پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - 2 Apr 2020
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ / ۱۷:۳۷
کد مطلب: 35727
۱
مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم:

توسعه مراکز مشاوره دانشگاهی حاکی از گسترش آسیب‌های اجتماعی است

به گزارش ایسنا، حمید یعقوبی صبح امروز 21 بهمن ماه در حاشیه افتتاحیه مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد، افزود: مشاوره دانشجویی نزدیک به نیم قرن در دانشگاه‌های ایران قدمت دارد و در سال‌های 45 و 46 دکتر شاملو، پدر علم روانشناسی ایران، مجوز نخستین مرکز مشاوره دانشگاهی را در دانشگاه تهران دریافت می‌کند.

وی ادامه داد: پس از انقلاب در سال 67 اولین بخشنامه تشکیل مراکز مشاوره دانشگاهی اعلام می‌شود و در 27 سال اخیر 110 مرکز مشاوره در دانشگاه‌های دولتی، ‌150 مرکز مشاوره در دانشگاه‌های غیرانتفاعی، 270 شعبه مشاوره در خوابگاه‌ها، 250 مرکز مشاوره در دانشگاه آزاد اسلامی و 50 مرکز مشاوره در دانشگاه‌های علوم پزشکی راه‌اندازی شده است.

 مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در حال حاضر حدود هزار مرکز مشاوره به 4.8 میلیون دانشجو در کشور خدمات ارائه می‌کند.

یعقوبی با بیان اینکه البته توسعه این مراکز شاید خبر خوبی نباشد، گفت: وقتی که این مراکز فعال باشد نشان‌دهنده این است که اتفاق خوبی رخ نداده و با گسترش آسیب‌های اجتماعی و تغییر ارزش‌ها مواجه هستند. در حقیقت ما در یک دوران گذار به‌سر می‌بریم که در آن بحران‌ها زیاد می‌شود.

 وی با اشاره به تصمیم دولت برای راه‌اندازی شورای اجتماعی کشور افزود: همه این مسائل حاکی از این است که اتفاقاتی در حال رخ دادن است و مراکز مشاوره خود را به ساختار تحمیل می‌کنند.

 

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه دانشگاه فردوسی در حوزه مشاوره دانشجویی ‌عنوان کرد: ما از سال 87 به طور منظم مراکز برتر مشاوره دانشجویی را معرفی می‌کنیم که دانشگاه فردوسی همیشه بین رتبه‌های سوم تا پنجم حضور داشته است.

 

یعقوبی تاکید کرد: با این حال نیاز است که این دانشگاه تشکیلاتی بهتر از آنچه که امروز در اختیار دارد داشته باشد. ما نیز در وزارتخانه هنگامی که متوجه شویم تلاش برای توسعه این فعالیت‌ها وجود دارد، حتما کمک خواهیم کرد. ما خوشحالیم که این نگرش در دانشگاه فردوسی وجود دارد.

 

وی یادآور شد: در بازدیدی که از مراکز مشاوره دانشجویی دانشگاه‌های ترکیه داشتیم متوجه شدیم که آن‌ها سال‌های سال باید کار کنند تا به جایگاه ما برسند، اما باز هم ما باید تلاش بیشتری داشته باشیم.

 

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فناوری با اشاره به لزوم راه‌اندازی و توسعه واحدهای بهداشت در دانشگاه‌ها ادامه داد: انتظار داریم دانشگاه فردوسی نیز به واحدهای بهداشت توجه داشته باشد. این مراکز باید به سمت آموزش بهداشت، نظارت‌های بهداشتی، بهداشت محیطی، فردی و حرفه‌ای گام بردارد.

 

یعقوبی ابراز امیدواری کرد، دانشگاه فردوسی در تشکیلات جدید خود سازماندهی مستقلی خواهد داشت و باید به مراکز مشاوره و بهداشت و درمان نیز توجه جدی داشته باشد.

 

وی تصریح کرد: ما باید در بخش بهداشت و مشاوره از ظرفیت دانشجویان نیز استفاده کنیم؛ با توجه به گسترش آسیب‌ها نمی‌توان به سیستم دولتی اتکا کرد و به همین منظور باید مشارکت اجتماعی را در چنین فعالیت‌هایی گسترش دهیم.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

روانشناسان کودک، زنجیره درمان را قطع نکردند
چرا همه‌ ما تا حدی نژادپرست هستیم؟!
چگونه از بروز "انگ اجتماعی" نسبت به مبتلایان به کرونا پیشگیری کنیم؟
اقدامات سازمان آموزش و پرورش استثنایی در روز جهانی اوتیسم 1399
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد