سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 12 Dec 2017
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ / ۱۰:۱۷ -
18 Aug 2015
کد مطلب: 32600
۵
۲۱

ازدواج مثل آب خوردن آسان است!

ازدواج مثل آب خوردن آسان است!

«ازدواج مثل آب خوردن آسان است»، عنوان کتابي از دکتر «آناهيتا چشمه علايي» است؛ عنواني که سبب مي شود شما به عنوان يک دختر مجرد به فکر فرو رويد که چه طور مي توانيد به راحتي ازدواج کنيد.
-
-
نويسنده اين کتاب در مقدمه مي نويسد: «باور دارم که اگر جوان ها بعضي از مهارت هاي لازم را کسب کنند و موانع ذهني نادرست را کنار بگذارند، به آساني ازدواج خواهند کرد. شما بايد بدانيد که چطور موانع نامناسب ذهني را شناسايي کرده و آن ها را از بين ببريد. مطمئن باشيد که اگر از ازدواج در ذهنتان يک غول نسازيد و موانع ذهني تان را کنار بگذاريد، ازدواج هم مي تواند آسان باشد و البته موفق.»

در ادامه اين مطلب قسمت هايي از اين کتاب را با هم مرور مي کنيم و اميدواريم که به شما در امر مهم ازدواج، کمک کند.

خودتان را دلشکسته نکنيد

همان طور که مي دانيد دل باختن هاي زياد و به وفور اشتباه است. همه شما در اطرافتان آدم هاي مختلفي وجود داشته و دارد پس با آدم هاي زيادي برخورد داشته ايد چه در محل کار، چه در محل تحصيل، چه در جامعه و حتي در فاميل. شما نبايد به يکباره و با ديدن فرد جديدي که با معيارهايتان همخواني دارد، دل ببازيد چراکه به دليل تصميم احساسي تان به احتمال قطع به يقين، بعد از مدتي دلشکسته خواهيد شد و بعد از آن هم ملاک هاي تصميم گيري تان براي ازدواج، سخت گيرانه تر خواهد شد.

 

مقايسه کردن را کنار بگذاريد

به خواستگارهايي که براي تان مي آيد، بهتر فکر کنيد. وقتي جوان تر هستيد به اين فکر مي کنيد که موقعيت هاي ديگري هم براي تان پيش مي آيد پس خواستگارهايتان را ناديده مي گيريد. از اين رو شايد در 35 سالگي به اين نتيجه برسيد که در طول زندگي دو يا 3 بار واقعاً از خواستگارتان خوشتان آمده است! بنابراين اشتباه است که به موردهايي که در حال حاضر و در دسترستان است، توجهي نکنيد. مدام همه را در ذهنتان با هم مقايسه نکنيد. يک بار هم لطفا با دقت نگاهي به خودتان و ويژگي هايتان در آينه بيندازيد.

 

موانع ذهني ازدواج را شناسايي کنيد

بخشي از اين موانع کاملا شخصي است؛ چون ممکن است فردي در خانواده اي بزرگ شده که ناسازگاري هايي در خانواده از پدر و مادر ديده يا يک ازدواج ناموفق براي خواهر يا برادر در خانواده وجود داشته که در ناخودآگاهش ارزش هايي متضاد با ازدواج به وجود آمده است. اين برنامه ها شخصي است، بايد شناسايي و درمان شود. به طور مثال اين که مادر خانواده مدام مواردي مثل اين جمله را تکرار مي کرده که چون ازدواج کردم نتوانستم درس بخوانم يا ازدواج کردن مانع رسيدن به آرزو هايم شد، باعث بي علاقگي به ازدواج مي شود. جالب است بدانيد که اين موانع ذهني يا همان باورهاي اشتباه، بيشتر در زير پنج سالگي شکل مي گيرد. الان شايد يک فرد 30 ساله باشيد اما به واسطه باورهايي که در سن کمتر از پنج سالگي براي تان به وجود آمده، نمي توانيد تصميم درستي بگيريد. بنابراين با همان باورها ذهنتان کنترل مي شود و فرمان صادر مي کند. راه حل درست اين است که صادقانه با اين باورهاي اشتباه رو به رو شويد. به اين فکر کنيد که اين افکار ديگر پوسيده و تاريخ مصرف آن گذشته است.

