جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 15 Dec 2017
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ / ۲۳:۰۸ -
4 Jun 2015
کد مطلب: 31313
۰
فوق‌تخصص مغز و اعصاب کودکان

دو اختلال شایع در کودکان

سردرد یا تشنج ۲ علت مراجعه کودکان به درمانگاه‌های فوقتخصصی اعصاب است. تشنج می‌تواند ناشی از کاهش قند، منیزیم و کلسیم خون، افزایش یا کاهش سدیم باشد که در این صورت باید پزشکان کلیه و غدد اطفال نیز کودک را بررسی کنند.

ساسان ساکت در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به آمار مراجعان درمانگاه مغز و  اعصاب کودکان در یک ماه اخیر، اظهار داشت: اکثر مراجعان دو گروهی هستند که یا با شکایت اولیه سردرد یا تشنج مراجعه می‌کنند.

وی افزود: تشنج به عنوان بیماری مطرح نمی‌شود بلکه ممکن است علامت و یا نشانه‌ای از بیماری زمینه‌ای باشد یعنی وقتی کودکی همراه والدین خود به درمانگاه فوق تخصصی مغز و اعصاب اطفال مراجعه می‌کند باید سایر جوانبی را که ممکن است موجب چنین مشکلی شده باشد بررسی کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این کودکان معمولاً نیاز به بستری دارند زیرا باید سایر علایم که ایجاد تشنج کرده است را نیز بررسی کنیم اغلب پس از بستری کردن از کودک آزمایش ساده خونی گرفته می‌شود تا برخی علل شایع مانند کاهش قند، منیزیم و کلسیم خون و افزایش یا کاهش یکی از نمک‌های مهم بدن یعنی سدیم که موجب ایجاد تشنج می‌شود بررسی شود.

وی ادامه داد: همچنین ممکن است کودک علاوه بر این مشکلات دچار کمبود کلسیم و منیزیم نیز باشد که معمولاً این کودکان مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای غدد نیز هستند و اگر با تأخیر مراجعه کنند مشکلاتی را همراه خواهند داشت.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان تصریح کرد: ممکن است این کودکان با علایم تشنج مراجعه کرده ولی در بررسی علاوه بر کمبود کلسیم که موجب تشنج مقاوم به درمان می‌شود کمبود منیزیم نیز داشته باشند که در چنین مواقعی باید از پزشکان فوق تخصص غدد اطفال و کلیه نیز کمک بگیریم زیرا برخی بیماری‌های غدد و کلیوی می‌توانند با کمبود کلسیم و منیزیم همراه باشند.

ساکت گفت: اگر به موقع متوجه  این اختلال شویم تشنج از کودک منفک و تشخیص اختلالات الکترولیت داده می‌شود و این در نهایت موجب عدم مصرف داروهای ضدتشنج در درازمدت خواهد شد.

وی افزود: ممکن است کودکی حملات متعددی که کاهش قند، منیزیم و کلسیم است داشته باشد اما با درمان‌های موقتی مانند آب قند یا سرم درمان شود. بهتر است والدین در مواردی که کودک سردرد یا تشنج دارند حتماً به یکی از درمانگاه‌های فوق تخصصی مغز و اعصاب کودکان مراجعه کنند.

 

نام شما

آدرس ايميل شما

چطور شکست عشقی خود را فراموش کنیم؟!
ریشه های حسادت چیست ؟ درمان حس حسادت
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
یک درخت هرچقدر هم که بزرگ باشد با یک دانه آغاز میشود ، طولانی ترین سفرها هم با نخستین گام ها...