چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - 3 Jun 2020
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ / ۱۸:۰۹
کد مطلب: 35738
۱
عضو فرهنگستان علوم پزشکی:

سلامت معنوی، ایمنی بدن در برابر بیماری ها را افزایش می دهد

سلامت معنوی، ایمنی بدن در برابر بیماری ها را افزایش می دهد
رئیس گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: نتایج تحقیقات صورت گرفته در جهان نشان می دهد که هرچه سطح معنوی افراد بالاتر باشد، سطح ایمنی بدن آنها در مقابل بیماری ها افزایش می یابد.
به گزارش میگنا، دکتر ناصر سیم فروش روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در گذشته سازمان جهانی بهداشت سه مقوله سلامت جسمی، سلامت روانی و سلامت اجتماعی را برای بررسی سطح سلامت جوامع درنظر می گرفت.
وی افزود: اما به تدریج مشخص شد که در بسیاری از کشورها که این سه جنبه بهداشتی و سلامت به خوبی رعایت می شد، باز هم مردم آن جوامع به مشکلاتی مانند افسردگی، خودکشی و اعتیاد دچار می شدند؛ از این رو سازمان جهانی بهداشت پس از انجام مطالعات گسترده به این نتیجه رسید که افرادی که از سطح معنوی و مذهبی پایین تری برخوردار بودند، بیشتر گرفتار این مشکلات می شدند.
سیم فروش ادامه داد: به همین دلیل این سازمان بحث سلامت معنوی را مطرح کرد و از آن پس آن را در بررسی سطح سلامت جوامع مورد توجه قرار داد.
وی گفت: افرادی که از سطح معنوی بالاتری برخوردار هستند، مشکلات را بهتر تحمل می کنند و سطح ایمنی بدن آنها قوی تر است در نتیجه با مشکلات زندگی و بیماری ها بهتر مقابله می کنند.
سیم فروش اظهار کرد: به طور کلی سلامت معنوی در پیشگیری از بیماری ها به ویژه بیماری های غیرواگیر نقش بسیار موثری دارد چراکه چهار عامل اصلی تغذیه سالم، فعالیت بدنی، پرهیز از مصرف دخانیات و دوری از استرس در پیشگیری از این بیماری ها مطرح است و تحقیقات نشان می دهد افرادی که سلامت معنوی بهتری دارند، این موارد را بیشتر رعایت می کنند.
سلامت معنوی بالاتر از سلامت روانی است؛ افرادی که دارای سلامت معنوی هستند به منبعی به غیر از منابع مادی اعتقاد دارند. در ادیان مختلف این منبع خداوند است، بنابراین اعتقاد به ذات لایزال الهی و مرگ و زندگی ابدی از ابعاد اصلی سلامت معنوی در جوامع مختلف به شمار می رود.
فردی که دارای سلامت معنوی است به خداوند معتقد است و نسبت به خود و سایر افراد جامعه بینش و رفتاری متفاوت دارد.
به طور کلی سلامت معنوی منجر به امید، اطمینان، عشق و محبت به خود، مردم و جهان اطراف می شود و می تواند از بسیاری از معضلات اجتماعی مانند اعتیاد و خودکشی جلوگیری کند.

 

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سه راه عالی برای افزایش عزت نفس
چند توصیه‌ بهداشتی، هزینه و مدارک سنجش سلامت نوآموزان
قتل‌هایی که ریشه در تعصب دارند نه مذهب
بی وفایی و خیانت
چگونه قافله عمر نوجوان به دود آغشته می‌شود؟
تأثير ارتباط كلامى بر زندگی مشترک
چرا فرسودگی شغلی میان بهترین کارمندان رایج است؟
جایگاه بازی درمانی در مشکلات روان‌شناختی کودکان
چطور برای درس خوندن برنامه‌ریزی کنیم؟
از واکاوی علت گرایش به خالکوبی تا «عقده آدونیس»
داستان رومینا و قتل در خانه‌ پدری
ساختار مغزی در افراد اسکیزوفرن با هوش بالا
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