 

خودتان را غير جذاب نپنداريد

ترس از تنها ماندن، ترس از مورد پسند واقع نشدن، ترس از پير شدن، ترس از ازدواج نکردن، همه اين افکار يک فرد را نازيبا جلوه مي دهد و جذابيت او را پايين مي آورد چون اين احساس باعث مي شود شما به يک نفر گير بدهيد و به اصطلاح آويزانش شويد تا با شما ازدواج کند. هميشه به اين فکر کنيد که يک نفر در دنيا هست که شما را عاشقانه دوست دارد. همين داشتن شجاعت و اعتماد به نفس است که آدم ها را به سمت شما جذب مي کند.

 

در مورد خواستگارتان پيشداوري نکنيد

در جلسات خواستگاري جبهه نگيريد، قضاوت نکنيد و دلهره نداشته باشيد. بالاخره بايد يک نفر را ببينيد که بفهميد از او خوشتان مي آيد يا نه. اگر خواستگاري را آن قدر بزرگ نکنيد و فکر نکنيد با يک جلسه خواستگاري مجبور به ازدواج هستيد، راحت تر با اين موضوع کنار مي آييد. جلسه خواستگاري صرفا يک جلسه مهماني رسمي است که دو نفر قرار است بيشتر با هم آشنا شوند. از قبل اين سد ذهني را براي خودتان به وجود نياوريد که چطور مي شود از يک خواستگار غريبه خوشتان بيايد.

قرار نيست عشق در لحظه اتفاق بيفتد. عشق ممکن است با ملايمت و شناخت اتفاق بيفتد. قضاوت چه مثبت و چه منفي در مورد فردي که تا به حال نديده ايد، آزار دهنده است. همچون يک کاغذ سفيد با خواستگارتان برخورد کنيد.

 

به خواستگارتان نمره بدهيد

زماني که فردي به خواستگاري تان مي آيد، در مدت زمان يک يا 2 هفته بررسي کنيد ببينيد فرد مورد نظر شما چند درصد از خواسته هاي شما را دارد؟ معمولا بالاي ۷۰ درصد، عالي است. واقعا هم مي توانيد اين فهرست را با عدد و رقم دربياوريد. درست است که مثلا مهرباني يک ويژگي کيفي است و قابل اندازه گيري نيست اما اگر نا مهربان بودن را يک و با محبت بودن را عدد پنج در نظر بگيريد، بالاخره خواستگار شما بايد يک جايي آن وسط ها عددي را کسب کند. از شما مي خواهم که صادقانه هم عدد را تعيين کنيد و بر اساس رفتارها و صحبت هايش در جلسه خواستگاري بايد به نتيجه برسيد. شايد خواستگار شما در مواردي که بسيار براي شما مهم است از عدد صد، عددي معادل ۲۰ را کسب کند خب مسلما اين فرد مناسب شما نيست.

 

اگر خوب نيستيد، فعلاً ازدواج نکنيد!

فردي که قصد دارد ازدواج کند اول از همه بايد حالش با خودش خوب باشد و خودش را دوست داشته باشد. در غير اين صورت بهتر است فعلاً ازدواج نکند. ازدواج 2 ستون مي خواهد که يک سقف را استوار نگه دارد. نمي شود از يک ستون خراب انتظار يک سقف مستحکم را داشت. با صرف ازدواج قرار نيست هدفمند يا خوشبخت شويد در صورتي که قبل از آن نبوده ايد‍‍! ازدواج جنبه هاي مختلفي دارد. ظاهر، شغل، جهان بيني، تفريحات، نوع رفتار، سطح اجتماعي وخانوادگي و ... . دو فهرست بنويسيد. فهرست اول معيارهاي شما از انتخاب همسر و فهرست دوم ويژگي هاي خودتان. بعد اين دو فهرست را کنار هم قرار دهيد و بسنجيد که آيا واقعا اين دو نفر مناسب هم هستند؟ خودتان حاضر بوديد با يکي عين خودتان ازدواج کنيد؟‍! اگر اشکالي در خودتان مي بينيد آن را رفع کنيد. اگر هم ايده آل شما ۲۰۰ قدم از شما جلوتر است، احتمال و شانس شما براي رسيدن به آن فرد کم مي شود، پس واقع بين باشيد.

