سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 21 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۴ / ۰۹:۴۵ -
13 Jul 2015
کد مطلب: 32018
۱
توسعه مراکز روزانه کودکان خیابانی

حمایت از افراد مبتلا به اختلالات هویت جنسي در دستور کار بهزيستي

حمایت از افراد مبتلا به اختلالات هویت جنسي در دستور کار بهزيستي
به گزارش خبرگزاری ایسنا، حبیب‌الله مسعودی فرید در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن هفته بهزیستی برگزار شد، در پاسخ به پرسش دیگری درباره حمایت از فرزندان بهزیستی که پس از 18 سالگی از مراکز ترخیص می‌شوند، گفت: سالانه 900 نفر از مددجویان ما به سن قانونی رسیده و از مراکز ترخیص می‌شوند. در حال حاضر 10 هزار فرزند زیر 18 سال در 600 مرکز شبه خانواده وجود دارند.

مسعودی‌فرید با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های ما وضعیت این فرزندان پس از ترخیص از مراکز است، گفت: در حال حاضر مشغول کار کردن بر روی کیفیت زندگی این فرزندان هستیم و همچنین می‌خواهیم زمان نگهداری در مراکز شبه خانواده را برداریم و تعیین نکنیم که به عنوان مثال این افراد یک سال در مراکز شبه خانواده بمانند بلکه قصد داریم با تقویت و مستقل‌سازی خانه‌ها فرآیند ترخیص به شکل بهتری شکل بگیرد.

وی ادامه داد: همچنین فرآیند آماده‌سازی شغلی با همکاری وزارت رفاه را برای فرزندان ترخیص شده مدنظر داریم.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور همچنین در پاسخ به پرسشی درباره توسعه مراکز روزانه نگهداری از کودکان خیابانی گفت: قصد داریم این مراکز توسعه یابند تا کودکان کار بتوانند به این مراکز مراجعه و ضمن دریافت آموزش‌های لازم در جهت تقویت مهارت‌های اجتماعی، یک وعده غذای گرم دریافت کنند. در واقع با نگاه خانواده‌محور قصد داریم آسیب‌های ناشی از حضور کودکان را کاهش دهیم.

مسعودی‌فرید در ادامه با اشاره به آیین‌نامه پیشین ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: آیین‌نامه قبلی اشکالاتی داشت به عنوان مثال وزارت کشور در آن دیده نشده بود. ما تغییرات لازم را در این آیین‌نامه اعمال و وزارت رفاه آن را به دستگاه‌های عضو کارگروه ساماندهی ارسال کرده تا در نهایت مجددا بتوانیم آیین‌نامه جدیدی را تصویب کنیم.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور افزود: البته منتظر آیین‌نامه جدید نمی‌مانیم و با آیین‌نامه فعلی اقدامات خوبی را در دست داریم.

وی درباره حمایت از ترنس‌ها گفت: حمایت از ترنس‌ها و یا افراد مبتلا به اختلالات هویت جنسی در دستور کار ما قرار دارد.

وی افزود: در همین راستا لایحه‌ای تدوین کردیم که اکنون در وزارت رفاه است تا اصلاحات نهایی آن انجام و از سوی دولت به مجلس تقدیم شود.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور همچنین با بیان اینکه تی‌اس یک اختلال روانشناختی است، گفت: اگر در حوزه سلامت توجه بیشتری به این موضوع وجود داشته باشد، غربالگری اختلالات روانی انجام شود قطعا می‌شود مداخلات سریعی انجام داد چراکه این افراد زمانی به ما مراجعه می‌کنند که دیگر به حدود 20 سالگی رسیده‌اند و این اختلالات در آنها نهادینه شده و شاید مداخلات ما چندان موثر نباشد.

مسعودی‌فرید افزود: شیوع اختلالات جنسی چندان بالا نیست اما آمارهای جهانی نشان می‌دهد از هر 70 هزار تولد مرد، یک نفر تمایل به زن بودن دارد و از هر 100 هزار زن یک نفر تمایل به مرد بودن دارد. با وجود آنکه آمارها بالا نیست اما شدت این آسیب‌ها برای ما حائز اهمیت است.
نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!