دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 20 May 2019
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ / ۱۷:۱۱
کد مطلب: 30999
۰
نویسنده: حمید وثیق زاده

وقتی که والدین با هم مشاجره می‌کنند

وقتی که والدین با هم مشاجره می‌کنند
شاید شما همین اواخر مشاجره‌ای با والدینتان داشته‌اید مثلاً بر سر نوع پوششتان، تکالیفتان، تلفن همراهتان، دوستانتان و یا هر چیز دیگری. اما وقتی والدینتان با یکدیگر مشاجره می‌کنند چه اتفاقی می‌افتد؟

-
-

هنگامی که پدر و مادر دچار اختلاف می‌شوند.
همه زوج‌ها گاه‌گاهی با هم مشاجره می‌کنند. آن‌ها ممکن است در مورد چیزهای مهمی مانند امور مالی، شغلی، و یا تصمیم‌های مهم خانوادگی اختلاف نظر داشته باشند. یا ممکن است در مورد چیزهای کوچکی که مهم به نظر نمی‌رسند اختلاف‌نظر داشته باشند چیزهایی مانند غذایی که برای شام دارید و یا اینکه چرا دیگری دیر به خانه آمده است.
گاهی اوقات والدین زمانی که با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند آرامش خود را حفظ می‌کنند. آن‌ها به یکدیگر فرصت گوش دادن و اجازه صحبت کردن می‌دهند. اما وقتی که پدر و مادر شدیداً با هم مخالفت و درگیری دارند، اوضاع به هم می‌ریزد.
وقتی که می‌شنوید پدر و مادرتان با هم جر و بحث می‌کنند می‌توانید به‌سادگی نتیجه‌گیری شتاب‌زده‌ای داشته باشید. ممکن است افکاری مانند این به مغز شما هجوم آورند: "آیا این دعواها بدان معنی که آن‌ها یکدیگر را دوست ندارند؟" و یا "آیا آن‌ها می‌خواهند طلاق بگیرند؟" اما بحث‌وجدل‌ها همیشه بدترین معنی‌ها را ندارند. بسیاری از مواقع، زمانی که ناراحتی و عصبانیت آن‌ها می‌خوابد اوضاع دوباره آرام می‌شود. پدر و مادرتان هم درست مثل شما زمانی که ناراحت باشند ممکن است داد بزنند، گریه کنند و یا چیزهایی بگویند که بعداً از گفتنشان پشیمان شوند.
برای پدر و مادرها عادی است که گاهی اوقات جروبحث کنند.
طبیعی است که افراد احساسات، نظرات، و یا رویکردهای مختلفی داشته باشند. صحبت کردن در مورد این تفاوت‌ها اولین گام برای پیدا کردن یک راه حل مناسب است. افراد یک خانواده باید قادر باشند در مورد احساسات و افکارشان با یکدیگر صحبت کنند حتی زمانی که باهم اختلاف نظر دارند.
بسیاری از افرادی که با هم در یک خانواده زندگی می‌کنند در مورد چیزهای کوچک مشاجره می‌کنند. مشاهده اینکه پدر و مادرتان چگونه اختلافات را حل‌وفصل می‌کنند می‌تواند به شما اطلاعات مهمی در مورد چگونگی مدیریت درگیری‌ها بدهد و به شما کمک کند در آینده بهتر مشکلاتتان را حل کنید.
بسیاری از مواقع، مشاجره‌ها به سرعت پایان می‌پذیرند، پدر و مادر از هم عذرخواهی کرده و باهم آشتی می‌کنند و اوضاع خانواده دوباره به روال معمول خود بازمی‌گردد.
وقتی مشاجره‌ها حاد می‌شوند.
گاهی اوقات هنگامی که پدر و مادر با هم دعوا می‌کنند، مشاجره بالا می‌گیرد، داد و فریاد بیش از حد می‌شود و صحبت‌های ناراحت کننده فراوانی رد و بدل می‌شود. گرچه برخی از پدر و مادرها ممکن است این کار را انجام دهند اما درست نیست که افراد یک خانواده به هم بی‌احترامی کنند، با لحنی تحقیرآمیز و یا توهین‌آمیز با هم صحبت کنند و یا سر هم داد بکشند و صدایشان را روی هم بلند کنند.
گهگاه مشاجره‌ها از این هم فراتر می‌روند و به برخورد فیزیکی، پرت کردن اشیا و کتک زدن هم می‌انجامند. حتی اگر کسی صدمه نبیند وقتی که کار به تهدید می‌کشد یعنی این دعوا بیش از حد پیش رفته است.
هیچ‌وقت درست نیست که یکی از والدین کارهایی مانند این انجام دهند:
• تهدید به آزار کسی
• از بین بردن اموال فرد دیگر
• تهدید به خودکشی
• تهدید به ترک کردن فرد دیگر
• تهدید فرد دیگر به تماس با پلیس
وقتی دعواها فیزیکی می‌روند و یا به تهدید می‌کشند، معمولاً نشانه آن است که طرفین دعوا باید در زمینه کنترل خود و مدیریت خشم اقدامی انجام دهند. آن‌ها می‌توانید با یک دکتر، درمانگر، مشاور و یا رهبر مذهبی صحبت کنند.

