چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - 16 Oct 2019
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ / ۰۹:۱۵
کد مطلب: 36219
۱

سگ ها احساسات انسان را تمییز می دهند

سگ ها احساسات انسان را تمییز می دهند
به گزارش خبرگزاری فرانسه، محققان می گویند که سگ ها قادر به تشخیص حال خوب، بد یا حالات دیگر روحی انسان ها هستند.
تحقیقات قبلی نشان داده بود که سگ ها می توانند احساسات انسانی را از روی تغییراتی که در چهره آنها به وجود می آید تشخیص دهند، اما این تحقیق می گوید که اگر صاحب یک سگ غمگین یا شاد باشد، سگ ها هم همان احساسات را پیدا می کنند.

دکتر کن گو، استاد روانشناسی دانشگاه لینکلن در انگلیس می گوید: این اولین تحقیق تجربی است که نشان می دهد سگ ها قادر به ادغام داده های سمعی و بصری، که نشان دهنده احساسات انسانی اند، و تبدیل آنها به احساسات سگ ها هستند. این آزمایش توسط تیمی از محققان رفتارشناسی سگ ها و روان شناسان انگلیسی و برزیلی بر روی 17 سگ تربیت نشده خانگی انجام شد. محققان تصاویری از انسان ها و سگ ها و صداهایی را که حاکی از احساسات مثبت یا منفی انسانی دارد به این سگ ها نشان دادند.

آنها برای اینکه مطمئن شوند این سگ ها از قبل با این صداها و تصاویر آشنا نشده اند، برای سگ هایی که در خانواده های پرتغالی زبان(در برزیل) زندگی می کردند از زبان انگلیسی و برای سگ های انگلیسی، از زبان پرتغالی استفاده کردند. هدف این بود که مشخص شود آیا سگ ها قادر به تشخیص احساسات انسانی از روی صدا هستند و آیا می توانند بین احساسات مثبت و منفی تمایز قائل شوند.

ناتالی دسوزا الوکرک یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی می گوید: وقتی سگ ها صدای مثبت را می شنوند، برای مدت طولانی تری به تصاویر مرتبط با آن، چه در چهره انسان و چه در چهره سگ ها، زل می زنند. وقتی هم که صدای مرتبط با احساسات منفی را می شنوند، بیشتر به تصاویر منفی خیره می شوند. این تحقیق نشان می دهد که سگ ها می توانند تفاوت دو نوع احساسات مثبت و منفی را در صدای انسان ها و سگ ها تشخیص داده و آنها را به تصاویرشان ربط دهند.
این به این معناست که سگ ها نوعی سیستم درونی روانی برای تقسیم بندی احساسات دارند. این نوع رفتار پیشرفته احساسی قبلا تنها در میمون ها مشاهده شده بود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثیر دوپامین مغز بر بدن/ نحوه افزایش طبیعی دوپامین
قبل از گفتن «دوستت دارم» این نکات را بدانید
خدمات روانشناسی گران و دور از دسترس
میزان سرماخوردگی روانی در ایران و جهان
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند