پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - 28 May 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۴ / ۲۲:۳۶
کد مطلب: 33138
۰

ارزیابی وضعیت روانی اجتماعی دانشجویان علوم پزشکی با آزمون CAQ

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان آزمون تحلیل بالینی CAQ با هدف سنجش، ارزیابی و تشخیص مقدماتی وضعیت روانشناختی حداکثری دانشجویان علوم پزشکی کشور انجام می‌شود. طرح پایش سلامت روان دانشجویان جدیدالورود دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور‏ هر ساله توسط ادارات مشاوره دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود. این کار به منظور ارتقای سطح سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و کاهش افت تحصیلی دانشجویان در ایام تحصیل انجام می گیرد.

امسال برای اولین بار جهت سنجش وضعیت روانی اجتماعی دانشجویان آزمون CAQ به عنوان ابزار معتبر سنجش وضعیت روانشناختی دانشجویان انتخاب شد. این آزمون که با هدف سنجش، ارزیابی و تشخیص مقدماتی وضعیت روانشناختی حداکثری دانشجویان علوم پزشکی انجام می‌شود، شامل ۲ فاز و ۹ مرحله است. بازه زمانی فاز اول ۴۵ روز است که از آغاز سال تحصیلی جدید شروع شده و تا ۱۵ آبان ماه ادامه دارد و بازه زمانی فاز دوم ۳ ماه است که سه هفته پس از پایان فاز اول شروع و تا۲۰ اسفندماه سال‌جاری به اتمام خواهد رسید.

پرسشنامه تحلیل بالینی Clinical Analysis Questionnaire که به اختصار CAQ نامیده می‌شود یک پرسشنامه ۲۷۲ سوالی است که دارای ۲۸ مقیاس است که ۱۶ مقیاس آن غیر بالینی و ۱۲ مقیاس دیگر آن بالینی است.
این پرسشنامه در دو بخش تهیه شده است بخش اول آن دارای ۱۲۸ و بخش دوم آن ۱۴۴ ماده سوال دارد. پرسش‌ها به صورت سه گزینه‌ای طراحی شده که متناسب با ماهیت هر سوال در نظر گرفته شده‌اند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

از واکاوی علت گرایش به خالکوبی تا «عقده آدونیس»
داستان رومینا و قتل در خانه‌ پدری
ساختار مغزی در افراد اسکیزوفرن با هوش بالا
افراد با تیپ شخصیتی نوع D  و آسیب های روانی کرونا
جزئیات قتل دختر ۱۴ ساله تالشی توسط پدر سنگدل
با این ۳ نکته دانش‌آموزان بدقلق را به درس‌خواندن تشویق کنیم
شخصیت زنان از دیدگاه شینودا بولن
۸ عاملی که باعث می‌شود خاطرات‌مان را فراموش کنیم
بیماری ام اس با چه علائمی بروز می‌کند؟
چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟
مقدمه ای بر مشاوره طلاق
چرا از بعضی چیز‌ها می‌ترسیم؟
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...