            مرجع : خبرگزاری مهر
نام شما

آدرس ايميل شما

United States
من اصلا نميدونم چطوري كتاب و تو گوشيكم دانلود كنم
zahra
Iran, Islamic Republic of
من چطوری میتوانم این کتاب راپستی سفارش دهم
سارا
Iran, Islamic Republic of
من این کتاب رو دارم. هر کس خواست ایمیل بزنه تا براش بفرستم
نازیلا
Iran, Islamic Republic of
سارا جون من کتاب رو میخواستم ادرس ایمیل خودت چیه که پیام بدم به خودت
m
Iran, Islamic Republic of
من کتاب رو میخوام خب چطوری ایمیل بدم ؟
Maryam
Romania
میشه لطفا ایمیلتون رو بگین که برای گ فتن کتاب بهتون میل بزنم؟ ممنون
سعیده
Iran, Islamic Republic of
ساراجان آدرس ایمیل من این هست میشه واسم بفرستی ممنونم
s.g11135@yahoo.com
سعیده
Iran, Islamic Republic of
سلام عزیزم میشه برامن بفرستیش
halayesalavat@yahoo.com
Armenia
lotfan ketab ra baray man befrest
راضیه
Iran, Islamic Republic of
این کتاب واسه منم بفرستید هزینه خریدشو ندارم
مهدیه
Iran, Islamic Republic of
میشه لطف کنید برای من ارسال کنید واقعا احتیاج دارم
hajar1344.ah@gmail.com
نيلو
Iran, Islamic Republic of
واسه منم بفرستيد
niloufarsalehii@gmail.com
salam
Iran, Islamic Republic of
سلام.ببخشید اگه من کتاب ازدواج مثل اب خوردن اسان است را از شما بخوام باید چیکار کنم.من کرج ساکن هستم
شما کتابو خوندید مفید بوده
کلبه کتاب
Iran, Islamic Republic of
من این کتاب رو میخام
فريبا
Iran, Islamic Republic of
عزيزم لطف ميكني كتاب رو براي من هم ميل كني
Iran, Islamic Republic of
سلام دوست عزیز
می تونم خواهش کنم این کتاب رو برای من هم ایمیل کنید
mahbubetavakoli@yahoo.com
مینا
Iran, Islamic Republic of
سلام سارا جان ممکنه ایمیلتون رو بدید من این کتاب رو میخوام. متشکرم
سپیده
Iran, Islamic Republic of
سلام صاحب کتاب گفته راضی نیست کسی بخره و بدون پرداخت هزینه به فرد دیگری هدیه بده
صاحب
Iran, Islamic Republic of
سلام من این کتاب چجوری باید دانلود کنم تو گوشیم.نمدونم
anwer
Afghanistan
بیسیار خوب است
زهرا
Iran, Islamic Republic of
خانم دکتر خدا قوت.من کتابونتونستم تهیه کنم ولی دوره رایگانتونو شرکت کردم عالیه.واقعا ی سری چیزهاییو پیدا کردم ودیدم که جلو چشام بود وآرزوم بود ولی نمیدیمشون اما حالا میبینمشون خوب خوب
روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
وظیفه و نقش پدر د‌ر تربیت فرزند‌ان
مناسبت ترین زمان ها برای دریافت وعده های غذایی و کاهش وزن
کلمات بیش از آنچه که شما تصور می کنید تاثیر گذارند. همیشه پیش از صحبت کردن فکر کنید.