دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 19 Feb 2018
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ / ۰۹:۳۳
کد مطلب: 35602
۰
۱
دکتر اللهیاری عنوان کرد:

استخراج پکیج‌های‌ روان‌درمانی و روانشناسی از منابع اسلامی

استخراج پکیج‌های‌ روان‌درمانی و روانشناسی از منابع اسلامی
به گزارش میگنا دکتر عباسعلی اللهیاری، رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور با اشاره تشکیل کمیسیون روانشناسی دینی در این سازمان و همچنین رویکرد و اهداف تشکیل این کمیسیون گفت: مشاوره و روان‌درمانی زمانی موفق است که مبتنی بر شناخت خالق از مخلوق باشد. روانشناسان دنیا انسان را از منظر انسان بررسی کرده و نظریه داده‌اند و سعی کرده‌اند انسان را بشناسند؛ این شناخت در عین این که کمک می‌کند اما کامل نیست.

وی ادامه داد: بهترین راه شناخت انسان مخصوصاً مشکلات و روش‌هایی که باعث رشد و تعالی آن می‌شود، چگونگی درمان این اختلالات است و بهترین روش در این قضیه این است که ما از منظر خالق به انسان و مشکلات آن نگاه کنیم.
-
باید به صورت منسجم و علمی از این منابع بهره ببریم
اللهیاری ظرفیت دین را در کاهش اختلالات روانی بالا دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران، مکتب غنی اسلام و همچنین سیره معصومین(ع) در کنار آرا دانشمندان اسلامی با هم آمیخته شده‌اند، باید بتوانیم به صورت منسجم و علمی در این زمینه کار کنیم و در استخراج پکیج‌های‌ روان‌درمانی و نظریه‌های روانشناسی شخصیت به صورت کامل از این منابع عظیم بهره ببریم.

رئیس سازمان نظام روانشناسی بیان کرد: استخراج روش‌های درمان برخی از آسیب‌های روانی از منابع اسلامی، که در طبقه‌بندی‌های موجود روانی در دنیا وجود دارد از این منابع به راحتی قابل درک و حل کردن است. این بیماری‌ها از نظر ما فراتر از یک بیماری‌ هستند که گاهی از آنها به عنوان بیماری یاد نمی‌شود مانند بُخل، حسادت، کینه و امثال آن که نوعی بیماری هستند.

وی نقش کمیسیون‌ روانشناسی دینی را در ارائه نظریه‌ها و راه‌های درمان بسیاری از بیماری‌های روانی موثر دانست و اظهار کرد: کمیسیون‌ها نقش عمده‌ای در سازمان نظام روانشناسی دارند و آنها علم و رشته مربوط به خود را از صفر تا 100 مدیریت می‌کنند. این کمیسیون هم به تصویب شورای مرکزی رسیده و اعضای آن تقریبا مشخص شده‌اند و امیدواریم با شروع به کار آن بتوانیم در دنیا اسلام و بشیریت و در حوزه‌های روانشناسی و مشاوره حرفی برای گفتن داشته باشیم.
-
منابع اصلی ما قرآن، سیره معصومین(ع) و آرا دانشمندان اسلامی است
الهیاری از منابع کمیسیون روانشناسی دینی برای رفع بیماری‌های روانی و مشاوره گفت و افزود: منبع اصلی ما قرآن و از طرف دیگر، سیره معصومین(ع) و در نهایت آرای دانشمندان اسلامی خواهد بود.

مرجع : به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)
نام شما

آدرس ايميل شما

Romania
این خبرها را چرا درج می کنید. هرکی هرچی گفت حتما درسته؟ خب حالا ایشون روی احساس عرایضی فرموده اند.
66 سرنشین هواپیمای تهران - یاسوج جان باختند + اسامی و تصاوير
ابراهیم حاتمی‌کیا؛ کمال‌گرای تاییدطلب
اگر بالای ۴۰ سال هستید انجام این ۲کار فراموش نشود
خوردن کباب و افزایش احتمال ابتلا به سرطان
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.