دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - 25 May 2020
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۴ / ۱۸:۰۰
کد مطلب: 31144
۰
پرداخت ۱۷میلیونی به پزشکان عمومی مناطق محروم

پزشکان عمومی که دیگر پزشک نیستند

پزشکان عمومی که دیگر پزشک نیستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سید حسن هاشمی طی سخنانی در پنجمین نشست شورای سلامت دهان این مطلب را با اشاره به اینکه با هیاهوهای ایجاد شده باور کرده بودم که 20 هزار نفر پزشک عمومی بیکار داریم بیان کرد و افزود: ما با پرداختی های ماهانه 15 و 17 میلیون که گاهی مورد انتقاد اعضای کمیسیون بهداشت مجلس نیز بود تلاش خود را برای به کار گیری این پزشکان در مناطق محروم به کار گرفتیم.

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی همچنین درباره مسائل حوزه بهداشت دهان و دندان، با بیان اینکه آموزش همگانی در حوزه بهداشت دهان و دندان ضروری است گفت: هدف از تشکیل شورای سلامت دهان ایجاد یک متولی برای بخش دهان و دندان بود که تا حدودی به این هدف دست یافته ایم.

وی افزود: اگر روند جلسات شورا را پیگیری کنیم متوجه پیشرفت بسیار مثبتی در این زمینه می شویم چرا که عادت کردیم با هم فکر کنیم و تصمیم بگیریم و در صورت استمرار این جلسات، همکاران و مردم از برکات این تصمیمات بهره مند می شوند.

هاشمی با بیان اینکه اکثر ما ایده آلیست هستیم تصریح کرد: طبیعی است که هیچ کار جمعی، بدون نقص نیست یا اینکه به گونه ای نیست که تمام خواسته ها محقق شود.

وزیر بهداشت برایجاد و تقویت کمیته ای درشورای سلامت دهان به منظور آموزش همگانی در حوزه بهداشت دهان و دندان تاکید کرد.

وی خاطر نشان کرد: سعی کنیم در دندانپزشکی محور اصلی بر بهداشت و آموزش باشد و لازم است که یک پیوست رسانه ای داشته باشیم درغیر این صورت مردم بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند و با آسودگی خاطر از وجود طرح تحول سلامت در حوزه دهان، هزینه هایی را به دولت تحمیل می کنند.

وزیر بهداشت درباره گسترش دانشگاه ها گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم بسیار مهمی را گرفت که دانشگاه و دانشکده جدیدی جدا از نیازهای هر استان تاسیس نکنیم و به کیفیت دانشگاه های موجود توجه ویژه داشته باشیم و امیدواریم که در دانشگاه آزاد و وزارت علوم نیز این تصمیم اجرا شود.

هاشمی افزود: وضعیت آموزش دندانپزشکی در کشور هرگز به گونه ای نیست که فکر کنیم دیگر نیازی به پیشرفت نداریم بلکه همیشه باید مردم را مد نظر داشته باشیم.** نباید بهداشت و درمان را فدای آموزش کنیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه روسای دانشگاه ها در گذشته مسوولیت بهداشت و نیز درمان را به عهده داشتند تصریح کرد: در بسیاری از موارد، توسعه مراکز درمانی و بهداشتی فدای توسعه فضاهای آموزشی می شد و منابعی که باید در احداث بیمارستان و مراکز بهداشتی هزینه می شد به توسعه دانشگاه اختصاص یافت.

هاشمی ادامه داد: بین دانشگاه ها نیز رقابتی به لحاظ دارا بودن دانشکده و پژوهشکده ایجاد شده بود که در حال حاضر هم وجود دارد و مجلس شورای اسلامی و دولت نیز برای آن اعتباری در نظر نمی گرفتند بنابراین در مورد دندانپزشکی و پزشکی نباید این اشتباه را تکرار کنیم.** مواجهه با موج بیش از 2 هزار نفری تحصیل کنندگان خارج از کشور در آینده

وزیر بهداشت اظهار داشت: در حال حاضر افرادی برای تحصیلات به خارج از کشور می روند و پس از دریافت مدرک به کشور باز می گردند که نمی توان به آنها بی توجه بود و آنها را محدود به یک آزمون ملی کرد.

هاشمی ادامه داد: نباید تمام راه ها را برای این افراد ببندیم و لازم است که راه های دیگری برای بکارگیری این افراد در نظام سلامت مانند دوره های آموزشی و یا مهارت آموزی در نظر بگیریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: مهم تر از برنامه ریزی برای بکارگیری افرادی که در خارج از کشور تحصیل می کنند این است که بتوانیم پیشگیری کنیم و بخش خصوصی را به تاسیس دانشگاه و دانشکده ها تشویق کنیم.

هاشمی گفت: باید با تشویق بخش خصوصی بتوانیم در مناطقی مانند دبی، کردستان عراق، ترکیه و کویت دانشگاه داشته باشیم ودرهمین زمینه نیز ایرانیان نیز می توانند در این مراکز تحصیل کنند.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: واقعیتی که وجود دارد این است که در آینده با موج بیش از 2 هزار نفری فارغ تحصیل خارج از کشور مواجه هستیم که باید فکری اساسی در این زمینه صورت گیرد.** ضرورت ایجاد موسساتی برای امور اجرایی برنامه های حوزه بهداشت و درمان

هاشمی تاکید کرد: در حوزه بهداشت و درمان می توان مجموعه هایی را ایجاد کرد و امور اجرایی را به آنها سپرد، اگر برنامه ای جهت احداث سه هزار کلینیک داریم یک مجموعه بتواند آن را انجام دهد.

هاشمی افزود: ما می توانیم مکان و وسایل را در اختیار این مجموعه ها قرار دهیم و مواد اولیه و تهیه پرسنل نیز بر عهده این مجموعه ها باشد و ما از آنها خرید خدمت را انجام می دهیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: درحوزه بهداشت نیز می توان همین روند را انجام داد ضمن اینکه در قالب برنامه مشترکی که با وزارت آموزش و پرورش داریم این خدمات را می توان واگذار کرد تا ما به وظیفه اصلی خود که نظارت است برسیم و در قالب بررسی های تصادفی در مدارس، میزان تاثیرات این طرح را ارزیابی و رصد کنیم.

هاشمی تاکید کرد: باید روی مدل خرید خدمت در روستاها و شهر ها فکر کنیم همان طور که داروخانه ها در روستاها را به بخش خصوصی واگذار کردیم می توان برای بهبود کیفیت و ارائه خدمات هر چه بهتر دندانپزشکی این مراکز را به بخش خصوصی اختصاص دهیم.

 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟
مقدمه ای بر مشاوره طلاق
چرا از بعضی چیز‌ها می‌ترسیم؟
ضرورت و اهمیت زبان بدن
افسردگی ما را چاق‌تر می‌کند
همه چیز درباره فلسفه «ایکیگای-Ikigai»
خوابیدن در 10 ثانیه +تکنیک‌ها و توصیه‌های موثر
کودکان زیر ۱۸ سال باید موبایل داشته باشند؟
35 نکته برای محافظت از سلامت قلب
9 رفتار ناپسند مدیران که باعث استعفای کارمندان خوب می شود
چرا گفتن «نفس عمیق بکش» به فرد عصبانی کمکی نمی‌کند؟
نقش خانواده در سلامت اجتماع
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.