها توده ای کرم مانند دارم همچنین بیشتر اوقات درد خفیفی دارم. لطفاراهنمایی کنید
سلام دکترمن بعضی اوقات بیضه چپم انگار از کیسه بیضه به سمت شکم میرهالبته یه مدتی (چند ماهی) هست که دیگه این مشکل برام پیش نمیاد ولی قبل از این مدت زیاد پیش می اومدآیا بعد از ازدواج مشکلی در باروری ایجاد می کند یا خیردرمان چیست؟با درود و سپاس فراوان
سلام من قبلا عمل جراحی انجام داده ام الان در آستانه بچه دار شدن هستم آیا این موضوع روی هوش و نقص عضو بچه هم میتونه تاثیر داشته باشه ممنون
Iran, Islamic Republic of
سلام بنده سال 80 بدلیل واریکوسل بیضه چپم جراحی شد اکنون دارای 2 فرزند هستم اما بیضه سمت چپم بزرگتر است و دردهای خفیفی نیز دارد.این موضوع باعث کوچک شدن آلت و پایین آمدن قدرت شهوانی ام شده از شما می خواهم که بنده را راهنمایی کنید. ضمنا در سال 90 جراحی وازکتوومی هم کرده ام.
متشکرم
ضمن ادب وخسته نباشید من 29 ساله که دو سال است که ازدواج کرده ام بعد رابطه با همسرم در طی مدتها متوجه زود انزالی شدم با گذشت روز ها ماهها متوجه بدتر شدن این اوضاع شدیم که تصمیم به مراجعه به دکتر کرده وآزمایش اسپرم دادیم که خیلی ضعیف (سرعت عمل دخول وخروج پایین وتعداد اسپرم ها کمتر ) بودند یه آزمایش دیگر بعد 2ماه که خیلی باهم تفاوت زیادی داشتند رو انجام دادیم که دکتر مرا به یک متخصص معرفی کرد تا بعد معاینه مجدد به سونوگراف فرستاد که بعدا متوجه واریس شدیم آیا واریس باعث زود انزالی میشود الان نیاز به راهنما دارم
چگونه به کودکان مفهوم ارزشمندی را آموزش دهیم؟
اجباری شدن آموزش‌های اخلاق حرفه ای برای روانشناسان
مشکلات فرزندان طلاق؛ از احساس گناه تا پرخاشگری
سه اختلال مرتبط با اضطراب که ممکن است درباره آن‌ها ندانید
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...