جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 24 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ / ۱۳:۱۷ -
21 Nov 2015
کد مطلب: 34099
۱

واکنش وزارت بهداشت به تحقیق و تفحص مجلس از طرح تحول سلامت

واکنش وزارت بهداشت به تحقیق و تفحص مجلس از طرح تحول سلامت

به گزارش ایلنا، طاهر موهبتی با اشاره به اخبار رسانه ها در مورد تحقیق و تفحص مجلس از طرح تحول سلامت عنوان کرد: هنوز از مجاری رسمی اخباری در این مورد دریافت نشده و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بعنوان متولی این موضوع چنین طرح و تصمیمی ندارد. اما یکی از ابزارهای مجلس شورای اسلامی نظارت است. برای اعمال این نظارت گاه تحقیق و تفحص صورت می گیرد و گاه از طریق دستگاه های نظارتی همانند دیوان محاسبات اعمال می شود به گونه ای که در قالب گزارش های مستقل به نمایندگان ملت ارائه می شود.

وی افزود: یکی از اولویت های اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در طرح تحول سلامت مدیریت و کاهش هزینه ها و نظارت جدی بر اجرای این طرح بوده است و بعضا با دعوت از دستگاههای نظارتی در جلسات مختلف بر این امر تاکید دارد.

معاون برنامه ریزی، هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که بخش عمده ای از طرح تحول نظام سلامت مدیون و محصول مجلس شورای اسلامی است، خاطرنشان کرد: در صورت انجام تحقیق و تفحص از طرح تحول نظام سلامت، فرصتی در اختیار مسئولین این وزارتخانه قرار می گیرد تا ضمن ارائه گزارش عملکرد، برای برای جبران کاستی اعتبارات نیز بهره برد.هر چند که تا کنون در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چنین طرحی مطرح نشده است.

وی ادامه داد: با نگاهی به سیاست های کلی سلامت باید سهم حوزه سلامت در بودجه عمومی و تولید ناخالص ملی افزایش یابد. این در حالیست که علی رغم کمک دولت ها و مجلس دوره های مختلف در سال های گذشته، اکنون وضعیت خوبی از نظر اعتبار در حوزه سلامت وجود ندارد. لذا تحقیق و تفحص می تواند فرصتی باشد تا نظام تصمیم گیر کشور جایگاه ویژه ای به حوزه سلامت در بودجه های سالانه یا برنامه ششم توسعه اختصاص دهد.

موهبتی با تاکید بر این که تحقیق و تفحص با حاشیه سازی متفاوت است، گفت: هر چند نمایندگان محترم بیش از هر فردی، خود مراقب حاشیه سازی هستند.

وی افزود: محصول یک طرح همواره بیانگر میزان موفقیت آن است. میانگین نظرسنجی های صورت گرفته بیانگر رضایتمندی 80 درصدی مردم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. لذا می توان گفت طرح تحول سلامت در تمام گام های خود تاکنون موفق عمل کرده است.

معاون برنامه ریزی، هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت نیاز به عزمی ملی دارد، خاطرنشان کرد: حوزه سلامت در حال حاضر با خلاء های اعتباری فراوانی روبرو است. 50 درصد بیمارستان های وزارت بهداشت نیاز به مقاوم سازی دارند و نسبت به میانگین جهانی با کمبود 100 هزار تخت بیمارستانی مواجه هستیم.

موهبتی گفت: نباید تصور کرد که وزارت بهداشت اکنون بودجه فراوان دارد. لذا از هر طرحی که به پشتوانه های نظام سلامت کمک کند، استقبال می کنیم.

نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!