سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 12 Dec 2017
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۵ / ۱۳:۴۳ -
28 Mar 2016
کد مطلب: 36366
۰

عيد نوروز و رشد اجتماعي کودک و نوجوان

عيد نوروز و رشد اجتماعي کودک و نوجوان

آماده کردن براي نوروز و همکاري وهمدلي در خانواده

قبل از شروع سال نو شور و شوقي جديد اعضاي خانواده را به حرکت وا مي دارد. خانه تکاني که يکي از رسوم برگزاري جشن سال نو است ،فرصتي است تا اعضاي خانواده برنامه ريزي ،همکاري و مسئوليت پذيري را در کنار هم تمرين کنند.

تقسيم کار و بهره گيري از توان تمام اعضاي خانواده و شرکت دادن آن ها در خانه تکاني علاوه بر اينکه آموزش هاي اجتماعي بسيار براي کودکان و نوجوانان دارد ،فضايي توام با صميميت و همدلي در خانواده ايجاد مي کند. در مورد کودکان کوچکتر مي توان اين فعاليت ها را به شکل بازي هم ترتيب داد. خوب است هر وقت فرزندتان کار محوله را تمام کرد از او قدر داني کنيد و از نکات مثبت کارش تعريف کنيد.

 همچنين خريد سال نو يکي از بخش هاي مورد علاقه کودکان و نوجوانان است که فرصتي براي تمرين تقسيم منابع مالي،انتخاب درست ، همفکري و … است . چه خوب است که سعي کنيد تا جايي که ممکن است کودکان را در اين فعاليت سهيم کنيد . به کودکان خود در باره ي مصرف صحيح و روش هاي انتخاب جنس مناسب و معيار هاي خريد مناسب توضيح دهيد. هر قدر فرزندتان بزرگتر است به او فرصت و آزادي عمل بيشتري براي انتخاب دهيد تا بتواند مهارت انتخاب درست را در خود تقويت کند.

 

جمع شدن اعضاي خانواده در کنار هم، فرصتي براي تمرين در کنار هم بودن

در زندگي شهري امروزه فرصت هاي مناسب براي در کنار هم بودن اعضاي خانواده به سختي به دست مي آيد . تعطيلات نوروز فرصتي است براي اينکه والدين در کنار کودکان باشند و ساعت هاي طولاني را در کنار هم سر کنند. چه خوب است که با برنامه هاي مختلف و جالب در کنار هم بودن را به تجربه اي شيرين تبديل کنيم. انجام بازي هاي مختلف و متناسب با سن فرزند ،گردش در طبيعت،قصه گويي و قصه خواني ،ورزش و … مي تواند ايده هاي جالبي باشد.

 

آشنايي با رسوم و سنت هاي ملي

يکي از مهم ترين جلوه هاي رشد اجتماعي ،اجتماعي شدن است.بخشي از اجتماعي شدن ،آشنايي با آداب و رسوم ملي و ايجاد علاقه نسبت به آن ها است. اين کار فرد را به ريشه هاي خود متصل مي کند و در تشکيل هويت فرد از جنبه ملي و اجتماعي موثر است. شايد براي برخي بزرگتر ها برخي رسوم مثل چيدن سفره هفت سين ، خريد ماهي شب عيد و … خسته کننده باشد اما کودکان از انجام کار هاي خاص در روز هاي خاص هماهنگ با دوستان و همکلاسي هايشان لذت مي برند. چه خوب است که ضمن انجام اين کار ها به فلسفه و نکات اخلاقي و انساني آن هم اشاره کنيد تا فرزندتان با ديدي باز تر به اين رسوم نگاه کند.

 

ديد و بازديد هاي عيد

بسياري از ما امروزه خويشاوندان خود را در مراسم رسمي مثل عروسي و مجلس ختم مي بينيم و فرصتي براي گفت و گو هاي دوستانه و نزديک نداريم .کودکان به اين روابط نياز دارند. درک روابط خويشاوندي ،ارتباط با افراد فاميل ،احترام و ابراز علاقه به بزرگتر هاي فاميل،سرکشي به افرادي که کسي را از دست داده اند يا يکي از افراد خانواده شان دور از خانواده است و …براي کودک لازم است. فرزندتان در ديد و بازديد هاي نوروزي بسياري از روابط اجتماعي را فرا مي گيرد. برخي خانواده ها از اينکه فرزندشان حاضر نيست در اين ايام همراهشان شود،گله مي کنند.

 اگر بتوانيد برنامه اي ترتيب دهيد که به فرزندتان در ديد و بازديد هاي نوروز خوش بگذرد بيشتر همراه شما مي شود. مثلا برنامه ديد و بازديد را کوتاه کنيد و در جلسه هاي خودماني تر بازي هاي دسته جمعي بدون برد و باخت (تا کسي کدورتي به دل نگيرد)راه بياندزايد. در مسير رفت و برگشت با فرزند خود صحبت کنيد . اگر امکان دارد به پارک هم برويد.

نام شما

آدرس ايميل شما

روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
وظیفه و نقش پدر د‌ر تربیت فرزند‌ان
مناسبت ترین زمان ها برای دریافت وعده های غذایی و کاهش وزن
مشکل فکر های بسته این است که دهانشان پیوسته باز است...