شما چطور؟

شنیدن فریاد و مشاجره پدر و مادر سخت است. دیدن اینکه آن‌ها ناراحت هستند و کنترلشان را از دست ‌داده‌اند می‌تواند برای شما دشوار و تعجب برانگیز باشد. مگر قرار نیست که بزرگ‌سالان، به خصوص پدر و مادر، افراد آرام و بالغ خانواده باشند؟ اینکه دعوای پدر و مادر چه میزان شما را آزار دهد به این بستگی دارد که این اتفاق چه میزان تکرار می‌شود، شدت ان چقدر است و اینکه آیا والدین در برابر دیگران مشاجره می‌کنند یا خیر.
نگران بودن در مورد والدی که ممکن است از طرف والد دیگر آزار و صدمه دیده باشد طبیعی است. شاید شما نگران باشید که یکی از والدین چنان عصبانی شود که کنترل خود را از دست بدهد و به دیگری آسیب جسمی وارد کند.
با این همه آشفتگی روانی و عاطفی، شما ممکن است به تدریج نشانه‌های استرس را تجربه کنید، نشانه‌هایی مانند گریان بودن، درد معده یا سردرد و یا مشکلات خواب. اگر مشاجره والدین باعث شود در شیوه خوردن، خوابیدن، و یا عملکرد شما در مدرسه مشکلی ایجاد شود، لازم است با مشاور مدرسه و یا معلمتان صحبت کنید.
مشاجره پدر و مادرتان برای شما ناراحت کننده خواهد بود خصوصاً اگر مشاجره آن‌ها در مورد شما باشد. اما مشاجره پدر و مادرتان به هیچ وجه تقصیر شما نیست. والدین مسئول اعمال و رفتار خود هستند هر چقدر هم که توسط شخص دیگری تحریک و برانگیخته شده باشند.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید

اگر شما احساس می‌کنید که مشاجره پدر و مادرتان برایتان بسیار آزار دهنده شده است و باعث مضطرب شدن شما می‌شود، زمان آن رسیده که اقدامی انجام دهید. شما می‌توانید با یکی از والدین خود و یا هر دوی آن‌ها در مورد مشاجره‌هایشان صحبت کنید. آن‌ها ممکن است متوجه نباشند که این قضیه تا چه حد باعث ناراحتی شما شده است بنابراین شما باید به آن‌ها بگویید که این موضوع چقدر بر شما تأثیر می‌گذارد. اگر این کار مؤثر نبود می‌توانید صحبت کردن با دیگر اعضای خانواده را امتحان کنید، آن‌ها شاید بتوانند راهی در اختیار شما بگذارند و یا می‌توانید به مشاور مدرسه و معلمتان مراجعه کنید.
اگر این دعواها و مشاجره‌ها در خانواده شما بیش از حد بالا گرفت به یک فرد بزرگ‌سال اطلاع دهید.صحبت کردن با یکی از خویشاوندان، مشاور مدرسه، معلم موردعلاقه‌تان، و یا هر بزرگ‌سال دیگری که مورد اعتماد شماست می‌تواند مفید باشد. گاهی اوقات پدر و مادری که با یکدیگر مشاجره می‌کنید ممکن است چنان کنترل خود را از دست بدهند که به یکدیگر و به دیگر اعضای خانواده آسیب وارد کنند. در این صورت در جریان گذاشتن شخصی دیگر به خانواده اجازه می‌دهد که کمک دریافت کنند و کمک می‌کند که بچه‌ها در بحبوحه دعوا آسیب نبینند.
اعضای خانواده می‌توانند از مشاوران و درمانگران کمک دریافت کنند. این می‌تواند به آن‌ها کمک کند یاد بگیرند بدون دعوا و جروبحث به یکدیگر گوش فرا دهند و در مورد احساسات و تفاوت‌هایشان حرف بزنند. اعضای خانواده می‌توانند یاد بگیرند که بهتر با هم کنار بیایند اگر چه این ممکن است مستلزم صرف زمان، انرژی و کوشش بسیاری باشد.

خانواده سالم و شاد

اگر خانواده شما گاهی با هم مشاجره می‌کنند، سعی کنید نگران نباشید: هیچ خانواده‌ای کامل و بی‌نقص نیست. حتی در شادترین خانه‌ها هم ممکن است مشکل و مشاجره به وجود بیاید. معمولاً اعضای خانواده آنچه را که آزارشان می‌دهد مطرح کرده و در مورد آن صحبت می‌کنند. سپس سعی می‌کنند با یکدیگر به سازش یا توافق برسند. این‌گونه همه احساس بهتری خواهند داشت و اوضاع به روال گذشته بر خواهد گشت.
بخشی از یک خانواده بودن بدان معناست که همه در کنار هم باشند و تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا زندگی بهتری برای یکدیگر مهیا کنند. مشاجره اتفاق می‌افتد و این اشکالی ندارد – این قضیه بخشی از یادگیری زندگی کردن در کنار هم و کنار آمدن با یکدیگر است. یادگرفتن مهارت‌های حل اختلاف و صحبت کردن در مورد مسائل و یادگرفتن احترام گذاشتن به حریم خصوصی دیگران در آینده نیز برای زندگی شما مفید واقع خواهد شد.
 
مرجع : راسخون
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

در جوامع متمدن مراجعه افراد به روان شناس مزیت محسوب می شود
خودشیفتگی بدون مشاوره با روانپزشک یا روانکاو قابل درمان نیست
مرگ زودرس با افراط در نوشیدن آبمیوه‌های طبیعی
سر نوزاد حین تولد تغییر شکل می‌دهد!
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.